2015-12-01 06:00

2015-12-01 06:00

OK Värmland stänger macken

STORFORS: En mycket märklig historia...

Det är normalt att man lägger ned verksamheter när det inte finns några utsikter att nå lönsamhet, men denna nedläggning är märklig då alla förutsättningar finns för att skapa lönsamhet. Det förutsätter dock ledarskap, engagemang och affärsmannaskap från OK-ledningens sida.

Är det okej i en medlemsorganisation att inte lyssna på förslag och idéer från medlemmarna om hur man skulle kunna vända utvecklingen? Jag tycker inte det.

I årsredovisningen 2014 visar det sig att OK Storfors har tappat 0,4 procent i omsättning vilket är betydligt mindre än många andra av föreningens verksamheter. Problemet är lönsamheten. 2014 var förlusten 700 000 kronor och 2015 är prognosen minus 300 000 kronor (enligt NWT 27/11). Det är en fantastisk resultatförbättring, som visar att förutsättningarna att nå lönsamhet är goda. OK-ledningen gav vid halvårsskiftet macken fyra månader på sig att visa lönsamhet, annars skulle den läggas ned och bli en obemannad tankstation.

Vad är då problemet? På årsmötet informerades om att macken inte har haft svarta siffror de senaste fem åren. OK-ledningen har under dessa år inte vidtagit några åtgärder för att vända utvecklingen. Den har istället krävt att lönsamhet ska skapas genom ökad effektivitet.

Om man befinner sig i en grop är det omöjligt att gräva sig ur den. Macken måste få extern hjälp och finansiering till utveckling för att vända resultaten. OK-ledningen har inte bidragit till detta.

I tider då drivmedelsförbrukningen minskar måste åtgärder vidtas för att kompensera detta med annan försäljning. Det räcker inte att bara öka försäljningen av korv. Man måste marknadsanpassa sig med utbudet och skapa ett intressant koncept.

Till årsmötet hade medlemmar tagit fram förslag på förändringar. OK-ledningen ansåg att innehållet var bra men att det var driftfrågor som inte passade att visa upp på årsmötet. Man ville i stället lyfta frågorna till styrelsen, detta mot löfte att återkomma med synpunkter. Man hörde aldrig av sig...!

I augusti/september ordnades ett nytt medlemsmöte för att diskutera vad som skulle kunna göras för att hjälpa till. Några hundra medlemmar deltog, men någon representant för OK-ledningen dök aldrig upp!

Här diskuterades och lämnades konkreta förslag på åtgärder. Medlemmarna tog beslut om att acceptera ett högre bensinpris för att bidra till ökad lönsamhet.

En lång rad åtgärder visades: marknaden finns – Storforsborna är trogna sin ort och de verksamheter som finns där vilket man har visat genom att under en övergångsperiod acceptera högre drivmedelspriser; trafiken genom Storfors är mycket stor både sommar och vinter – på vintern passerar många som ska till och från fjällen; investering i ny stationsbyggnad med möjlighet att starta restaurang, ökade säljytor, bredare sortiment, enklare verkstad, utomhustvätthal med mera – markytor för att genomföra detta finns; en enkel kalkyl visar att dessa åtgärder skulle bidra till en bra lönsamhet.

Ännu en gång har OK-ledningen valt att inte höra av sig för en diskussion, utan bara meddela att macken ska stängas. Detta måste vara en av de få kvarvarande diktaturerna!

Jag anser att man borde ompröva beslutet om stängning. Ta in hjälp för att få ett bra underlag för ett nytt beslut. Hela historien är mycket märklig.

En grävande journalist vore inte helt fel att koppla in på detta.

Christer Lind

Det är normalt att man lägger ned verksamheter när det inte finns några utsikter att nå lönsamhet, men denna nedläggning är märklig då alla förutsättningar finns för att skapa lönsamhet. Det förutsätter dock ledarskap, engagemang och affärsmannaskap från OK-ledningens sida.

Är det okej i en medlemsorganisation att inte lyssna på förslag och idéer från medlemmarna om hur man skulle kunna vända utvecklingen? Jag tycker inte det.

I årsredovisningen 2014 visar det sig att OK Storfors har tappat 0,4 procent i omsättning vilket är betydligt mindre än många andra av föreningens verksamheter. Problemet är lönsamheten. 2014 var förlusten 700 000 kronor och 2015 är prognosen minus 300 000 kronor (enligt NWT 27/11). Det är en fantastisk resultatförbättring, som visar att förutsättningarna att nå lönsamhet är goda. OK-ledningen gav vid halvårsskiftet macken fyra månader på sig att visa lönsamhet, annars skulle den läggas ned och bli en obemannad tankstation.

Vad är då problemet? På årsmötet informerades om att macken inte har haft svarta siffror de senaste fem åren. OK-ledningen har under dessa år inte vidtagit några åtgärder för att vända utvecklingen. Den har istället krävt att lönsamhet ska skapas genom ökad effektivitet.

Om man befinner sig i en grop är det omöjligt att gräva sig ur den. Macken måste få extern hjälp och finansiering till utveckling för att vända resultaten. OK-ledningen har inte bidragit till detta.

I tider då drivmedelsförbrukningen minskar måste åtgärder vidtas för att kompensera detta med annan försäljning. Det räcker inte att bara öka försäljningen av korv. Man måste marknadsanpassa sig med utbudet och skapa ett intressant koncept.

Till årsmötet hade medlemmar tagit fram förslag på förändringar. OK-ledningen ansåg att innehållet var bra men att det var driftfrågor som inte passade att visa upp på årsmötet. Man ville i stället lyfta frågorna till styrelsen, detta mot löfte att återkomma med synpunkter. Man hörde aldrig av sig...!

I augusti/september ordnades ett nytt medlemsmöte för att diskutera vad som skulle kunna göras för att hjälpa till. Några hundra medlemmar deltog, men någon representant för OK-ledningen dök aldrig upp!

Här diskuterades och lämnades konkreta förslag på åtgärder. Medlemmarna tog beslut om att acceptera ett högre bensinpris för att bidra till ökad lönsamhet.

En lång rad åtgärder visades: marknaden finns – Storforsborna är trogna sin ort och de verksamheter som finns där vilket man har visat genom att under en övergångsperiod acceptera högre drivmedelspriser; trafiken genom Storfors är mycket stor både sommar och vinter – på vintern passerar många som ska till och från fjällen; investering i ny stationsbyggnad med möjlighet att starta restaurang, ökade säljytor, bredare sortiment, enklare verkstad, utomhustvätthal med mera – markytor för att genomföra detta finns; en enkel kalkyl visar att dessa åtgärder skulle bidra till en bra lönsamhet.

Ännu en gång har OK-ledningen valt att inte höra av sig för en diskussion, utan bara meddela att macken ska stängas. Detta måste vara en av de få kvarvarande diktaturerna!

Jag anser att man borde ompröva beslutet om stängning. Ta in hjälp för att få ett bra underlag för ett nytt beslut. Hela historien är mycket märklig.

En grävande journalist vore inte helt fel att koppla in på detta.

Christer Lind

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.