2015-09-30 06:00

2015-09-30 09:10

En tom bassäng är ett misslyckande

Replik: Karlstads simsällskap

Nu måste politiker och tjänstemän, med rätt fakta vid det runda bordet, sätta sig och diskutera med Karlstads simsällskap (KSS). Det är ett tragiskt tillkortakommande när Karlstad har färre simskoleplatser idag, än när badhuset var drygt hälften så stort, skriver Björn Gustavson.

Svar till Karlstad kommun (NWT 14/9)

Undertecknad gläds med Karlstad att vi har ett nytt populärt badhus, tro ingenting annat, men kommunen far med osanning i sin replik. Jag belyser återigen på hur man använder Sundstabadet, och inte, men också hur man kan göra.

Kommunen vill värna säkerheten. Aldrig under KSS:s tilldelade tid, har badhuset tvingats neka allmänheten inträde för att det äventyrat brandsäkerheten. Det är bra att kommunen månar om medborgarnas väl och ve. Har ni samma höga säkerhetstänk beträffande t.ex. Våxnäshallen eller övrig verksamhet i Sundsta idrottshus? Att gå på träningen ska inte föra tankarna till säkerhetskontrollen på Arlanda.

I motsats till Kommunens simskola, har KSS bara barn i bassängen under sina kurser, inga föräldrar, och alla lämnar badhuset så fort lektionen är färdig.

Att kommunen gömmer sig bakom att föreningarna väljer själva hur de vill fördela platserna (läs skåp) visar på total oförståelse för situationen. KSS måste vänta på att elever och föräldrar går ut innan nya får komma in. Samtidigt står flera omklädningsrum och bassänger tomma! Nästan 300 simskoleplatser har försvunnit för Karlstadsborna och KSS, och de har tvingats säga upp personal. Stundtals går banor halvtomma för att föreningen inte får använda omklädningsrummen.

KSS tar betalt för kurserna de har och ja, för stor del av tiden betalas ingen hyra, med andra ord likt andra idrottsföreningar gör i Karlstad. Jag framhöll till och med själv kommunens generösa gratistaxa. Av någon anledning tvingas KSS lika fullt betala över 200 000 kr per år. Kan de stryka det nu?

Kommunen skriver att KSS får träningstider motsvarande åtta miljoner kronor. Att påstå det om en ideell förening som förtvivlat visar att den förblöder gränsar till förtal. Om KSS på årsbasis fick 10-kort till simskolan och månadskort till träningsgrupperna blir det 600 000 kr. Menar kommunen, att om bara KSS försvann, skulle ni få in fantasisummor av grekiska mått? Ni är nämligen på god väg att lyckas med det ena. Föreningens verksamhet orsakar inte kommunen tappade inträden.

Badhuset är inte en tävlingsarena går stick i stäv med kommunens egen plan Idrott för alla där ni tydligt visar en kommuns betydelse för en framgångsrik (elit)idrott. Ingen skulle komma på idén att förbjuda matcher på en fotbollsplan eller hockeyrink. Vid en simtävling, eller träning, blockeras varken hamambad, bubbelpooler eller rutschkanor. Om någon motionssimmare, just den helgen, måste simma på fler än tre banor, kan man hänvisa till Vålbergs badhus. För jo, det kan bli lapp på luckan.

Nu måste politiker och tjänstemän, med rätt fakta vid det runda bordet, sätta sig och diskutera med KSS. Det är ett tragiskt tillkortakommande när Karlstad har färre simskoleplatser idag, än när badhuset var drygt hälften så stort. En tom bassäng måste ses för vad det är – ett misslyckande. Implementera kommunens egen plan Idrott för alla. Använd befintliga utrymmen i Sundstabadet så som det är tänkt. Det behöver inte ens ske på någons bekostnad. Vad är ni rädda för? Att det går ännu bättre för Karlstads tävlingssimmare? Att vi får fler simkunniga barn i kommunen?

Björn Gustavson

KSS-medlem och kommuninvånare

Svar till Karlstad kommun (NWT 14/9)

Undertecknad gläds med Karlstad att vi har ett nytt populärt badhus, tro ingenting annat, men kommunen far med osanning i sin replik. Jag belyser återigen på hur man använder Sundstabadet, och inte, men också hur man kan göra.

Kommunen vill värna säkerheten. Aldrig under KSS:s tilldelade tid, har badhuset tvingats neka allmänheten inträde för att det äventyrat brandsäkerheten. Det är bra att kommunen månar om medborgarnas väl och ve. Har ni samma höga säkerhetstänk beträffande t.ex. Våxnäshallen eller övrig verksamhet i Sundsta idrottshus? Att gå på träningen ska inte föra tankarna till säkerhetskontrollen på Arlanda.

I motsats till Kommunens simskola, har KSS bara barn i bassängen under sina kurser, inga föräldrar, och alla lämnar badhuset så fort lektionen är färdig.

Att kommunen gömmer sig bakom att föreningarna väljer själva hur de vill fördela platserna (läs skåp) visar på total oförståelse för situationen. KSS måste vänta på att elever och föräldrar går ut innan nya får komma in. Samtidigt står flera omklädningsrum och bassänger tomma! Nästan 300 simskoleplatser har försvunnit för Karlstadsborna och KSS, och de har tvingats säga upp personal. Stundtals går banor halvtomma för att föreningen inte får använda omklädningsrummen.

KSS tar betalt för kurserna de har och ja, för stor del av tiden betalas ingen hyra, med andra ord likt andra idrottsföreningar gör i Karlstad. Jag framhöll till och med själv kommunens generösa gratistaxa. Av någon anledning tvingas KSS lika fullt betala över 200 000 kr per år. Kan de stryka det nu?

Kommunen skriver att KSS får träningstider motsvarande åtta miljoner kronor. Att påstå det om en ideell förening som förtvivlat visar att den förblöder gränsar till förtal. Om KSS på årsbasis fick 10-kort till simskolan och månadskort till träningsgrupperna blir det 600 000 kr. Menar kommunen, att om bara KSS försvann, skulle ni få in fantasisummor av grekiska mått? Ni är nämligen på god väg att lyckas med det ena. Föreningens verksamhet orsakar inte kommunen tappade inträden.

Badhuset är inte en tävlingsarena går stick i stäv med kommunens egen plan Idrott för alla där ni tydligt visar en kommuns betydelse för en framgångsrik (elit)idrott. Ingen skulle komma på idén att förbjuda matcher på en fotbollsplan eller hockeyrink. Vid en simtävling, eller träning, blockeras varken hamambad, bubbelpooler eller rutschkanor. Om någon motionssimmare, just den helgen, måste simma på fler än tre banor, kan man hänvisa till Vålbergs badhus. För jo, det kan bli lapp på luckan.

Nu måste politiker och tjänstemän, med rätt fakta vid det runda bordet, sätta sig och diskutera med KSS. Det är ett tragiskt tillkortakommande när Karlstad har färre simskoleplatser idag, än när badhuset var drygt hälften så stort. En tom bassäng måste ses för vad det är – ett misslyckande. Implementera kommunens egen plan Idrott för alla. Använd befintliga utrymmen i Sundstabadet så som det är tänkt. Det behöver inte ens ske på någons bekostnad. Vad är ni rädda för? Att det går ännu bättre för Karlstads tävlingssimmare? Att vi får fler simkunniga barn i kommunen?

Björn Gustavson

KSS-medlem och kommuninvånare

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.