2015-02-19 06:00

2015-02-19 06:00

Ljuset i tunneln är kompetensutveckling

Debatt: Arbetsmarknad

Kompetens och kunskap blir en allt viktigare tillgång på dagens arbetsmarknad. Den förändring av näringslivet som våra medlemmar dagligen möter är snabb och kommer att öka ytterligare, skriver Marie-Louise Persson.

Trots det tunga ämnet om ungdomsarbetslösheten i torsdagens NWT förra veckan (12/2) fanns det ändå ett gryende ljus i tunneln. Storsatsar på utbildning, löd rubriken över arbetsmarknadsminister Ylva Johanssons artikel. Vi vill göra det lättare att byta jobb mitt i livet, menade Moderaternas partiledare Anna Kinberg Batra. Tänk om det är sant!

Det är viktigt att ungdomarna har möjlighet till relevant utbildning med hög kvalitet. Utbildning som gör att de får jobb när de är klara och kompetens som gör att dem attraktiva för företagen. Självklart! Här ska det satsas tycker vi. Fler utbildningsplatser på universitet och högskolor, fler platser till yrkeshögskolor och alla som saknar gymnasiekompetens ska kunna läsa upp den på Komvux.

Bra så! Men glöm inte bort de som redan är yrkesverksamma. De är trots allt betydligt fler än tillskottet av nyutbildade varje år. Hur deras kompetens utvecklas är därför av avgörande betydelse för näringslivets konkurrenskraft. Konkurrenskraftiga företag är också avgörande för ungdomarnas chanser att få jobb.

För Unionen är kompetensutveckling ett viktigt begrepp. Kompetens och kunskap blir en allt viktigare tillgång på dagens arbetsmarknad. Den förändring av näringslivet som våra medlemmar dagligen möter är snabb och kommer att öka ytterligare. Det är genom att öka kompetenssatsningarna för de som redan är yrkesverksamma som vi kan underhålla konkurrenskraften hos företagen samt öka tryggheten för den som är anställd. Så skapar vi tillväxt nu och i framtiden.

För vem vet hur framtiden ser ut? 1914 trodde knappast någon att Stockholms vanligaste yrke om 100 år skulle vara programmerare. I dagens föränderliga arbetsmarknad räcker det inte att utbilda sig en gång i livet för att hålla i längden. Det är ute i företagen som satsningarna på kompetensutvecklingen måste ta fart. Gärna med regeringens hjälp. Och det nu.

Därför är det glädjande att läsa hur både Ylva Johansson och Anna Kinberg Batra pratar om utbildning och kompetens. Men vi måste prata mer om hur kompetensutvecklingen kan ta fart för de redan yrkesverksamma, genom bland annat utvecklingssamtal och kompetensplaner på arbetsplatserna. Det är en viktig nyckel till fler och bättre jobb här i Värmland. Både för unga och gamla.

Marie-Louise Persson

Ordförande i regionstyrelsen, Unionen Värmland

Trots det tunga ämnet om ungdomsarbetslösheten i torsdagens NWT förra veckan (12/2) fanns det ändå ett gryende ljus i tunneln. Storsatsar på utbildning, löd rubriken över arbetsmarknadsminister Ylva Johanssons artikel. Vi vill göra det lättare att byta jobb mitt i livet, menade Moderaternas partiledare Anna Kinberg Batra. Tänk om det är sant!

Det är viktigt att ungdomarna har möjlighet till relevant utbildning med hög kvalitet. Utbildning som gör att de får jobb när de är klara och kompetens som gör att dem attraktiva för företagen. Självklart! Här ska det satsas tycker vi. Fler utbildningsplatser på universitet och högskolor, fler platser till yrkeshögskolor och alla som saknar gymnasiekompetens ska kunna läsa upp den på Komvux.

Bra så! Men glöm inte bort de som redan är yrkesverksamma. De är trots allt betydligt fler än tillskottet av nyutbildade varje år. Hur deras kompetens utvecklas är därför av avgörande betydelse för näringslivets konkurrenskraft. Konkurrenskraftiga företag är också avgörande för ungdomarnas chanser att få jobb.

För Unionen är kompetensutveckling ett viktigt begrepp. Kompetens och kunskap blir en allt viktigare tillgång på dagens arbetsmarknad. Den förändring av näringslivet som våra medlemmar dagligen möter är snabb och kommer att öka ytterligare. Det är genom att öka kompetenssatsningarna för de som redan är yrkesverksamma som vi kan underhålla konkurrenskraften hos företagen samt öka tryggheten för den som är anställd. Så skapar vi tillväxt nu och i framtiden.

För vem vet hur framtiden ser ut? 1914 trodde knappast någon att Stockholms vanligaste yrke om 100 år skulle vara programmerare. I dagens föränderliga arbetsmarknad räcker det inte att utbilda sig en gång i livet för att hålla i längden. Det är ute i företagen som satsningarna på kompetensutvecklingen måste ta fart. Gärna med regeringens hjälp. Och det nu.

Därför är det glädjande att läsa hur både Ylva Johansson och Anna Kinberg Batra pratar om utbildning och kompetens. Men vi måste prata mer om hur kompetensutvecklingen kan ta fart för de redan yrkesverksamma, genom bland annat utvecklingssamtal och kompetensplaner på arbetsplatserna. Det är en viktig nyckel till fler och bättre jobb här i Värmland. Både för unga och gamla.

Marie-Louise Persson

Ordförande i regionstyrelsen, Unionen Värmland

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.