2015-08-17 06:00

2015-08-17 06:00

Vad är ni så stolta över?

KONSUM VÄRMLAND: Nedlagda butiker och fantasilöner...

Konsum Värmland – ”stoltare än någonsin”?

Jag tror inte jag är ensam när undrar vad det är som ni är så stolta över.

Varje söndag dimper det ner tre (!) reklamblad från Coop Forum, Coop Extra och Coop Konsum, plus ett reklamblad från Pekås, i postlådan. På framsidan kan man läsa: ”Ibland kommer det över oss. Hur stort det känns att vara en så naturlig mötesplats i din vardag och i ditt liv. På den lilla orten. Och på den större. Att vi finns där andra tycker det är lönlöst att vara. Vet du, vi är stoltare än någonsin över det.”

Vad är ni så stolta över? Att skicka ut fyra olika blad med olika priser och erbjudanden? Förra söndagen vägde jag reklambunten och den vägde 180 gram. Det blir många kilon det som ni skickar ut till Värmlands alla hushåll. Så mycket papper alldeles i onödan! Det räcker väl med ett blad och att priserna vore lika i alla era affärer? Samma erbjudanden och samma priser till alla medlemmar/delägare i Konsum oavsett bostadsort! Då skulle ni kunna känna er stolta!

Eller avskaffa reklambladen och tv-reklamen och sänk priserna i stället, då skulle ni kunna vara ännu stoltare!

Vi har ingen affär på vår lilla ort, ingen ”naturlig mötesplats”, den la ni ner för två år sedan. Ni tycker tydligen att det är lönlöst att finnas här också. Nej, öppna affären igen, då kan ni känna er stolta! Om vi på vår ”lilla ort” skulle vara trogna Konsumkunder skulle vi behöva färdas många mil för att ta del av era bästa erbjudanden... Cirka tre mil tur och retur till Coop Forum, cirka två mil tur och retur till Coop Extra och crika 1,5 mil tur och retur till Coop Konsum. Ingen vidare vinst, varken för oss eller vår miljö! Inte heller något för er att vara stolta över, eller...?

Genom att lägga ner vår butik är ni också med och avfolkar vår bygd, för vem vill köpa ett hus eller flytta till ett samhälle utan affär, och hur ska människor utan tillgång till bil få hem sina varor? Är ni stolta över det här också?

Jag läser att det är elva andra Konsumbutiker som hotas av nedläggning, de flesta på landsbygden. Deras öde avgörs den 21 september.

Och Konsums nye vd Tomas Sjölander, som tog över efter Steve Fredriksson i oktober 2014, har på ett halvår ökat sin månadslön från 100 000 kronor till 125 000, En ren fantasilön! Är ni stolta över detta också?

Förklara för oss som inte förstår, vad det är som ni är så stolta över!

Stolt landsbygdsbo

Konsum Värmland – ”stoltare än någonsin”?

Jag tror inte jag är ensam när undrar vad det är som ni är så stolta över.

Varje söndag dimper det ner tre (!) reklamblad från Coop Forum, Coop Extra och Coop Konsum, plus ett reklamblad från Pekås, i postlådan. På framsidan kan man läsa: ”Ibland kommer det över oss. Hur stort det känns att vara en så naturlig mötesplats i din vardag och i ditt liv. På den lilla orten. Och på den större. Att vi finns där andra tycker det är lönlöst att vara. Vet du, vi är stoltare än någonsin över det.”

Vad är ni så stolta över? Att skicka ut fyra olika blad med olika priser och erbjudanden? Förra söndagen vägde jag reklambunten och den vägde 180 gram. Det blir många kilon det som ni skickar ut till Värmlands alla hushåll. Så mycket papper alldeles i onödan! Det räcker väl med ett blad och att priserna vore lika i alla era affärer? Samma erbjudanden och samma priser till alla medlemmar/delägare i Konsum oavsett bostadsort! Då skulle ni kunna känna er stolta!

Eller avskaffa reklambladen och tv-reklamen och sänk priserna i stället, då skulle ni kunna vara ännu stoltare!

Vi har ingen affär på vår lilla ort, ingen ”naturlig mötesplats”, den la ni ner för två år sedan. Ni tycker tydligen att det är lönlöst att finnas här också. Nej, öppna affären igen, då kan ni känna er stolta! Om vi på vår ”lilla ort” skulle vara trogna Konsumkunder skulle vi behöva färdas många mil för att ta del av era bästa erbjudanden... Cirka tre mil tur och retur till Coop Forum, cirka två mil tur och retur till Coop Extra och crika 1,5 mil tur och retur till Coop Konsum. Ingen vidare vinst, varken för oss eller vår miljö! Inte heller något för er att vara stolta över, eller...?

Genom att lägga ner vår butik är ni också med och avfolkar vår bygd, för vem vill köpa ett hus eller flytta till ett samhälle utan affär, och hur ska människor utan tillgång till bil få hem sina varor? Är ni stolta över det här också?

Jag läser att det är elva andra Konsumbutiker som hotas av nedläggning, de flesta på landsbygden. Deras öde avgörs den 21 september.

Och Konsums nye vd Tomas Sjölander, som tog över efter Steve Fredriksson i oktober 2014, har på ett halvår ökat sin månadslön från 100 000 kronor till 125 000, En ren fantasilön! Är ni stolta över detta också?

Förklara för oss som inte förstår, vad det är som ni är så stolta över!

Stolt landsbygdsbo

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.