2016-11-30 06:00

2016-11-30 06:00

Arvika United ska förena

ARVIKA: Fotboll

Vill inkludera. Arvika United BK. Så heter det nyaste tillskottet vad gäller fotbollsföreningar i Arvika.
Med en tydlig ambition att vara ett lag för alla vill de bjuda på en fin fotboll – och samtidigt vara till hjälp för integrationen inom kommunen.
– Vi ska ha kul och göra det tillsammans, det är prio nummer ett, säger sportchefen Walid Ahmed.

Det var redan 2014 som idén föddes om att starta en helt ny fotbollsförening i Arvika, då ett kompisgäng, med Dottevik som bas, villa ha ett lag där alla är välkomna.

– Men vi kom inte i gång, vi var inte riktigt mogna för det då, vi ville vänta tills vi var redo. Ska vi göra något ska vi göra det ordentligt, tänkte vi, berättar Walid Ahmed, som nu har rollen som sportchef.

Dottevik IFK, som registrerades 2014, var laget tänkt att heta först, men man ändrade sig så småningom och hittade ett annat namn – Arvika United BK.

– Vi ville att laget skulle vara något för alla och inte begränsa oss till folk som bor i Dottevik. United ska betyda att vi är enade och att alla är välkomna, säger föreningens ordförande, Shiwan Rashid.

Väntar på inbjudan

Nu har man kommit långt med arbetet och tanken är att man ska ställa ett lag på benen redan kommande säsong.

– Allt är klart. Vi är medlemmar i Svenska Fotbollförbundet och spelarna är registrerade, vi väntar bara på en inbjudan till serien nu, säger Shiwan, som inte har sett det som något större problem att hitta spelare.

– Det har varit det minsta av våra problem, vi har många som vill spela med oss.

Man har alltså 16 spelare klara, vilket är vad man siktar mot att ha i truppen för att ge alla så mycket speltid som möjligt, samtidigt som det finns gott om reserver.

Mer jobb har det i stället varit med att få ihop en fungerande budget.

– I början visste vi inte hur vi skulle fixa ekonomin, men vi har fått bra respons från olika sponsorer. Vi har skrivit avtal med alla sponsorerna utom en. Vi har Sparbanken som huvudsponsor, de har visat stort intresse för oss och hjälpt oss med sponsorbiten, berättar Walid Ahmed.

Andra sponsorer man har är Arvika Redovisningsbyrå, The Oven och Eda Järn, medan man skriver kontrakt med den sista av dem, ICA, i dag.

Huvudfokus till en början kommer att ligga på A-laget, men går allt som man har tänkt är tanken att bygga ut verksamheten allt eftersom.

– Just nu är det ett A-lag, men vi har planer på att utveckla en ungdomsverksamhet, och även en för barn, det hoppas vi på i framtiden, säger Shiwan.

Öppen träning

I ledarstaben finns två namn färdiga att presenteras. Peter Söderström kommer agera huvudtränare, medan Sune Tholf blir assisterade tränare för laget.

Ett intressant initiativ är annars att man varje vecka kommer att ha en öppen träning där precis alla är välkomna. Föreningen kommer på så sätt vara till hjälp när det gäller att integrera in folk i samhället.

– Målet är att locka folk i den öppna träningen. Det kan aldrig bli för mycket folk, det kan bara bli för lite. Vi värvar inte, de ska komma till oss. Vi hoppas på ett bra samarbete med klubbarna i Arvika, säger Shiwan.

Klart är också att man kommer ha konstgräsplanen på Vik, Lingonvallen, som hemmaplan, och matchställen kommer att vara himmelsblå och svarta hemma, medan bortaställen är helsvarta.

De ser redan nu fram emot den första matchen.

– Då kommer vi slå på stort, det kommer vara speciellt, en stor dag för oss, säger Shiwan.

Det var redan 2014 som idén föddes om att starta en helt ny fotbollsförening i Arvika, då ett kompisgäng, med Dottevik som bas, villa ha ett lag där alla är välkomna.

– Men vi kom inte i gång, vi var inte riktigt mogna för det då, vi ville vänta tills vi var redo. Ska vi göra något ska vi göra det ordentligt, tänkte vi, berättar Walid Ahmed, som nu har rollen som sportchef.

Dottevik IFK, som registrerades 2014, var laget tänkt att heta först, men man ändrade sig så småningom och hittade ett annat namn – Arvika United BK.

– Vi ville att laget skulle vara något för alla och inte begränsa oss till folk som bor i Dottevik. United ska betyda att vi är enade och att alla är välkomna, säger föreningens ordförande, Shiwan Rashid.

Väntar på inbjudan

Nu har man kommit långt med arbetet och tanken är att man ska ställa ett lag på benen redan kommande säsong.

– Allt är klart. Vi är medlemmar i Svenska Fotbollförbundet och spelarna är registrerade, vi väntar bara på en inbjudan till serien nu, säger Shiwan, som inte har sett det som något större problem att hitta spelare.

– Det har varit det minsta av våra problem, vi har många som vill spela med oss.

Man har alltså 16 spelare klara, vilket är vad man siktar mot att ha i truppen för att ge alla så mycket speltid som möjligt, samtidigt som det finns gott om reserver.

Mer jobb har det i stället varit med att få ihop en fungerande budget.

– I början visste vi inte hur vi skulle fixa ekonomin, men vi har fått bra respons från olika sponsorer. Vi har skrivit avtal med alla sponsorerna utom en. Vi har Sparbanken som huvudsponsor, de har visat stort intresse för oss och hjälpt oss med sponsorbiten, berättar Walid Ahmed.

Andra sponsorer man har är Arvika Redovisningsbyrå, The Oven och Eda Järn, medan man skriver kontrakt med den sista av dem, ICA, i dag.

Huvudfokus till en början kommer att ligga på A-laget, men går allt som man har tänkt är tanken att bygga ut verksamheten allt eftersom.

– Just nu är det ett A-lag, men vi har planer på att utveckla en ungdomsverksamhet, och även en för barn, det hoppas vi på i framtiden, säger Shiwan.

Öppen träning

I ledarstaben finns två namn färdiga att presenteras. Peter Söderström kommer agera huvudtränare, medan Sune Tholf blir assisterade tränare för laget.

Ett intressant initiativ är annars att man varje vecka kommer att ha en öppen träning där precis alla är välkomna. Föreningen kommer på så sätt vara till hjälp när det gäller att integrera in folk i samhället.

– Målet är att locka folk i den öppna träningen. Det kan aldrig bli för mycket folk, det kan bara bli för lite. Vi värvar inte, de ska komma till oss. Vi hoppas på ett bra samarbete med klubbarna i Arvika, säger Shiwan.

Klart är också att man kommer ha konstgräsplanen på Vik, Lingonvallen, som hemmaplan, och matchställen kommer att vara himmelsblå och svarta hemma, medan bortaställen är helsvarta.

De ser redan nu fram emot den första matchen.

– Då kommer vi slå på stort, det kommer vara speciellt, en stor dag för oss, säger Shiwan.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.