2015-11-04 11:56

2015-11-04 11:56

Arvika gör tränarbyte

ARVIKA: Innebandy

Får gå. Efter helgens hemmaförlust i derbyt mot Hagfors väljer Arvika Innebandy att bryta med tränaren Jörgen Henrysson med omedelbar verkan.

– Vi gjorde en satsning inför den här säsongen och vi har mött en motsatt effekt mot vad vi hade tänkt oss, förklarar klubbens ordförande, Maria Speelgren.

Västvärmlänningarna kvalade till allsvenskan i våras och efter att man knutit till sig flera namnkunniga spelare inför den här säsongen var förväntningarna höga. Förväntningar som inte riktigt motsvarats av sportsliga framgångar så här långt. I tabellen parkerar Arvika på åttonde plats med åtta poäng, efter sju spelade omgångar.

Noga genomtänkt

På ett styrelsemöte under helgen tog Arvika Innebandy beslutet att bryta med Jörgen Henrysson, som tog över laget inför den här säsongen.

– Vi har vänt och vridit på det, fram och tillbaka, så jag tycker det är noga genomtänkt, fortsätter Speelgren.

Förutom en öppning av serien som inte motsvarat förväntningarna har det också funnits ett missnöje inom spelargruppen.

– Samarbetet har inte fungerat tillfredsställande. Vi har fått signaler från enskilda spelare till att börja med och senare även via spelarrådet, och vi har vägt in även det.

Bra samtal

Speelgren var även den som meddelade Henrysson om beslutet.

– Vi hade ett bra samtal och han köpte grunderna till varför vi tog det här beslutet.

Ett beslut som samtidigt gjorde att laget stod utan huvudansvarig tränare. Arvika fann dock en snabb lösning – i form av Björn Arvidsson, som därmed återvänder till det lag som han lämnade efter förra säsongen.

– Det finns ju inga guldgruvor att gräva kompetenta ledare ur, så vi tog en chansning och ringde Björn och fick ett ja. Det här blev ganska bråttom och det kände Björn också, vi behövde komma igång snabbt.

Börjar ikväll

Snabbt betyder i det här fallet att Arvidsson gör comeback som tränare redan ikväll, på lagets onsdagsträning.

Arvika Nyheter har under tisdagskvällen förgäves sökt Jörgen Henrysson för en kommentar.

– Vi gjorde en satsning inför den här säsongen och vi har mött en motsatt effekt mot vad vi hade tänkt oss, förklarar klubbens ordförande, Maria Speelgren.

Västvärmlänningarna kvalade till allsvenskan i våras och efter att man knutit till sig flera namnkunniga spelare inför den här säsongen var förväntningarna höga. Förväntningar som inte riktigt motsvarats av sportsliga framgångar så här långt. I tabellen parkerar Arvika på åttonde plats med åtta poäng, efter sju spelade omgångar.

Noga genomtänkt

På ett styrelsemöte under helgen tog Arvika Innebandy beslutet att bryta med Jörgen Henrysson, som tog över laget inför den här säsongen.

– Vi har vänt och vridit på det, fram och tillbaka, så jag tycker det är noga genomtänkt, fortsätter Speelgren.

Förutom en öppning av serien som inte motsvarat förväntningarna har det också funnits ett missnöje inom spelargruppen.

– Samarbetet har inte fungerat tillfredsställande. Vi har fått signaler från enskilda spelare till att börja med och senare även via spelarrådet, och vi har vägt in även det.

Bra samtal

Speelgren var även den som meddelade Henrysson om beslutet.

– Vi hade ett bra samtal och han köpte grunderna till varför vi tog det här beslutet.

Ett beslut som samtidigt gjorde att laget stod utan huvudansvarig tränare. Arvika fann dock en snabb lösning – i form av Björn Arvidsson, som därmed återvänder till det lag som han lämnade efter förra säsongen.

– Det finns ju inga guldgruvor att gräva kompetenta ledare ur, så vi tog en chansning och ringde Björn och fick ett ja. Det här blev ganska bråttom och det kände Björn också, vi behövde komma igång snabbt.

Börjar ikväll

Snabbt betyder i det här fallet att Arvidsson gör comeback som tränare redan ikväll, på lagets onsdagsträning.

Arvika Nyheter har under tisdagskvällen förgäves sökt Jörgen Henrysson för en kommentar.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.