2015-04-22 06:00

2015-04-22 06:00

Det försvar vi har är tillräckligt

HOTBILD:

Det finns ingen hotbild mot Sverige. Det är fullständigt imbecillt att tro på ett militärt angrepp från Ryssland eller från någon annan makt. Vad skulle Putin ha för intresse av vårt arma land? Tillåt mig le åt sådana farhågor.

Att, som nu är beslutat, lägga behövda miljarder på upprustning av vårt försvar är fullständigt onödigt och oansvarigt. Ett förstärkt försvar ökar bara spänningen i regionen. Miljarderna behövs så väl inom andra sektorer i vårt samhälle. Se på våra usla vägar och järnvägar, vår skola och omsorg, den misslyckade integrationen et cetera.

Det försvar vi har är tillräckligt för att jaga flytande uppochnedvända plastbåtar och minkar (trolig ubåt).

Fredsivrare

Det finns ingen hotbild mot Sverige. Det är fullständigt imbecillt att tro på ett militärt angrepp från Ryssland eller från någon annan makt. Vad skulle Putin ha för intresse av vårt arma land? Tillåt mig le åt sådana farhågor.

Att, som nu är beslutat, lägga behövda miljarder på upprustning av vårt försvar är fullständigt onödigt och oansvarigt. Ett förstärkt försvar ökar bara spänningen i regionen. Miljarderna behövs så väl inom andra sektorer i vårt samhälle. Se på våra usla vägar och järnvägar, vår skola och omsorg, den misslyckade integrationen et cetera.

Det försvar vi har är tillräckligt för att jaga flytande uppochnedvända plastbåtar och minkar (trolig ubåt).

Fredsivrare

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.