2014-12-18 06:00

2015-01-20 23:11

Nye vd:n Tomas Sjölandertar sig nu oönskade friheter

KONSUM VÄRMLAND: Ger bort föreningens tillgångar

Konsum Värmlands tillförordnade vd Tomas Sjölander tar sig friheten att ge bort föreningens tillgångar till tiggare, medan medlemmarnas förmåner ständigt försämras. Vad tror han att vi medlemmar tycker om hans givmildhet, är den förankrad i styrelsen, och när hade Konsum denna omtanke om våra egna fattigpensionärer eller arbetslösa svenskar?

Sjölanders handlande kommer bara att öka på de motsättningar som redan finns, och Konsum kommer att mista kunder som blir förbannade på högsta chefen, tror sig kunna vinna politiska poänger på sitt agerande. Eller tror kanske Sjölander att Konsum kan vinna marknadsdelar från andra livsmedelskedjor på det här sättet?

Vi är fyra familjer med 27 personer och en sammanlagd köpkraft på cirka 400 000 kronor som omgående kommer att klippa våra medlemskort till följd av detta. Vårt Konsum här i östra Värmland överlever säkert det, men om fler delar vår uppfattning – hur blir det då? Är det ett nytt ”Steve-fall” på gång?

Om Konsum Värmland vill agera socialbyrå så ska väl detta gälla alla som har det knapert?

Med hopp om svar från styrelsen.

Fd medlem sedan 1968

Konsum Värmlands tillförordnade vd Tomas Sjölander tar sig friheten att ge bort föreningens tillgångar till tiggare, medan medlemmarnas förmåner ständigt försämras. Vad tror han att vi medlemmar tycker om hans givmildhet, är den förankrad i styrelsen, och när hade Konsum denna omtanke om våra egna fattigpensionärer eller arbetslösa svenskar?

Sjölanders handlande kommer bara att öka på de motsättningar som redan finns, och Konsum kommer att mista kunder som blir förbannade på högsta chefen, tror sig kunna vinna politiska poänger på sitt agerande. Eller tror kanske Sjölander att Konsum kan vinna marknadsdelar från andra livsmedelskedjor på det här sättet?

Vi är fyra familjer med 27 personer och en sammanlagd köpkraft på cirka 400 000 kronor som omgående kommer att klippa våra medlemskort till följd av detta. Vårt Konsum här i östra Värmland överlever säkert det, men om fler delar vår uppfattning – hur blir det då? Är det ett nytt ”Steve-fall” på gång?

Om Konsum Värmland vill agera socialbyrå så ska väl detta gälla alla som har det knapert?

Med hopp om svar från styrelsen.

Fd medlem sedan 1968

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.