2017-03-17 06:00

2017-03-17 06:00

Det här är värdet av ditt kollektivavtal

Debatt: Arbetsmarknad

Vi har alltså en god andel värmlänningar som omfattas av föräldraledighetstillägg, semestertillägg, tjänstepension, rätt till lönehöjning, övertidsersättning, sjuklön och mycket mer genom våra kollektivavtal, skriver Magnus Hildebrand.

I Sverige har vi länge haft en modell för arbetsmarknaden som visat sig särskilt framgångsrik i jämförelse med de flesta andra länder i världen. Den bygger på att vi har kollektivavtal. Att arbetsgivare och arbetstagare kommer överens om villkoren i kollektivavtalen. I cirka hundra år har parterna tagit ansvar för att den här modellen ska fungera bra. Det gör den fortfarande och parterna fortsätter ta sitt ansvar.

Men vad innehåller ett kollektivavtal och vad spelar det för roll för dig som enskild anställd kanske du undrar? Vi kan börja i din plånbok. Med kollektivavtal får du högre ersättning om du är hemma med barn, blir sjuk eller har oturen att drabbas av arbetsskada. Du kan också få pengar, stöd och hjälp att hitta ett nytt jobb om du skulle bli uppsagd. Din pension påverkas till det bättre med kollektivavtal och skillnaden kan bli flera hundratusen kronor den dagen du slutar jobba.

Ganska många tror att staten reglerar den här typen av förmåner, men det här är resultatet av den svenska partsmodellen och kollektivavtalen. Detta ska vi vara mycket stolta över. Kollektivavtalen är inte bara lönsamma för dig som anställd utan också för arbetsgivaren. Exempelvis genom att det blir enklare och billigare att teckna försäkringar för alla på arbetsplatsen kollektivt, än att välja en enskild försäkring för var och en. Det skapar också ordning och reda på arbetsplatserna med tydliga riktlinjer som ger bättre förutsättningar att fokusera på verksamheten.

Av Unionens 16 000 värmländska medlemmar omfattas 85 procent av kollektivavtal. Det är högre omfattning än genomsnittet i landet bland våra medlemmar. Vi har alltså en god andel värmlänningar som omfattas av föräldraledighetstillägg, semestertillägg, tjänstepension, rätt till lönehöjning, övertidsersättning, sjuklön och mycket mer genom våra kollektivavtal. Uträkningar har visat att ett kollektivavtal hos Unionen är värt upp till 80 000 kronor för den enskilde medlemmen per år.

Du kanske inte är med i Unionen, men det spelar ingen roll. Det viktiga är att du är med i ett fackförbund. Dessa förmåner är nämligen inte möjliga utan fackligt engagemang och respekten för den modell som styr arbetsmarknaden. Och alla har det verkligen inte lika bra som vi. Det finns andra länder där fackligt anslutna utsätts för misshandel, tortyr och till och med dödshot. Människor som du och jag som kämpar för de rättigheter många av oss tar för givna.

Så om du undrat varför du ska vara med i facket hoppas jag att du har fått svar på den frågan nu. Utan medlemmar i facken kommer balansen även för vår goda modell att bli skev. Vi har fortfarande en stark, levande och framsynt fackföreningsrörelse i Sverige och det måste vi fortsätta ha om vi ska kunna behålla och utveckla våra kollektivavtal.

Slutligen, grattis till dig som omfattas av kollektivavtal idag på kollektivavtalets dag!

Magnus Hildebrand

Regionchef, Unionen Värmland

I Sverige har vi länge haft en modell för arbetsmarknaden som visat sig särskilt framgångsrik i jämförelse med de flesta andra länder i världen. Den bygger på att vi har kollektivavtal. Att arbetsgivare och arbetstagare kommer överens om villkoren i kollektivavtalen. I cirka hundra år har parterna tagit ansvar för att den här modellen ska fungera bra. Det gör den fortfarande och parterna fortsätter ta sitt ansvar.

Men vad innehåller ett kollektivavtal och vad spelar det för roll för dig som enskild anställd kanske du undrar? Vi kan börja i din plånbok. Med kollektivavtal får du högre ersättning om du är hemma med barn, blir sjuk eller har oturen att drabbas av arbetsskada. Du kan också få pengar, stöd och hjälp att hitta ett nytt jobb om du skulle bli uppsagd. Din pension påverkas till det bättre med kollektivavtal och skillnaden kan bli flera hundratusen kronor den dagen du slutar jobba.

Ganska många tror att staten reglerar den här typen av förmåner, men det här är resultatet av den svenska partsmodellen och kollektivavtalen. Detta ska vi vara mycket stolta över. Kollektivavtalen är inte bara lönsamma för dig som anställd utan också för arbetsgivaren. Exempelvis genom att det blir enklare och billigare att teckna försäkringar för alla på arbetsplatsen kollektivt, än att välja en enskild försäkring för var och en. Det skapar också ordning och reda på arbetsplatserna med tydliga riktlinjer som ger bättre förutsättningar att fokusera på verksamheten.

Av Unionens 16 000 värmländska medlemmar omfattas 85 procent av kollektivavtal. Det är högre omfattning än genomsnittet i landet bland våra medlemmar. Vi har alltså en god andel värmlänningar som omfattas av föräldraledighetstillägg, semestertillägg, tjänstepension, rätt till lönehöjning, övertidsersättning, sjuklön och mycket mer genom våra kollektivavtal. Uträkningar har visat att ett kollektivavtal hos Unionen är värt upp till 80 000 kronor för den enskilde medlemmen per år.

Du kanske inte är med i Unionen, men det spelar ingen roll. Det viktiga är att du är med i ett fackförbund. Dessa förmåner är nämligen inte möjliga utan fackligt engagemang och respekten för den modell som styr arbetsmarknaden. Och alla har det verkligen inte lika bra som vi. Det finns andra länder där fackligt anslutna utsätts för misshandel, tortyr och till och med dödshot. Människor som du och jag som kämpar för de rättigheter många av oss tar för givna.

Så om du undrat varför du ska vara med i facket hoppas jag att du har fått svar på den frågan nu. Utan medlemmar i facken kommer balansen även för vår goda modell att bli skev. Vi har fortfarande en stark, levande och framsynt fackföreningsrörelse i Sverige och det måste vi fortsätta ha om vi ska kunna behålla och utveckla våra kollektivavtal.

Slutligen, grattis till dig som omfattas av kollektivavtal idag på kollektivavtalets dag!

Magnus Hildebrand

Regionchef, Unionen Värmland

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.