2016-06-21 18:13

2016-06-21 18:13

Bra vind i seglen för Seglarskolan

ARVIKA: Segling

Arvika Segelsällskap gjorde en omstart på sin Seglarskola förra året, efter ett åtta år långt uppehåll, och byggde förra veckan vidare på fjolårets succé.

– Vi hade 12 deltagare ifjol, och det var jättebra, och av dem fick vi tillbaka tio i år till fortsättningsgruppen, konstaterar Magnus Hyltefors i Arvika Segelsällskap, som dessutom kunde räkna in ytterligare åtta i nybörjargruppen.

Alla barn och ungdomar i åldrarna åtta till 14 år.

– Nybörjargruppen körde på förmiddagarna och kom ganska snabbt ut i optimistjollarna, det var fantastiskt att se hur snabbt de tog till sig allt.

De mer rutinerade ungdomarna fick även i år hantera optimistjollar, men provade också på lite större – och lite mer krävande – trissjollar med stor framgång.

Seglarskolan pågick under hela veckan och präglades av fantastiska förutsättningar.

– Det var som om vi hade fått beställa det själva, med soligt och fint väder, och lite lugnare vindar på förmiddagarna när nybörjarna körde och lite mer vind på eftermiddagarna när fortsättningsgruppen körde.

Hela veckan avslutades med en tur ut på Kyrkviken på några av klubbens största segelbåtar.

– Det var fyra-fem barn på varje båt och även då blåste det alldeles lagom.

Sporrade av intresset kommer man nu att erbjuda en möjlighet att fortsätta segla under sommaren, för de som nu vet vad det handlar om.

– Från klubbens sida är det här väldigt viktigt för att blåsa nytt liv i verksamheten. I huvudsak är det en breddsatsning, att ge dem möjligheten att vänja sig vid båtar och sjön och få de kunskaper som krävs. Om det sedan är så att någon vill gå vidare och tävla så kommer vi att ge allt stöd vi kan där också.

– Vi hade 12 deltagare ifjol, och det var jättebra, och av dem fick vi tillbaka tio i år till fortsättningsgruppen, konstaterar Magnus Hyltefors i Arvika Segelsällskap, som dessutom kunde räkna in ytterligare åtta i nybörjargruppen.

Alla barn och ungdomar i åldrarna åtta till 14 år.

– Nybörjargruppen körde på förmiddagarna och kom ganska snabbt ut i optimistjollarna, det var fantastiskt att se hur snabbt de tog till sig allt.

De mer rutinerade ungdomarna fick även i år hantera optimistjollar, men provade också på lite större – och lite mer krävande – trissjollar med stor framgång.

Seglarskolan pågick under hela veckan och präglades av fantastiska förutsättningar.

– Det var som om vi hade fått beställa det själva, med soligt och fint väder, och lite lugnare vindar på förmiddagarna när nybörjarna körde och lite mer vind på eftermiddagarna när fortsättningsgruppen körde.

Hela veckan avslutades med en tur ut på Kyrkviken på några av klubbens största segelbåtar.

– Det var fyra-fem barn på varje båt och även då blåste det alldeles lagom.

Sporrade av intresset kommer man nu att erbjuda en möjlighet att fortsätta segla under sommaren, för de som nu vet vad det handlar om.

– Från klubbens sida är det här väldigt viktigt för att blåsa nytt liv i verksamheten. I huvudsak är det en breddsatsning, att ge dem möjligheten att vänja sig vid båtar och sjön och få de kunskaper som krävs. Om det sedan är så att någon vill gå vidare och tävla så kommer vi att ge allt stöd vi kan där också.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.