2015-09-24 06:00

2015-09-24 06:00

Lokallojal – ett upprop för Värmland!

Debatt: Framtidstro

Vi tror att det råder stor okunskap om vilka möjligheter som finns inom Värmland men också en stor okunskap om vad det innebär att flytta till en större stad, ibland en övertro på att man enkelt skaffar sig ett bra liv mitt i storstan, skriver Tomas Sjölander med flera.

För ganska exakt två år sedan startade vi en diskussion om Värmland och om det som händer i vårt fantastiska landskap. Varför väljer ungdomar att flytta? Varför väljer man större städer istället för Karlstad?

Vi tror att det råder stor okunskap om vilka möjligheter som finns inom Värmland men också en stor okunskap om vad det innebär att flytta till en större stad, ibland en övertro på att man enkelt skaffar sig ett bra liv mitt i storstan.

Så vår fundering kring detta blev, hur sprider man information om möjligheterna som finns och vem sitter på informationen. Naturligtvis finns informationen om hur man lyckas i Värmland hos alla de människor som bor här. Men hur samlar man ihop deras kunskap och för den vidare till våra ungdomar?

Vi beslutades oss för att låta alla som vill få komma till tals via en blogg, alla får var sin vecka där de fritt får berätta om sitt liv i Värmland och vad dom gjort för att lyckas. Sen återstår utmaningen att få våra ungdomar att ta del av informationen i bloggen. Här har vi valt att använda oss av social medier i kombination med tidningar, debattartiklar och övriga media. Det kommer att märkas, det lovar vi! I bloggen kommer du bland annat träffa vår Landshövding Kenneth Johansson, Kathrine Löfberg på Löfbergs, Malte Hallqvist och minst 30 personer till.

Ett annat syfte med Lokallojal är att få alla människor, företag, kommuner mm att förstå att deras beslut har stor betydelse för hur det blir i Värmland. Om vi alla tar ansvar för var vi gör våra inköp så kommer det att gynna den Värmländska näringen på ett sätt som ger sysselsättning och framtidstro.

I Lokallojals manifest kan man läsa: VÄLJ VÄRMLAND - GRÄV DÄR DU STÅR – TRO PÅ FRAMTIDEN – SKAPA FÖRÄNDRING – VÅGA GÅ FÖRST. Vår tro är att om man utgår från detta så tryggar vi Värmland lång tid framöver.

Uppropet och starten av hela vårt projekt är den 24 september i Spegelsalen på Rottneros i Sunne kl. 16.00.

Du är välkommen!

Tomas Sjölander

Vd, Konsum Värmland

Anders Kjällström

Vd, Branäs

Johnny Sjöström

Vd, Uddeholm

Lars Appelqvist

Vd, Löfbergs

Åsa Wikberg

Vd, Diner45

Ola Evensson

Vd, Fryksdalens Sparbank

Stefan Särnehed

Vd, OK Värmland

För ganska exakt två år sedan startade vi en diskussion om Värmland och om det som händer i vårt fantastiska landskap. Varför väljer ungdomar att flytta? Varför väljer man större städer istället för Karlstad?

Vi tror att det råder stor okunskap om vilka möjligheter som finns inom Värmland men också en stor okunskap om vad det innebär att flytta till en större stad, ibland en övertro på att man enkelt skaffar sig ett bra liv mitt i storstan.

Så vår fundering kring detta blev, hur sprider man information om möjligheterna som finns och vem sitter på informationen. Naturligtvis finns informationen om hur man lyckas i Värmland hos alla de människor som bor här. Men hur samlar man ihop deras kunskap och för den vidare till våra ungdomar?

Vi beslutades oss för att låta alla som vill få komma till tals via en blogg, alla får var sin vecka där de fritt får berätta om sitt liv i Värmland och vad dom gjort för att lyckas. Sen återstår utmaningen att få våra ungdomar att ta del av informationen i bloggen. Här har vi valt att använda oss av social medier i kombination med tidningar, debattartiklar och övriga media. Det kommer att märkas, det lovar vi! I bloggen kommer du bland annat träffa vår Landshövding Kenneth Johansson, Kathrine Löfberg på Löfbergs, Malte Hallqvist och minst 30 personer till.

Ett annat syfte med Lokallojal är att få alla människor, företag, kommuner mm att förstå att deras beslut har stor betydelse för hur det blir i Värmland. Om vi alla tar ansvar för var vi gör våra inköp så kommer det att gynna den Värmländska näringen på ett sätt som ger sysselsättning och framtidstro.

I Lokallojals manifest kan man läsa: VÄLJ VÄRMLAND - GRÄV DÄR DU STÅR – TRO PÅ FRAMTIDEN – SKAPA FÖRÄNDRING – VÅGA GÅ FÖRST. Vår tro är att om man utgår från detta så tryggar vi Värmland lång tid framöver.

Uppropet och starten av hela vårt projekt är den 24 september i Spegelsalen på Rottneros i Sunne kl. 16.00.

Du är välkommen!

Tomas Sjölander

Vd, Konsum Värmland

Anders Kjällström

Vd, Branäs

Johnny Sjöström

Vd, Uddeholm

Lars Appelqvist

Vd, Löfbergs

Åsa Wikberg

Vd, Diner45

Ola Evensson

Vd, Fryksdalens Sparbank

Stefan Särnehed

Vd, OK Värmland

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.