2016-04-17 20:18

2016-04-17 20:18

AF "vinnare" i seriepremiären – trots förlust mot favoriterna

ÖLME: Fotboll

Arvika storspelade i seriepremiären i herrarnas division IV under lördagen mot seriens storfavoriter. Förvisso blev det förlust, men tränaren Peter Söderström var ändå väldigt nöjd efter slutsignalen.
– Vi spelade fantastiskt bra. Killarna gjorde en enorm arbetsinsats, säger han.

Arvika ställde upp med ett ungt lag i lördagens seriepremiär mot Ölme. Trots att det blev förlust i matchen var de vinnare, menar Arvikas tränare Peter Söderström.

– Vi mötte storfavoriterna som har gått bra hela våren, så vi visste inte hur det skulle, gå samtidigt som man vill att det ska bli en bra start på säsongen.

Och visst blev det en bra start, säger han.

– Vi spelade fantastiskt bra. Vi hade ett mycket välorganiserat försvar som vi hade jobbat med under hela veckan. Killarna gjorde en enorm arbetsinsats. Alla visste vad de skulle göra i sin position och gjorde det.

Även om det var Ölme som höll bollen och hade spelövertaget i första halvlek så stod Arvika emot.

– Vi hade en storspelande målvakt, Nils, som gjorde några avgörande räddningar och stod för en stor trygghet där bak, säger Peter Söderström.

Blev irriterade

Vid några tillfällen i första halvlek hade Arvika chansen att ta ledningen, vilket Ölme inte tycktes vara beredda på, säger han.

– Det märktes att de blev mer och mer irriterade. Dessutom höll domaren en väldigt hög nivå så det blev en hel del fult spel. Jag har nog aldrig sett så fult division IV-spel tidigare, men det tror jag gynnade oss.

I halvtid var Arvikalaget något förvånade över att man lyckats hålla nollan mot storfavoriterna.

– Vi såg vår chans att faktiskt åka härifrån med poäng, men i 69:e minuten, när vi hade bollen på innermitt, så blir det en omställning. Vi tyckte att vi hade press på bollhållaren så han inte skulle kunna få bollen på djupet, men vi var lite oorganiserade. Det blir en duell och tyvärr så lyckas han sätta den.

Arvika fortsatte att kämpa och hade ytterligare en rad chanser.

– Det var så nära att vi tog med oss poäng. Men jag säger som en av våra spelare sa; ”det är konstigt, jag är glad fast vi förlorade”, men det var nog känslan av att om vi kan prestera så enormt bra så ser det ”gött” ut för framtiden i serien.

Peter Söderström vill gärna lyfta fram några spelare lite extra.

– Luis (Alberto Reiborn) och Walid (Ahmed) krigade fantastiskt och uppoffrande på mittplan. Även Nils (Elofsson) i målet gjorde några avgörande grejer och spelade stabilt.

Arvika ställde upp med ett ungt lag i lördagens seriepremiär mot Ölme. Trots att det blev förlust i matchen var de vinnare, menar Arvikas tränare Peter Söderström.

– Vi mötte storfavoriterna som har gått bra hela våren, så vi visste inte hur det skulle, gå samtidigt som man vill att det ska bli en bra start på säsongen.

Och visst blev det en bra start, säger han.

– Vi spelade fantastiskt bra. Vi hade ett mycket välorganiserat försvar som vi hade jobbat med under hela veckan. Killarna gjorde en enorm arbetsinsats. Alla visste vad de skulle göra i sin position och gjorde det.

Även om det var Ölme som höll bollen och hade spelövertaget i första halvlek så stod Arvika emot.

– Vi hade en storspelande målvakt, Nils, som gjorde några avgörande räddningar och stod för en stor trygghet där bak, säger Peter Söderström.

Blev irriterade

Vid några tillfällen i första halvlek hade Arvika chansen att ta ledningen, vilket Ölme inte tycktes vara beredda på, säger han.

– Det märktes att de blev mer och mer irriterade. Dessutom höll domaren en väldigt hög nivå så det blev en hel del fult spel. Jag har nog aldrig sett så fult division IV-spel tidigare, men det tror jag gynnade oss.

I halvtid var Arvikalaget något förvånade över att man lyckats hålla nollan mot storfavoriterna.

– Vi såg vår chans att faktiskt åka härifrån med poäng, men i 69:e minuten, när vi hade bollen på innermitt, så blir det en omställning. Vi tyckte att vi hade press på bollhållaren så han inte skulle kunna få bollen på djupet, men vi var lite oorganiserade. Det blir en duell och tyvärr så lyckas han sätta den.

Arvika fortsatte att kämpa och hade ytterligare en rad chanser.

– Det var så nära att vi tog med oss poäng. Men jag säger som en av våra spelare sa; ”det är konstigt, jag är glad fast vi förlorade”, men det var nog känslan av att om vi kan prestera så enormt bra så ser det ”gött” ut för framtiden i serien.

Peter Söderström vill gärna lyfta fram några spelare lite extra.

– Luis (Alberto Reiborn) och Walid (Ahmed) krigade fantastiskt och uppoffrande på mittplan. Även Nils (Elofsson) i målet gjorde några avgörande grejer och spelade stabilt.

  • Lisa Harkman