2016-09-09 06:00

2016-09-09 06:00

Arvika West redo för comeback i division II

ARVIKA: Bowling

I morgon är det premiärdags i bowlingens division II – en serie där det återigen finns två Arvikalag med.
– Att spela i tvåan är målet för oss. Det ska bli jätteroligt att spela där igen, säger Arvika Wests Monika Wågby.

Arvika West var förra säsongen nere och vände i division III. Där spelade laget ihop 40 poäng på 24 matcher, och tog som gruppvinnare klivet upp i division II igen.

– Som det ser ut i dag så känner vi inte till alla lagen i serien. Därför får första målet bli att hänga kvar, sedan, när vi får bättre koll på de andra lagen, så får vi se om vi ändrar målsättningen, säger Monika Wågby, som är spelande ordförande i Arvika West.

I premiären i morgon gästas Arvika West av BK Ös På från Tibro, ett relativt okänt motstånd. Bättre koll har Arvika West på en kommande motståndare – Jösses farmarlag, som ifjol slutade trea i sin division II-grupp.

– Vi hade en träningsmatch mot Jösses farmarlag i går (läs i tisdags), och det blev 10-10. Det var en bra värdemätare, säger Monika.

Även Jösse F inleder säsongen i morgon, med en hemmamatch mot Ös På, och för deras del är siktet inställt på att upprepa fjolårets tredjeplats i gruppen, som totalt utgörs av sex lag.

– Ambitionen är att vara kvar på den övre halvan. Så att vi slipper kvala, säger Torbjörn Gustavsson, som håller i trådarna runt laget.

– Vi har inte ambition och material nog för att ta ett kliv upp i divisionerna, fortsätter Torbjörn, som dock har goda förhoppningar om att laget ska kunna placera sig på den övre halvan även den här säsongen.

– Kenneth Johansson är tillbaka i Jösse, och han kommer nog att spela en del med oss, och det är klart att han tillför en del, säger Torbjörn.

I Arvika West är det Roland Lund och Jimmy Leverström som det ställs störst förhoppningar till.

– De håller sig alltid framme. Alla våra spelare kan göra bra resultat, men inte lika ofta som de två, säger Monika.

Arvika West var förra säsongen nere och vände i division III. Där spelade laget ihop 40 poäng på 24 matcher, och tog som gruppvinnare klivet upp i division II igen.

– Som det ser ut i dag så känner vi inte till alla lagen i serien. Därför får första målet bli att hänga kvar, sedan, när vi får bättre koll på de andra lagen, så får vi se om vi ändrar målsättningen, säger Monika Wågby, som är spelande ordförande i Arvika West.

I premiären i morgon gästas Arvika West av BK Ös På från Tibro, ett relativt okänt motstånd. Bättre koll har Arvika West på en kommande motståndare – Jösses farmarlag, som ifjol slutade trea i sin division II-grupp.

– Vi hade en träningsmatch mot Jösses farmarlag i går (läs i tisdags), och det blev 10-10. Det var en bra värdemätare, säger Monika.

Även Jösse F inleder säsongen i morgon, med en hemmamatch mot Ös På, och för deras del är siktet inställt på att upprepa fjolårets tredjeplats i gruppen, som totalt utgörs av sex lag.

– Ambitionen är att vara kvar på den övre halvan. Så att vi slipper kvala, säger Torbjörn Gustavsson, som håller i trådarna runt laget.

– Vi har inte ambition och material nog för att ta ett kliv upp i divisionerna, fortsätter Torbjörn, som dock har goda förhoppningar om att laget ska kunna placera sig på den övre halvan även den här säsongen.

– Kenneth Johansson är tillbaka i Jösse, och han kommer nog att spela en del med oss, och det är klart att han tillför en del, säger Torbjörn.

I Arvika West är det Roland Lund och Jimmy Leverström som det ställs störst förhoppningar till.

– De håller sig alltid framme. Alla våra spelare kan göra bra resultat, men inte lika ofta som de två, säger Monika.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.