2016-04-24 21:12

2016-04-24 21:12

Arvika BTK ställs mot tuffa Eslöv

ARVIKA/ESLÖV: Bordtennis

Arvika BTK hoppades på Storfors och en helvärmländsk kvartsfinal i damernas SM-slutspel. Så blev det inte. När Eslöv fick välja motstånd föll valet på Arvika.
– Jag håller de som favorit till SM-guldet. Men vi har en liten fördel. Vi har inte mötts innan så Eslöv har inte koll på våra tjejer, säger Andreas Wirén, tränare i Arvika BTK.

Arvikatränaren Andreas Wiréns önskescenario var en helvärmländsk kvartsfinal mot Storfors. Men Eslöv, som vann serien, kom tvåa i fjol och har tre raka segrar bakom sig i Pingisligan, önskade få möta Arvika i kvartsfinalen. Något värmländskt derby blir det alltså inte.

– Lite synd, men spelmässigt är de ungefär lika bra. Svårast hade varit att möta Spårvägen, de har bra koll på våra spelare, säger Andreas Wirén.

Har inte koll

Det har däremot inte Eslöv. Kvartsfinalen blir en ny bekantskap.

– Ett otroligt bra lag, men vi har en liten fördel. Vi har inte mötts innan så Eslöv har inte koll på våra tjejer. Det ska bli kul att mäta våra krafter mot deras, säger Andreas Wirén, som samtidigt är ödmjuk inför uppgiften att möta favoriterna.

– De har tre av seriens sju bästa spelare i sitt lag. Lyckas vi vinna någon match mot dem så är det riktigt bra.

Alma Rööse, Li Jiaqi och Nora Bagner Nilsen representerar Arvika BTK i kvartsfinalen och börjar med match på hemmaplan på onsdag, och styr kosan söderut på fredag i andra kvarten. En eventuell sista blir på lördag, även den på bortaplan.

– Jättekul att få Eslöv till Arvika. Det ser väldigt bra ut. Tjejerna är jätteladdade, de är i toppform alla tre och är inte nöjda hittills. De är redo att slåss mot Eslöv, säger Andreas Wirén.

Arvikatränaren Andreas Wiréns önskescenario var en helvärmländsk kvartsfinal mot Storfors. Men Eslöv, som vann serien, kom tvåa i fjol och har tre raka segrar bakom sig i Pingisligan, önskade få möta Arvika i kvartsfinalen. Något värmländskt derby blir det alltså inte.

– Lite synd, men spelmässigt är de ungefär lika bra. Svårast hade varit att möta Spårvägen, de har bra koll på våra spelare, säger Andreas Wirén.

Har inte koll

Det har däremot inte Eslöv. Kvartsfinalen blir en ny bekantskap.

– Ett otroligt bra lag, men vi har en liten fördel. Vi har inte mötts innan så Eslöv har inte koll på våra tjejer. Det ska bli kul att mäta våra krafter mot deras, säger Andreas Wirén, som samtidigt är ödmjuk inför uppgiften att möta favoriterna.

– De har tre av seriens sju bästa spelare i sitt lag. Lyckas vi vinna någon match mot dem så är det riktigt bra.

Alma Rööse, Li Jiaqi och Nora Bagner Nilsen representerar Arvika BTK i kvartsfinalen och börjar med match på hemmaplan på onsdag, och styr kosan söderut på fredag i andra kvarten. En eventuell sista blir på lördag, även den på bortaplan.

– Jättekul att få Eslöv till Arvika. Det ser väldigt bra ut. Tjejerna är jätteladdade, de är i toppform alla tre och är inte nöjda hittills. De är redo att slåss mot Eslöv, säger Andreas Wirén.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.