2015-10-20 18:58

2015-10-20 18:58

Bra fart på fotbollen i Ås

ÅS

Inte nog med att IFK Ås representationslag tog hem seriesegern i division V och nästa år kommer att spela i division IV, något som aldrig hänt tidigare i klubbens historia.

Det ser också bra ut på ungdomssidan vilket bäddar för tillväxt om ett antal år.

Klubbens ungdomar har haft avslutning i Hammars Folkets Hus och totalt deltog 70 ungdomar, från fem lag, tillsammans med föräldrar och syskon. Under avslutningen bjöds det på trolleriföreställning, korv med mos och prisutdelning, med spelare från A-laget.

Det ser också bra ut på ungdomssidan vilket bäddar för tillväxt om ett antal år.

Klubbens ungdomar har haft avslutning i Hammars Folkets Hus och totalt deltog 70 ungdomar, från fem lag, tillsammans med föräldrar och syskon. Under avslutningen bjöds det på trolleriföreställning, korv med mos och prisutdelning, med spelare från A-laget.