2015-12-01 19:38

2015-12-01 19:38

Stavnäs starkast i derby

ARVIKA: Innebandy

Toppmöte. Lördagens derby i Strandhallen lockade storpublik, och besökarna fick valuta för entréavgiften – som dessutom gick till välgörande ändamål – då toppmötet i herrfemman bjöd på spänning in i det sista.
– Det var ett härligt derby, summerar Stavnäs spelande tränare Rickard Karlsson.

Stavnäs och Solvik är två nya föreningar i innebandysammanhang, och båda är i allra högsta grad inblandade i toppstriden i herrarnas division V västra.

I lördags drabbade de samman i Strandhallen inför drygt 200 åskådare, som till slut fick se hemmalaget Stavnäs vinna med 4-3 (2-0, 1-3, 1-0).

Ett härligt derby

– Det var ett härligt derby. Vi har haft ganska mycket folk på matcherna som vi har kört, men förutom i den första har vi inte haft så här mycket, och det är extra roligt att köra inför så mycket folk, konstaterar Rickard Karlsson.

– Det är väl så när det handlar om två nya föreningar. Det finns nog en viss nyfikenhet bland folk skulle jag tro. Speciellt som det har gått ganska bra för båda i början av serien.

Inför lördagens derby toppade Stavnäs tabellen och Solvik, med en match mindre spelad, låg på fjärde plats, sex poäng efter Stavnäs.

Det avståndet växte under lördagskvällen till nio poäng.

– Det var kul att vi kunde vinna till slut. I slutänden av serien kan de här poängen bli väldigt viktiga, konstaterar Rickard.

– Det svängde lite fram och tillbaka under matchen, men det kom aldrig någon stress i vårt lag. Det är väl den fördelen vi har av rutinen vi har i laget, fortsätter han.

Tre tvåmålsskyttar

Mikael Ek och Johan Myhrman såg till att Stavnäs kunde gå in till den första periodvilan i 2-0-ledning.

Under andra perioden kom Solvik tillbaka, och innan perioden var över var ställningen 3-3. Emil Skoog reducerade först till 2-1 och Mikael Ek utökade sedan Stavnäs ledning till 3-1 innan Pontus Westberg slog till två gånger om.

Lite drygt halvvägs in i tredje perioden kom avgörandet när Johan Myhrman gjorde Mikael Ek och Pontus Westberg sällskap som tvåmålsskytt.

Daniel Persson sköt från backposition och framför mål fanns rutinerade målskytten Myhrman, som enligt domarna styrde bollen i mål.

– Jag såg inte att han var på den bollen, men det blev inga större protester från Daniel, så det stämde säkert. Och jag är inte förvånad, det är så med vissa spelare. De är ofta på rätt plats vid rätt tillfälle, och Johan är en sådan spelare, konstaterar Rickard.

Bra målvaktsspel

En annan av Stavnäs spelare som allt som oftast var på rätt plats på rätt tillfälle var målvakten Fredrik Rosenqvist.

– Jag tycker att vi gör en bra match överlag, men en sådan som Fredrik är värd all eloge. Han var riktigt bra och svarade för flera avgörande räddningar i slutet när de jagar en kvittering, berömmer Rickard.

– Det var två bra målvakter i matchen måste jag säga. Det var därför det blev relativt målsnålt. Deras målvakt, Daniel Olsson, var också bra.

Den åsikten delade även Solviks tränare Tobias Spåre, som förutom Olsson även ville dela ut lite extra plus till forwarden Pontus Westberg.

– Jag tycker annars att hela laget gjorde en bra insats, säger Tobias.

– Vi hade en gameplan och den följde vi, sedan räckte det inte riktigt den här gången. Vi förlorar med ett mål mot seriens bästa lag. Det är små marginaler som avgör, det handlar om att sätta lägena och det gjorde vi inte den här gången, avslutar han.

Stavnäs och Solvik är två nya föreningar i innebandysammanhang, och båda är i allra högsta grad inblandade i toppstriden i herrarnas division V västra.

I lördags drabbade de samman i Strandhallen inför drygt 200 åskådare, som till slut fick se hemmalaget Stavnäs vinna med 4-3 (2-0, 1-3, 1-0).

Ett härligt derby

– Det var ett härligt derby. Vi har haft ganska mycket folk på matcherna som vi har kört, men förutom i den första har vi inte haft så här mycket, och det är extra roligt att köra inför så mycket folk, konstaterar Rickard Karlsson.

– Det är väl så när det handlar om två nya föreningar. Det finns nog en viss nyfikenhet bland folk skulle jag tro. Speciellt som det har gått ganska bra för båda i början av serien.

Inför lördagens derby toppade Stavnäs tabellen och Solvik, med en match mindre spelad, låg på fjärde plats, sex poäng efter Stavnäs.

Det avståndet växte under lördagskvällen till nio poäng.

– Det var kul att vi kunde vinna till slut. I slutänden av serien kan de här poängen bli väldigt viktiga, konstaterar Rickard.

– Det svängde lite fram och tillbaka under matchen, men det kom aldrig någon stress i vårt lag. Det är väl den fördelen vi har av rutinen vi har i laget, fortsätter han.

Tre tvåmålsskyttar

Mikael Ek och Johan Myhrman såg till att Stavnäs kunde gå in till den första periodvilan i 2-0-ledning.

Under andra perioden kom Solvik tillbaka, och innan perioden var över var ställningen 3-3. Emil Skoog reducerade först till 2-1 och Mikael Ek utökade sedan Stavnäs ledning till 3-1 innan Pontus Westberg slog till två gånger om.

Lite drygt halvvägs in i tredje perioden kom avgörandet när Johan Myhrman gjorde Mikael Ek och Pontus Westberg sällskap som tvåmålsskytt.

Daniel Persson sköt från backposition och framför mål fanns rutinerade målskytten Myhrman, som enligt domarna styrde bollen i mål.

– Jag såg inte att han var på den bollen, men det blev inga större protester från Daniel, så det stämde säkert. Och jag är inte förvånad, det är så med vissa spelare. De är ofta på rätt plats vid rätt tillfälle, och Johan är en sådan spelare, konstaterar Rickard.

Bra målvaktsspel

En annan av Stavnäs spelare som allt som oftast var på rätt plats på rätt tillfälle var målvakten Fredrik Rosenqvist.

– Jag tycker att vi gör en bra match överlag, men en sådan som Fredrik är värd all eloge. Han var riktigt bra och svarade för flera avgörande räddningar i slutet när de jagar en kvittering, berömmer Rickard.

– Det var två bra målvakter i matchen måste jag säga. Det var därför det blev relativt målsnålt. Deras målvakt, Daniel Olsson, var också bra.

Den åsikten delade även Solviks tränare Tobias Spåre, som förutom Olsson även ville dela ut lite extra plus till forwarden Pontus Westberg.

– Jag tycker annars att hela laget gjorde en bra insats, säger Tobias.

– Vi hade en gameplan och den följde vi, sedan räckte det inte riktigt den här gången. Vi förlorar med ett mål mot seriens bästa lag. Det är små marginaler som avgör, det handlar om att sätta lägena och det gjorde vi inte den här gången, avslutar han.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.