2016-09-27 06:00

2016-09-27 12:11

Tjänstepensionen gör skillnaden

Debatt: Tjänstepensionens dag

Omfattas du inte av kollektivavtal? Då bör du överväga att prata med din arbetsgivare om tjänstepension, skriver Magnus Hildebrand.

Idag är det tjänstepensionens dag. En dag vi faktiskt borde bejubla mycket mer. Ja, i alla fall om vi är lyckliga nog att omfattas av tjänstepension. För det är få av oss som har möjlighet att spara ihop de tusenlappar som krävs för att kompensera den uteblivna tjänstepensionen. Collectum har tittat på hur det ser ut. Skillnaden i att ha och att inte ha tjänstepension är både påtaglig och rejält kännbar när det är dags att börja livet efter arbetslivet.

Vad är det då konkret vi pratar om? Ta en privatanställd systemutvecklare utan tjänstepension. Hen erhåller endast knappa 30 procent av sin tidigare inkomst i allmän pension enligt Collectums uträkningar. Det innebär att en stor del av den beskattade lönen skulle gå åt till privat sparande för att kompensera den uteblivna tjänstepensionen. Privat sparade pensionspengar alltså, som ska skattas ännu en gång när det tas ut. En dålig affär jämfört med tjänstepensionen. Men hur dålig?

Om din lön ligger på 38 000 kronor i månaden behöver du spara 2000 i månaden (24 000 kr om året) för att hamna på samma nivå som din kompis med samma lön, men hen har tjänstepension. Tjänar du 48 000 kr i månaden kommer du behöva kunna stoppa undan 5000 i månaden (60 000 årligen) med samma jämförelsemodell. Ja, en riktigt dålig affär helt enkelt. Trots detta är det många som underskattar tjänstepensionens betydelse.

Undersökningar Collectum gjort visar att hela 37 procent tror att privat sparande är den viktigaste faktorn till hög pension. Verkligheten visar att de viktigaste faktorerna är att jobba länge, jobba heltid och jobba hos en arbetsgivare som betalar tjänstepension. Hur vi ska orka jobba länge och högre upp i åldrarna är en annan fråga som Unionen löst genom flexpension.

Men idag är det ju som sagt tjänstepensionens dag. En förmån som alla arbetsplatser under något av Unionens kollektivavtal omfattas av. En förmån som har mycket stor inverkan på din framtida tillvaro som pensionär. Kollektivavtalet i sig beräknas vara värt 80 000 kr per år för en enskild anställd. Omfattas du inte av kollektivavtal? Då bör du överväga att prata med din arbetsgivare om tjänstepension. Den gör en enorm skillnad. Saknar din arbetsplats kollektivavtal? Med en facklig klubb på arbetsplatsen ökar inflytandet. Vi hjälper gärna till.

Unionen kommer fortsätta att jobba för fler kollektivavtal och bättre förutsättningar på jobbet för våra medlemmar. Vi ser att det ger större framgång, trygghet och glädje hos både anställda och arbetsgivare. Vi tycker självklart också att du har rätt till trygghet och glädje som pensionär.

Därför slår vi idag ett extra slag för tjänstepensionens dag.

Magnus Hildebrand

Regionchef Unionen Värmland

Idag är det tjänstepensionens dag. En dag vi faktiskt borde bejubla mycket mer. Ja, i alla fall om vi är lyckliga nog att omfattas av tjänstepension. För det är få av oss som har möjlighet att spara ihop de tusenlappar som krävs för att kompensera den uteblivna tjänstepensionen. Collectum har tittat på hur det ser ut. Skillnaden i att ha och att inte ha tjänstepension är både påtaglig och rejält kännbar när det är dags att börja livet efter arbetslivet.

Vad är det då konkret vi pratar om? Ta en privatanställd systemutvecklare utan tjänstepension. Hen erhåller endast knappa 30 procent av sin tidigare inkomst i allmän pension enligt Collectums uträkningar. Det innebär att en stor del av den beskattade lönen skulle gå åt till privat sparande för att kompensera den uteblivna tjänstepensionen. Privat sparade pensionspengar alltså, som ska skattas ännu en gång när det tas ut. En dålig affär jämfört med tjänstepensionen. Men hur dålig?

Om din lön ligger på 38 000 kronor i månaden behöver du spara 2000 i månaden (24 000 kr om året) för att hamna på samma nivå som din kompis med samma lön, men hen har tjänstepension. Tjänar du 48 000 kr i månaden kommer du behöva kunna stoppa undan 5000 i månaden (60 000 årligen) med samma jämförelsemodell. Ja, en riktigt dålig affär helt enkelt. Trots detta är det många som underskattar tjänstepensionens betydelse.

Undersökningar Collectum gjort visar att hela 37 procent tror att privat sparande är den viktigaste faktorn till hög pension. Verkligheten visar att de viktigaste faktorerna är att jobba länge, jobba heltid och jobba hos en arbetsgivare som betalar tjänstepension. Hur vi ska orka jobba länge och högre upp i åldrarna är en annan fråga som Unionen löst genom flexpension.

Men idag är det ju som sagt tjänstepensionens dag. En förmån som alla arbetsplatser under något av Unionens kollektivavtal omfattas av. En förmån som har mycket stor inverkan på din framtida tillvaro som pensionär. Kollektivavtalet i sig beräknas vara värt 80 000 kr per år för en enskild anställd. Omfattas du inte av kollektivavtal? Då bör du överväga att prata med din arbetsgivare om tjänstepension. Den gör en enorm skillnad. Saknar din arbetsplats kollektivavtal? Med en facklig klubb på arbetsplatsen ökar inflytandet. Vi hjälper gärna till.

Unionen kommer fortsätta att jobba för fler kollektivavtal och bättre förutsättningar på jobbet för våra medlemmar. Vi ser att det ger större framgång, trygghet och glädje hos både anställda och arbetsgivare. Vi tycker självklart också att du har rätt till trygghet och glädje som pensionär.

Därför slår vi idag ett extra slag för tjänstepensionens dag.

Magnus Hildebrand

Regionchef Unionen Värmland

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.