2016-04-24 21:14

2016-04-24 21:14

Kavalkad av akrobatik och åttiotal

ARVIKA: Gymnastik

I rampljuset. Inför en nästan fullsatt sporthall genomfördes den årliga Vårkavalkaden under lördagen, där tio grupper från Arvika Gymnastikförening fick visa upp sina talanger.
Årets tema var 80-tal – vilket märktes både på valet av kläder och musik.

Arvika Gymnastikförening bjöd under lördagen in till en fartfylld Vårkavalkad där föreningens tio grupper fick visa upp olika dansnummer, hopp och volter med och utan redskap.

– Kavalkaden är till för att de ska få visa upp för släkt och vänner vad de tränar för. Det är även nyttigt för de barngrupper som inte tävlar än, att de får visa upp sig, det blir en väldigt stor grej för dem, säger föreningens ordförande Eva-Lisa Shala.

Kläder och musik

Temat för årets kavalkad var 80-tal, vilket märktes främst i valet av utstyrslar och musik.

Ur högtalarna strömmade klassisk 80-talsrock från band som Bon Jovi, Kiss, Twisted sister och Guns ´n´roses. Flera av grupperna visade för dagen upp sig i klassiska gymnastikdräkter i vackra pastellfärger.

Idrott för de yngsta

Grupperna i Arvika gymnastikförening består i nuläget av barn och ungdomar i åldrarna 5-17 år, men de erbjuder träning till barn från 3 år.

– Vad gäller idrott så är vi så gott som den enda förening som kan erbjuda någonting för barn från 3 år. Sedan kommer fotboll, basket, simning och innebandy, men innan dess så är det bara gymnastik, säger föreningens kassör Katarina Johansson.

Två av dem som var med i Vårkavalkaden för första gången var Liam Josefsson och Linus Carlsson från gruppen Rubinerna, som började träna i januari i år.

– Det är jätteroligt att göra volter och hoppa, säger Linus Carlsson.

Stort finalnummer

Kavalkadens stora final bestod i att alla grupper som ville fick vara med i ett stort dansnummer, riktad till alla föräldrar och ledare som ett tack för all hjälp.

– Det var uppskattat och jag såg till och med att det kom in barn från läktaren som var med och dansade. Det var en kul avslutning, och det är också det som genomsyrar hela kavalkaden, det ska vara kul och det behöver inte vara på blodigt allvar, säger Eva-Lisa Shala.

Arvika Gymnastikförening bjöd under lördagen in till en fartfylld Vårkavalkad där föreningens tio grupper fick visa upp olika dansnummer, hopp och volter med och utan redskap.

– Kavalkaden är till för att de ska få visa upp för släkt och vänner vad de tränar för. Det är även nyttigt för de barngrupper som inte tävlar än, att de får visa upp sig, det blir en väldigt stor grej för dem, säger föreningens ordförande Eva-Lisa Shala.

Kläder och musik

Temat för årets kavalkad var 80-tal, vilket märktes främst i valet av utstyrslar och musik.

Ur högtalarna strömmade klassisk 80-talsrock från band som Bon Jovi, Kiss, Twisted sister och Guns ´n´roses. Flera av grupperna visade för dagen upp sig i klassiska gymnastikdräkter i vackra pastellfärger.

Idrott för de yngsta

Grupperna i Arvika gymnastikförening består i nuläget av barn och ungdomar i åldrarna 5-17 år, men de erbjuder träning till barn från 3 år.

– Vad gäller idrott så är vi så gott som den enda förening som kan erbjuda någonting för barn från 3 år. Sedan kommer fotboll, basket, simning och innebandy, men innan dess så är det bara gymnastik, säger föreningens kassör Katarina Johansson.

Två av dem som var med i Vårkavalkaden för första gången var Liam Josefsson och Linus Carlsson från gruppen Rubinerna, som började träna i januari i år.

– Det är jätteroligt att göra volter och hoppa, säger Linus Carlsson.

Stort finalnummer

Kavalkadens stora final bestod i att alla grupper som ville fick vara med i ett stort dansnummer, riktad till alla föräldrar och ledare som ett tack för all hjälp.

– Det var uppskattat och jag såg till och med att det kom in barn från läktaren som var med och dansade. Det var en kul avslutning, och det är också det som genomsyrar hela kavalkaden, det ska vara kul och det behöver inte vara på blodigt allvar, säger Eva-Lisa Shala.

  • Lisa Harkman