2016-09-19 06:00

2016-09-19 06:00

Värmskog straffade i slutminuten

DIV. V HERR FOTBOLL

Värmskog var i lördags på besök i Velen, på jakt efter viktiga poäng i kampen om att undvika nedflyttning till division VI.

Och in i det sista såg det också ut som att Värmskog skulle kunna knipa en poäng, då matchen var mållös när 89 minuter var spelade.

– Det är lite typiskt, som höstsäsongen blivit för oss. Det grinar oss i ansiktet. Vi har inte millimetrarna på vår sida, säger Värmskogs tränare Conny Carlsson, som i den 90:e matchminuten fick se Velen göra 1-0 på en straffspark.

– Det är en boll som går i bröstet och sedan på armen på en av våra spelare, en sådan situation som de blåser för ibland och ibland inte, men den här gången blåste domaren, säger Conny.

– Sedan har vi ett liknande läge på övertid, när vi skjuter ett skott som tar på armen på en av deras spelare i straffområdet, som han inte blåser för. Det var också en sådan 50/50-situation, fortsätter han.

– Men det är inte bara de situationer som vi förlorar på. Vi har våra chanser att göra mål innan dess. Vi gör en godkänd insats, men vi har inte marginalerna på vår sida i de avgörande lägena.

Och in i det sista såg det också ut som att Värmskog skulle kunna knipa en poäng, då matchen var mållös när 89 minuter var spelade.

– Det är lite typiskt, som höstsäsongen blivit för oss. Det grinar oss i ansiktet. Vi har inte millimetrarna på vår sida, säger Värmskogs tränare Conny Carlsson, som i den 90:e matchminuten fick se Velen göra 1-0 på en straffspark.

– Det är en boll som går i bröstet och sedan på armen på en av våra spelare, en sådan situation som de blåser för ibland och ibland inte, men den här gången blåste domaren, säger Conny.

– Sedan har vi ett liknande läge på övertid, när vi skjuter ett skott som tar på armen på en av deras spelare i straffområdet, som han inte blåser för. Det var också en sådan 50/50-situation, fortsätter han.

– Men det är inte bara de situationer som vi förlorar på. Vi har våra chanser att göra mål innan dess. Vi gör en godkänd insats, men vi har inte marginalerna på vår sida i de avgörande lägena.