2016-04-01 06:00

2016-04-01 06:00

Arvika tappar viktig backpjäs

ARVIKA: Innebandy

Än så länge finns inte mycket nytt att rapportera om vad gäller Arvikas division I-herrar.
En stor nyhet är dock att backen Robin Andersson, som många år varit en av grundpelarna i laget – nu kliver åt sidan.
– Det kommer inte bli något mer spel i division I för mig i alla fall, konstaterar Robin.

Arvikas A-lagsherrar har nu lagt ännu en framgångsrik säsong bakom sig, med förrförra helgens kvaldramatik uppe i Hagfors som slutpunkt.

Men arbetet inför nästa säsong låter inte vänta på sig.

– Nu har vi dragit i gång arbetet ordentligt, säger klubbens ordförande Maria Speelgren.

– Vi har inga klara besked att ge vad gäller ledarsidan än så länge. Det jag vet på spelarsidan är att Robin Andersson inte kommer att fortsätta. Han är verkligen en publikspelare, så det är ett stort tapp, konstaterar Maria.

Robin har spelat i Arvika i många år – med ett par säsonger i Dottevik som enda undantaget – och har länge varit en viktig backpjäs i Arvikas olika lagbyggen. Men nu byter 27-åringen alltså fokus.

Har inget planerat

– Det kommer inte bli något mer spel i division I för mig i alla fall. Det tar tid, jag har ju familj. Barnen börjar bli ganska stora, så de vill ju inte att jag ska åka igen när jag är och tränar, jag vill lägga mer tid på dem nu, säger Robin, men medger dock att det blir svårt att lägga klubban på hyllan helt och hållet:

– Det är jobbigt, man har ändå spelat innebandy hela livet, det är klart det är tufft. Just nu har jag inte planerat någonting, men jag kommer nog inte kunna lämna innebandyn fullt ut. Vilket lag eller vilken division det blir vet jag inte i dagsläget.

Men Robin och de andra i spelartruppen kan åtminstone se tillbaka på en minst sagt lyckad säsong.

– Den sista matchen uppe i Hagfors var ju såklart att snöpligt slut, när de avgjorde med bara tre sekunder kvar. Men vi ska ju vara jättenöjda med det vi har gjort den här säsongen, när vi startar säsongen som vi gör också, då var det nog inte många som räknade med att vi skulle gå till kvalspel, säger Robin.

Är i kvalspel

I övrigt ser Arvika dock, i nuläget, ut att få behålla de flesta spelarna, bortsett från Andersson.

– Han är den enda som har uttryckt att han inte kommer fortsätta. Sen är det två till, Daniel Jonsson och Simon Löfvenholm, som har pratat om att de funderar på att inte fortsätta, på grund av alla resor. I övrigt har jag inte hört att någon annan har tänkt lämna, säger Speelgren, som inte heller vill nämna några namn på potentiella nyförvärv:

– Det är spelare som vi är intresserade av som fortfarande är i kvalspel, så vi kommer ta spelare utifrån. Men jag tycker vi har en bra grundtrupp.

En annan person, som i allra högsta grad står bakom de senaste två säsongernas stora framgångar, är tränaren Björn Arvidsson, som ännu inte har bestämt hur han vill göra nästa säsong.

– Vi är i ett stadium där vi inte säger någonting än. Vi håller på och diskuterar fram och tillbaka, det är mycket som ska klaffa, menar Björn.

Men du har inte helt stängt dörren för en fortsättning i alla fall?

– Nej, det har jag inte.

Arvikas A-lagsherrar har nu lagt ännu en framgångsrik säsong bakom sig, med förrförra helgens kvaldramatik uppe i Hagfors som slutpunkt.

Men arbetet inför nästa säsong låter inte vänta på sig.

– Nu har vi dragit i gång arbetet ordentligt, säger klubbens ordförande Maria Speelgren.

– Vi har inga klara besked att ge vad gäller ledarsidan än så länge. Det jag vet på spelarsidan är att Robin Andersson inte kommer att fortsätta. Han är verkligen en publikspelare, så det är ett stort tapp, konstaterar Maria.

Robin har spelat i Arvika i många år – med ett par säsonger i Dottevik som enda undantaget – och har länge varit en viktig backpjäs i Arvikas olika lagbyggen. Men nu byter 27-åringen alltså fokus.

Har inget planerat

– Det kommer inte bli något mer spel i division I för mig i alla fall. Det tar tid, jag har ju familj. Barnen börjar bli ganska stora, så de vill ju inte att jag ska åka igen när jag är och tränar, jag vill lägga mer tid på dem nu, säger Robin, men medger dock att det blir svårt att lägga klubban på hyllan helt och hållet:

– Det är jobbigt, man har ändå spelat innebandy hela livet, det är klart det är tufft. Just nu har jag inte planerat någonting, men jag kommer nog inte kunna lämna innebandyn fullt ut. Vilket lag eller vilken division det blir vet jag inte i dagsläget.

Men Robin och de andra i spelartruppen kan åtminstone se tillbaka på en minst sagt lyckad säsong.

– Den sista matchen uppe i Hagfors var ju såklart att snöpligt slut, när de avgjorde med bara tre sekunder kvar. Men vi ska ju vara jättenöjda med det vi har gjort den här säsongen, när vi startar säsongen som vi gör också, då var det nog inte många som räknade med att vi skulle gå till kvalspel, säger Robin.

Är i kvalspel

I övrigt ser Arvika dock, i nuläget, ut att få behålla de flesta spelarna, bortsett från Andersson.

– Han är den enda som har uttryckt att han inte kommer fortsätta. Sen är det två till, Daniel Jonsson och Simon Löfvenholm, som har pratat om att de funderar på att inte fortsätta, på grund av alla resor. I övrigt har jag inte hört att någon annan har tänkt lämna, säger Speelgren, som inte heller vill nämna några namn på potentiella nyförvärv:

– Det är spelare som vi är intresserade av som fortfarande är i kvalspel, så vi kommer ta spelare utifrån. Men jag tycker vi har en bra grundtrupp.

En annan person, som i allra högsta grad står bakom de senaste två säsongernas stora framgångar, är tränaren Björn Arvidsson, som ännu inte har bestämt hur han vill göra nästa säsong.

– Vi är i ett stadium där vi inte säger någonting än. Vi håller på och diskuterar fram och tillbaka, det är mycket som ska klaffa, menar Björn.

Men du har inte helt stängt dörren för en fortsättning i alla fall?

– Nej, det har jag inte.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.