2015-06-12 06:00

2015-06-25 20:59

Ett slag för Tanzania

EDA: Golf

I ett ihållande regn från början till slut spelades det golf i välgörenhetens tecken på Eda GK för några helger sedan.

Tre av klubbens juniorer hade anordnat en golftävling, Operation Dagsverke Trophy, för att samla in pengar till skolprojekt i Tanzania.

Simon Bengtsson, Arvid Ränkeskog och Carl Jonasson är alla duktiga juniorer från Eda golfklubb.

Ifjol fick de idén att anordna en golftävling när skolorna runt om i Sverige kör Operation Dagsverke. Detta går ut på att elever på ett eller annat sätt jobbar eller samlar in pengar till välgörande ändamål. I år gick pengarna till skolprojekt i Tanzania. Och precis som ifjol anordnades Operation Dagsverke Trophy på Eda GK.

Ännu en lovande junior, Manne Håkansson, kammade hem segern genom att spela 18 hål på 40 poäng. På andra plats kom Lars-Erik Holmqvist på 39 poäng och trea blev Lasse Sjöberg på 35 poäng. Samtliga från Eda GK. Anmälningsavgiften för tävlingen går oavkortat till projektet i Tanzania och Simon, Arvid och Carl kommer att bidra med drygt 3000 kronor.

Tre av klubbens juniorer hade anordnat en golftävling, Operation Dagsverke Trophy, för att samla in pengar till skolprojekt i Tanzania.

Simon Bengtsson, Arvid Ränkeskog och Carl Jonasson är alla duktiga juniorer från Eda golfklubb.

Ifjol fick de idén att anordna en golftävling när skolorna runt om i Sverige kör Operation Dagsverke. Detta går ut på att elever på ett eller annat sätt jobbar eller samlar in pengar till välgörande ändamål. I år gick pengarna till skolprojekt i Tanzania. Och precis som ifjol anordnades Operation Dagsverke Trophy på Eda GK.

Ännu en lovande junior, Manne Håkansson, kammade hem segern genom att spela 18 hål på 40 poäng. På andra plats kom Lars-Erik Holmqvist på 39 poäng och trea blev Lasse Sjöberg på 35 poäng. Samtliga från Eda GK. Anmälningsavgiften för tävlingen går oavkortat till projektet i Tanzania och Simon, Arvid och Carl kommer att bidra med drygt 3000 kronor.