2015-07-10 06:00

2015-07-10 06:00

Kräver fler fasta jobb

Var tredje inom handeln har tidsbegränsad anställningTheres AnderssonOrdförande Handels avd 11 ÖrebroMalin Bergvall1:e ombudsman Handels avd 11 Örebro

Inom handeln i dag finns ett tydligt A och B-lag. De som har en fast månadslön, fem veckors semester och månatliga pensionsinbetalningar från arbetsgivaren. Och så finns det de som ständigt måste jaga timmar för att kunna betala mat och hyra, som har med sig telefonen över allt om de skulle bli erbjudna att jobba ytterligare några timmar och som knappt kan planera för de närmsta dagarna.

Nästan var tredje person som jobbar i detaljhandeln inom Handels avtalsområde har en tidsbegränsad anställning. Det tycker vi är alldeles för mycket.

Men visstidsanställningarna drabbar även de fast anställda. En undersökning som Handels gjort visar att de som jobbar på arbetsplatser med hög grad av tillfällig bemanning känner sig betydligt mer stressade och utmattade än de som jobbar på arbetsplatser med låg grad av tillfällig bemanning. Det tar mycket energi att ständigt behöva lära upp nya människor och bekymra sig över om det finns personal så att det räcker.

Det betyder däremot inte att vi är emot alla former av visstidsanställningar. Vi tycker det är självklart att man ska kunna ta in en vikarie om någon är sjuk eller föräldraledig. Detsamma gäller i butiken under julhandeln eller i jordgubbsstånden på sommaren. Men när man inte klarar av den dagliga verksamheten utan visstidsanställda som hoppar in med kort varsel, då är det något som är fel.

Den viktigaste orsaken till att det ser ut så är anställningsformen allmän visstid, som den borgerliga regeringen införde 2007. En anställningsform som innebär att arbetsgivaren inte behöver ange några skäl till varför man vill anställa någon på visstid. Det gör det lätt att överutnyttja tidsbegränsade anställningar i stället för att tillsvidareanställa.

Det vill vi sätta stopp för.

Vi är därför glada för att Socialdemokraterna nu bestämt sig för att man vill göra någonting åt missbruket av visstidsanställningar. På kongressen i slutet av maj beslutade partiet att man vill att arbetsgivare ska ange objektiva skäl om man anställer någon på visstid. Vi anser att dessa skäl ska vara inskrivna i lagen och att ytterligare skäl kan läggas till i kollektivavtal. Det ska inte som idag gå att ha en person anställd på visstid utan att kunna motivera varför. Något som i praktiken innebär att allmän visstid inte längre kan finnas kvar.

Vi kommer därför att jobba hårt för att Socialdemokraterna får med sig en riksdagsmajoritet för förslaget att begränsa de tidsbegränsade anställningarna. Det skulle skapa en bättre och tryggare arbetsmarknad för våra medlemmar.

Inom handeln i dag finns ett tydligt A och B-lag. De som har en fast månadslön, fem veckors semester och månatliga pensionsinbetalningar från arbetsgivaren. Och så finns det de som ständigt måste jaga timmar för att kunna betala mat och hyra, som har med sig telefonen över allt om de skulle bli erbjudna att jobba ytterligare några timmar och som knappt kan planera för de närmsta dagarna.

Nästan var tredje person som jobbar i detaljhandeln inom Handels avtalsområde har en tidsbegränsad anställning. Det tycker vi är alldeles för mycket.

Men visstidsanställningarna drabbar även de fast anställda. En undersökning som Handels gjort visar att de som jobbar på arbetsplatser med hög grad av tillfällig bemanning känner sig betydligt mer stressade och utmattade än de som jobbar på arbetsplatser med låg grad av tillfällig bemanning. Det tar mycket energi att ständigt behöva lära upp nya människor och bekymra sig över om det finns personal så att det räcker.

Det betyder däremot inte att vi är emot alla former av visstidsanställningar. Vi tycker det är självklart att man ska kunna ta in en vikarie om någon är sjuk eller föräldraledig. Detsamma gäller i butiken under julhandeln eller i jordgubbsstånden på sommaren. Men när man inte klarar av den dagliga verksamheten utan visstidsanställda som hoppar in med kort varsel, då är det något som är fel.

Den viktigaste orsaken till att det ser ut så är anställningsformen allmän visstid, som den borgerliga regeringen införde 2007. En anställningsform som innebär att arbetsgivaren inte behöver ange några skäl till varför man vill anställa någon på visstid. Det gör det lätt att överutnyttja tidsbegränsade anställningar i stället för att tillsvidareanställa.

Det vill vi sätta stopp för.

Vi är därför glada för att Socialdemokraterna nu bestämt sig för att man vill göra någonting åt missbruket av visstidsanställningar. På kongressen i slutet av maj beslutade partiet att man vill att arbetsgivare ska ange objektiva skäl om man anställer någon på visstid. Vi anser att dessa skäl ska vara inskrivna i lagen och att ytterligare skäl kan läggas till i kollektivavtal. Det ska inte som idag gå att ha en person anställd på visstid utan att kunna motivera varför. Något som i praktiken innebär att allmän visstid inte längre kan finnas kvar.

Vi kommer därför att jobba hårt för att Socialdemokraterna får med sig en riksdagsmajoritet för förslaget att begränsa de tidsbegränsade anställningarna. Det skulle skapa en bättre och tryggare arbetsmarknad för våra medlemmar.

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.