2017-09-13 06:01

2017-09-13 06:01

Vi vill ha en Frimodig Kyrka

Debatt: Kyrkovalet

Vi vill att Svenska kyrkan på ett tydligare sätt ska ta sig an den missionsuppgift som finns i vårt eget land, både bland svenskar och i möter med våra invandrare, skriver Thomas Holmström.

Det drar ihop sig till kyrkoval. Bland nomineringsgrupperna finns det en som heter Frimodig Kyrka. Vi är en nomineringsgrupp som samlar människor ur olika traditioner i vår kyrka. Men alla har en sak gemensam: Vi vill att Svenska kyrkan skall vara en frimodig kyrka som har Jesus i centrum i allt arbete och i alla beslut.

Evangeliet om Jesu död och uppståndelse är ett unikt budskap med kraft att skapa tro och hopp i människors liv. I gudstjänster och möten med människor i vardagen, i arbetet bland barn och unga likaväl som vuxna och äldre, är vår främsta uppgift som kyrka att detta budskap gestaltas och förkunnas.

Därför vill vi arbeta för att det byggs levande församlingar som tar människors andliga sökande på allvar och som visar dem på Jesus Kristus, kyrkans Herre och hopp. Att frimodigt förkunna kyrkas budskap i ord och handling betyder inte att verka för en sluten kyrka där bara vissa får plats. Tvärtom är det en församling där det finns en trogen kärna som bär gudstjänstlivet och ger stadga åt en gemenskap, som också kan var en plats för den som är osäker i sin tro eller brottas med svårigheter i sitt liv.

Utifrån detta vill Frimodig Kyrka lyfta fram följande frågor:

• Vi vill att Svenska kyrkan på ett tydligare sätt ska ta sig an den missionsuppgift som finns i vårt eget land, både bland svenskar och i möter med våra invandrare.

• Vi vill att Svenska kyrkan skall styras utan inblandning ifrån de politiska partierna. En kyrka är inte en arena för att driva politiska ideologier utan ska stå fri att kunna fatta sina beslut utifrån Bibeln och sin bekännelse.

• Vi vill att Svenska kyrkans internationella arbete ska få tillbaka mer av en missionerande profil. Vi tror att Jesu uppdrag i missionsbefallningen gäller också i dag och att en kyrka utan verklig mission är en tynande kyrka.

• Vi avvisar förslaget att alla präster ska tvingas viga samkönade par. Ett sådant krav nonchalerar ekumeniken och den världsvida kyrkan och riskerar att stöta bort bärande delar av Svenska kyrkan.

När det är dags att gå till valurnorna är vår förhoppning att du som tillhör Svenska kyrkan inte bara ska rösta med ryggmärgen som du alltid har gjort, utan vill stödja Frimodig Kyrkas arbete för en kyrka där Jesus får vara Vägen, Sanningen och Livet.

Thomas Holmström

Kandidat till stiftsfullmäktige och kyrkomöte

Det drar ihop sig till kyrkoval. Bland nomineringsgrupperna finns det en som heter Frimodig Kyrka. Vi är en nomineringsgrupp som samlar människor ur olika traditioner i vår kyrka. Men alla har en sak gemensam: Vi vill att Svenska kyrkan skall vara en frimodig kyrka som har Jesus i centrum i allt arbete och i alla beslut.

Evangeliet om Jesu död och uppståndelse är ett unikt budskap med kraft att skapa tro och hopp i människors liv. I gudstjänster och möten med människor i vardagen, i arbetet bland barn och unga likaväl som vuxna och äldre, är vår främsta uppgift som kyrka att detta budskap gestaltas och förkunnas.

Därför vill vi arbeta för att det byggs levande församlingar som tar människors andliga sökande på allvar och som visar dem på Jesus Kristus, kyrkans Herre och hopp. Att frimodigt förkunna kyrkas budskap i ord och handling betyder inte att verka för en sluten kyrka där bara vissa får plats. Tvärtom är det en församling där det finns en trogen kärna som bär gudstjänstlivet och ger stadga åt en gemenskap, som också kan var en plats för den som är osäker i sin tro eller brottas med svårigheter i sitt liv.

Utifrån detta vill Frimodig Kyrka lyfta fram följande frågor:

• Vi vill att Svenska kyrkan på ett tydligare sätt ska ta sig an den missionsuppgift som finns i vårt eget land, både bland svenskar och i möter med våra invandrare.

• Vi vill att Svenska kyrkan skall styras utan inblandning ifrån de politiska partierna. En kyrka är inte en arena för att driva politiska ideologier utan ska stå fri att kunna fatta sina beslut utifrån Bibeln och sin bekännelse.

• Vi vill att Svenska kyrkans internationella arbete ska få tillbaka mer av en missionerande profil. Vi tror att Jesu uppdrag i missionsbefallningen gäller också i dag och att en kyrka utan verklig mission är en tynande kyrka.

• Vi avvisar förslaget att alla präster ska tvingas viga samkönade par. Ett sådant krav nonchalerar ekumeniken och den världsvida kyrkan och riskerar att stöta bort bärande delar av Svenska kyrkan.

När det är dags att gå till valurnorna är vår förhoppning att du som tillhör Svenska kyrkan inte bara ska rösta med ryggmärgen som du alltid har gjort, utan vill stödja Frimodig Kyrkas arbete för en kyrka där Jesus får vara Vägen, Sanningen och Livet.

Thomas Holmström

Kandidat till stiftsfullmäktige och kyrkomöte

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.