2016-05-04 12:54

2016-05-05 20:00

Arvika Fotboll byter tränare

ARVIKA: Mikael Holgersson tillbaka som huvudansvarig

Arvika Fotbolls förlust med 0-3 mot IFK Munkfors i helgen blev den sista matchen med gänget för herrlagets tränare, Peter Söderström och Jörgen Chytraeus.
Ny tränare för Arvika Fotbolls herrar blir istället ”nygamle” Mikael Holgersson, som tränade laget så sent som för två år sedan.

I måndags kväll hölls ett möte mellan klubbens herrsektion, spelarna och tränarna, och efter en tisdag då föreningen valt att lägga ”locket på” utåt så höll klubbens kanslichef, tillika sportchef för ungdomssidan, Mikael Holgersson, i tisdagskvällens träning.

Under onsdag förmiddag gick man ut med ett pressmeddelande om att föreningen byter tränare.

”På grund av skiljaktigheter mellan tränare och spelare om hur a-lagsverksamheten ska bedrivas i Arvika Fotboll har parterna kommit överens om att gå skilda vägar. Detta sker i samförstånd och med beklagande från båda parter”.

Klubbens ordförande, Jan Nordenberg, kommenterar inte ärendet utöver det utan hänvisar enbart till pressmeddelandet.

Kort karens

Nye tränaren, Mikael Holgersson, tog uppdraget på kort karens.

– Nu blev det ju väldigt snabbt på. Normalt vill man ju ha mer tid att se över saker och ting, men jag har ju spelat större delen av min karriär i Arvika Fotboll, har jobbat här som ledare i många år och har det även som arbetsplats numera, och det är den föreningen som jag brinner för och vill väl, konstaterar Holgersson, som också kände ett ansvar gentemot spelarna i laget.

– Ett flertal av killarna i laget har jag ju jobbat tillsammans med förut och de har alltid funnits där och ställt upp i vått och torrt och om de tycker att jag kan hjälpa dem och stötta dem, så är det klart att jag gör det.

Det rent praktiska runt det här hastigt påkomna arrangemanget får man lösa efterhand.

– Nu är det som det är och vi håller på och tittar över hur vi kan få till det här på bästa sätt. Det finns mycket folk i föreningen som är engagerade, så vi löser det.

Patrik Hjalmarsson i spelarrådet är nöjd med den snabba lösningen.

– Det gick snabbare än vad jag kanske trott, men det är alltid bra att hitta en lösning och desto snabbare desto bättre, konstaterar Patrik, som är noga att poängtera att ett tränarbyte i sig inte löser en utsatt situation.

– Det är fortfarande samma manskap som ska göra det ute på planen och det är där det avgörs, så sett är det inte någon skillnad. Nu har vi en ny tränare och för oss gäller det att ge järnet, visa en bra inställning och göra det här för varandra. Det kommer inte att gå av sig självt.

Dystert facit

Noll poäng och noll mål framåt är ett dystert facit för de tre första omgångarna och kanske inte den bästa självförtroendekicken inför morgondagens heta derby mot Ås/Åmotfors.

– Det är klart att tabellen kunde ha sett trevligare ut, naturligtvis, men det gör det också desto skönare när det släpper. Ås har kommit i gång ordentligt och har ett bra lag, samtidigt som vi kanske inte har resultaten med oss, och det kommer att bli hårt och tufft, men det står ändå 0-0 när matchen börjar.

In i hetluften

Holgersson kastas direkt in i hetluften med laget i ett utsatt läge.

– Det blir härligt och säkert en intensiv fight, med mycket vilja på båda sidor av planen, och det gäller att man kan hålla känslorna i styr och vara lite kylig från båda sidor, inte bara gå efter instinkt.

Han är dock noga med att poängtera att det här kan komma att ta tid.

– Vi har lite att jobba med. Det finns förutsättningar för att vända på det här, men det kommer att krävas ett stort jobb. Bara för att det kommer någon annan som står där och gastar så är inte det här något som kommer att göra sig av sig självt. Jag kommer i alla fall att göra mitt absolut yttersta och det är jag säker på att spelargruppen också kommer att göra.

I måndags kväll hölls ett möte mellan klubbens herrsektion, spelarna och tränarna, och efter en tisdag då föreningen valt att lägga ”locket på” utåt så höll klubbens kanslichef, tillika sportchef för ungdomssidan, Mikael Holgersson, i tisdagskvällens träning.

Under onsdag förmiddag gick man ut med ett pressmeddelande om att föreningen byter tränare.

”På grund av skiljaktigheter mellan tränare och spelare om hur a-lagsverksamheten ska bedrivas i Arvika Fotboll har parterna kommit överens om att gå skilda vägar. Detta sker i samförstånd och med beklagande från båda parter”.

Klubbens ordförande, Jan Nordenberg, kommenterar inte ärendet utöver det utan hänvisar enbart till pressmeddelandet.

Kort karens

Nye tränaren, Mikael Holgersson, tog uppdraget på kort karens.

– Nu blev det ju väldigt snabbt på. Normalt vill man ju ha mer tid att se över saker och ting, men jag har ju spelat större delen av min karriär i Arvika Fotboll, har jobbat här som ledare i många år och har det även som arbetsplats numera, och det är den föreningen som jag brinner för och vill väl, konstaterar Holgersson, som också kände ett ansvar gentemot spelarna i laget.

– Ett flertal av killarna i laget har jag ju jobbat tillsammans med förut och de har alltid funnits där och ställt upp i vått och torrt och om de tycker att jag kan hjälpa dem och stötta dem, så är det klart att jag gör det.

Det rent praktiska runt det här hastigt påkomna arrangemanget får man lösa efterhand.

– Nu är det som det är och vi håller på och tittar över hur vi kan få till det här på bästa sätt. Det finns mycket folk i föreningen som är engagerade, så vi löser det.

Patrik Hjalmarsson i spelarrådet är nöjd med den snabba lösningen.

– Det gick snabbare än vad jag kanske trott, men det är alltid bra att hitta en lösning och desto snabbare desto bättre, konstaterar Patrik, som är noga att poängtera att ett tränarbyte i sig inte löser en utsatt situation.

– Det är fortfarande samma manskap som ska göra det ute på planen och det är där det avgörs, så sett är det inte någon skillnad. Nu har vi en ny tränare och för oss gäller det att ge järnet, visa en bra inställning och göra det här för varandra. Det kommer inte att gå av sig självt.

Dystert facit

Noll poäng och noll mål framåt är ett dystert facit för de tre första omgångarna och kanske inte den bästa självförtroendekicken inför morgondagens heta derby mot Ås/Åmotfors.

– Det är klart att tabellen kunde ha sett trevligare ut, naturligtvis, men det gör det också desto skönare när det släpper. Ås har kommit i gång ordentligt och har ett bra lag, samtidigt som vi kanske inte har resultaten med oss, och det kommer att bli hårt och tufft, men det står ändå 0-0 när matchen börjar.

In i hetluften

Holgersson kastas direkt in i hetluften med laget i ett utsatt läge.

– Det blir härligt och säkert en intensiv fight, med mycket vilja på båda sidor av planen, och det gäller att man kan hålla känslorna i styr och vara lite kylig från båda sidor, inte bara gå efter instinkt.

Han är dock noga med att poängtera att det här kan komma att ta tid.

– Vi har lite att jobba med. Det finns förutsättningar för att vända på det här, men det kommer att krävas ett stort jobb. Bara för att det kommer någon annan som står där och gastar så är inte det här något som kommer att göra sig av sig självt. Jag kommer i alla fall att göra mitt absolut yttersta och det är jag säker på att spelargruppen också kommer att göra.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.