2016-09-27 17:46

2016-09-27 17:46

En seger i seriepremiären

GRUMS: Badminton

Det blev en seger och en förlust i den historiska seriedebuten för Team Västra Värmland i helgens badmintonpremiär i division IV.

I den första matchen blev det förlust med 2-6 mot seriefavoriterna Uddevalla. Samma siffror, fast omvänt, blev det i segermatchen mot Christinehamn.

– Våra spelare var väldigt nöjda. De har nästan uteslutande spelat i ungdomsklasser tidigare och det är ganska stor skillnad att spela mot seniorer, här är det en helt annan kraft och allt går lite fortare, konstaterade Arvikaledaren Peter Johansson, som ändå fick se de sina plocka med sig segrar under helgen.

Hanna Eliasson fick med sig två dubbelvinster, och Arvid och Marcus Johansson tog hem en dubbelmatch.

– Jag tror de var lite pirriga, dels för att vi inte varit igång så länge och det tar ett tag innan man kommer in i det och tekniken sitter och dels för att det är tufft att ge sig in i en seriematch direkt.

Hur tufft understryks bland annat av att Uddevalla mönstrade ett lag med en spelare som tidigare vunnit lag-SM.

I den första matchen blev det förlust med 2-6 mot seriefavoriterna Uddevalla. Samma siffror, fast omvänt, blev det i segermatchen mot Christinehamn.

– Våra spelare var väldigt nöjda. De har nästan uteslutande spelat i ungdomsklasser tidigare och det är ganska stor skillnad att spela mot seniorer, här är det en helt annan kraft och allt går lite fortare, konstaterade Arvikaledaren Peter Johansson, som ändå fick se de sina plocka med sig segrar under helgen.

Hanna Eliasson fick med sig två dubbelvinster, och Arvid och Marcus Johansson tog hem en dubbelmatch.

– Jag tror de var lite pirriga, dels för att vi inte varit igång så länge och det tar ett tag innan man kommer in i det och tekniken sitter och dels för att det är tufft att ge sig in i en seriematch direkt.

Hur tufft understryks bland annat av att Uddevalla mönstrade ett lag med en spelare som tidigare vunnit lag-SM.