2015-10-17 06:00

2015-10-17 06:00

Ideell förening arbetar med stort engagemang

VÄSE: Service och aktiviteter

Svar till signaturen Snart går flyttlasset (NWT 15/10):

I egenskap av ordförande för Väse Framtid vill jag framhålla att föreningens uppdrag är att driva frågor som berör Väses nutid, framtid och utveckling samt att förena alla de positiva krafter som finns hos både enskilda invånare, företag och föreningar. Detta uppdrag är förenat med ett stort ansvar, som förvaltas med ett brinnande engagemang hos styrelseledamöter och invånare i Väse.

Jag känner igen delar av det som beskrivs i insändaren men långt ifrån allt. Det stämmer att en levande landsbygd är beroende av diverse serviceinrättningar och att affärsidkare har det tufft på landsbygden samt i mindre samhällen. Där har styrelsemedlemmarna i Väse Framtid arbetat hårt för att behålla dessa i bygden. En fungerande affär är beroende av en köptrogen kundkrets och där har vi Väsebor ett stort ansvar som individer.

Väse Framtid har sedan 2004 drivit en rad projekt, både stora och mindre, några med framgång och andra med mindre framgång, men lika fullt ett stort engagemang. Jag har varit aktiv i Väse Framtid under tre år och under denna tid har föreningen varit drivande i ett butiksråd där vi aktivt har jobbat för att bevara affären i Väse; vi har organiserat stormöten för att få igång fiberutbyggnad, vi har varit sammankallande vid kommunstyrelsemötet, vi har varit sammankallande i medborgardialogen gällande Tåg-i-tid-projektet, vi jobbar med diverse projekt för att behålla ungdomarna i Väse, bland annat dans för barn och ungdomar, belysning av pulkabacken och i förlängningen en aktivitetspark som ska locka alla åldrar till aktivitet.

Detta arbete sker helt på ideell basis och med ett stort engagemang. Så om du känner att du vill vara med och påverka är du hjärtligt välkommen att kontakta mig.

Hoppas att flyttlasset stannar i Väse!

Väse Framtid

genom Fredrik Jansson

Svar till signaturen Snart går flyttlasset (NWT 15/10):

I egenskap av ordförande för Väse Framtid vill jag framhålla att föreningens uppdrag är att driva frågor som berör Väses nutid, framtid och utveckling samt att förena alla de positiva krafter som finns hos både enskilda invånare, företag och föreningar. Detta uppdrag är förenat med ett stort ansvar, som förvaltas med ett brinnande engagemang hos styrelseledamöter och invånare i Väse.

Jag känner igen delar av det som beskrivs i insändaren men långt ifrån allt. Det stämmer att en levande landsbygd är beroende av diverse serviceinrättningar och att affärsidkare har det tufft på landsbygden samt i mindre samhällen. Där har styrelsemedlemmarna i Väse Framtid arbetat hårt för att behålla dessa i bygden. En fungerande affär är beroende av en köptrogen kundkrets och där har vi Väsebor ett stort ansvar som individer.

Väse Framtid har sedan 2004 drivit en rad projekt, både stora och mindre, några med framgång och andra med mindre framgång, men lika fullt ett stort engagemang. Jag har varit aktiv i Väse Framtid under tre år och under denna tid har föreningen varit drivande i ett butiksråd där vi aktivt har jobbat för att bevara affären i Väse; vi har organiserat stormöten för att få igång fiberutbyggnad, vi har varit sammankallande vid kommunstyrelsemötet, vi har varit sammankallande i medborgardialogen gällande Tåg-i-tid-projektet, vi jobbar med diverse projekt för att behålla ungdomarna i Väse, bland annat dans för barn och ungdomar, belysning av pulkabacken och i förlängningen en aktivitetspark som ska locka alla åldrar till aktivitet.

Detta arbete sker helt på ideell basis och med ett stort engagemang. Så om du känner att du vill vara med och påverka är du hjärtligt välkommen att kontakta mig.

Hoppas att flyttlasset stannar i Väse!

Väse Framtid

genom Fredrik Jansson

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.