2015-03-11 06:00

2015-03-11 06:00

Kräv besked om Saudiavtalet!

Debatt: Riksdagsledamöter

Det finns inget som kan motivera att svenskt krigsmaterial ska säljas till en stat som gjort förtryck av kvinnor, diktatur och offentliga avrättningar till sin paradgren, skriver Alexander Johansson Pettersson med flera.

När Socialdemokraterna och Miljöpartiet bildade regering i höstas väcktes hoppet om att Sverige skulle få en mer aktiv utrikespolitik som tog ansvar för mänskliga rättigheter och demokrati. Hoppet växte sig ännu starkare när Stefan Löfven i sin regeringsförklaring sade att Sveriges internationella röst alltid ska vara ”klar och tydlig när människovärdet kränks” och när utrikesminister Margot Wallström deklarerade att Sverige ska föra en feministisk utrikes- och säkerhetspolitik.

Ambitionen att Sverige ska axla en mer ansvarsfull roll i utrikespolitiken är bra. SSU Värmland och Grön Ungdom Väst ser fram emot ett Sverige som med klar och tydlig röst står på de svagas sida i världspolitiken. En röst som ständigt påminner om människovärdets okränkbarhet. En röst som står upp för demokrati och mänskliga rättigheter.

Därför är det anmärkningsvärt och oacceptabelt att regeringen nu vacklar i frågan om att säga upp det militära samarbetsavtalet med en av världens värsta diktaturer, Saudiarabien. Det finns inget som kan motivera att svenskt krigsmaterial ska säljas till en stat som gjort förtryck av kvinnor, diktatur och offentliga avrättningar till sin paradgren.

Det ska inte råda någon tvekan om regeringens hållning i internationella frågor, likt frågan om militärt samarbete med Saudiarabien. I maj förlängs samarbetsavtalet automatiskt om det inte sägs upp. Avtalet som tecknades 2005 och kulminerade i den så kallade Saudiaffären 2012 har fått massiv kritik, bland annat för Sveriges inblandning i planerna på att bygga en vapenfabrik. I maj har regeringen möjlighet att en gång för alla agera och stå upp för de värderingar som så högtidligt lästes upp i Stefan Löfvens regeringsförklaring. Vår förväntan är att den rödgröna regeringen bryter avtalet med Saudiarabien.

Det finns tydliga kongressbeslut från både Socialdemokraterna och Miljöpartiet att Sverige inte ska exportera krigsmateriel till diktaturer. Det finns inget utrymme att misstolka den hållning som de båda partiernas medlemmar tagit i frågan. Dessa beslut står i skarp kontrast mot att exportera krigsmateriel till ett land som Saudiarabien, som inte ens själva hymlar med att de är en diktatur. Nu är det dags för representanter från våra respektive moderpartier att resa sig upp och uppmana regeringen att ta sitt förnuft till fånga och säga upp det militära samarbetsavtalet när det är möjligt i maj i år.

Vi vill därför uppmana samtliga socialdemokratiska och miljöpartistiska riksdagsledamöter från Värmland att kräva svar från regeringen. Vi måste tillsammans höja rösten och kräva besked. Vi vet att vi har våra medlemmars stöd när vi säger nej till fortsatt militärt samarbete med Saudiarabien. Vågar våra moderpartiers företrädare göra samma ställningstagande?

Alexander Johansson Pettersson

Distriktsordförande, SSU Värmland

Matilda Edvardsson

Språkrör, Grön Ungdom Värmland

Johan Andersson

Språkrör, Grön Ungdom Väst

Alexander Paulsson

Internationell ledare, SSU Värmland

När Socialdemokraterna och Miljöpartiet bildade regering i höstas väcktes hoppet om att Sverige skulle få en mer aktiv utrikespolitik som tog ansvar för mänskliga rättigheter och demokrati. Hoppet växte sig ännu starkare när Stefan Löfven i sin regeringsförklaring sade att Sveriges internationella röst alltid ska vara ”klar och tydlig när människovärdet kränks” och när utrikesminister Margot Wallström deklarerade att Sverige ska föra en feministisk utrikes- och säkerhetspolitik.

Ambitionen att Sverige ska axla en mer ansvarsfull roll i utrikespolitiken är bra. SSU Värmland och Grön Ungdom Väst ser fram emot ett Sverige som med klar och tydlig röst står på de svagas sida i världspolitiken. En röst som ständigt påminner om människovärdets okränkbarhet. En röst som står upp för demokrati och mänskliga rättigheter.

Därför är det anmärkningsvärt och oacceptabelt att regeringen nu vacklar i frågan om att säga upp det militära samarbetsavtalet med en av världens värsta diktaturer, Saudiarabien. Det finns inget som kan motivera att svenskt krigsmaterial ska säljas till en stat som gjort förtryck av kvinnor, diktatur och offentliga avrättningar till sin paradgren.

Det ska inte råda någon tvekan om regeringens hållning i internationella frågor, likt frågan om militärt samarbete med Saudiarabien. I maj förlängs samarbetsavtalet automatiskt om det inte sägs upp. Avtalet som tecknades 2005 och kulminerade i den så kallade Saudiaffären 2012 har fått massiv kritik, bland annat för Sveriges inblandning i planerna på att bygga en vapenfabrik. I maj har regeringen möjlighet att en gång för alla agera och stå upp för de värderingar som så högtidligt lästes upp i Stefan Löfvens regeringsförklaring. Vår förväntan är att den rödgröna regeringen bryter avtalet med Saudiarabien.

Det finns tydliga kongressbeslut från både Socialdemokraterna och Miljöpartiet att Sverige inte ska exportera krigsmateriel till diktaturer. Det finns inget utrymme att misstolka den hållning som de båda partiernas medlemmar tagit i frågan. Dessa beslut står i skarp kontrast mot att exportera krigsmateriel till ett land som Saudiarabien, som inte ens själva hymlar med att de är en diktatur. Nu är det dags för representanter från våra respektive moderpartier att resa sig upp och uppmana regeringen att ta sitt förnuft till fånga och säga upp det militära samarbetsavtalet när det är möjligt i maj i år.

Vi vill därför uppmana samtliga socialdemokratiska och miljöpartistiska riksdagsledamöter från Värmland att kräva svar från regeringen. Vi måste tillsammans höja rösten och kräva besked. Vi vet att vi har våra medlemmars stöd när vi säger nej till fortsatt militärt samarbete med Saudiarabien. Vågar våra moderpartiers företrädare göra samma ställningstagande?

Alexander Johansson Pettersson

Distriktsordförande, SSU Värmland

Matilda Edvardsson

Språkrör, Grön Ungdom Värmland

Johan Andersson

Språkrör, Grön Ungdom Väst

Alexander Paulsson

Internationell ledare, SSU Värmland

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.