2015-03-12 20:24

2015-03-12 20:24

Problematiskt med en utbyggnad av Sporthallen

ARVIKA: Innebandy

Som vi har uppmärksammat tidigare så uppfyller inte Sporthallen i Arvika kraven för vare sig kval till allsvenskan i innebandy, eller spel i serien om nu Arvika Innebandy skulle ta sig hela vägen dit.

Föreningen har fått dispens för att spela kvalet i Sporthallen, trots att den är både för kort och för smal, men om västvärmlänningarna skulle lyckas gå upp står man inför ett större problem.

Föreningens förstaalternativ är att man på något sätt kan bygga ut Sporthallen, men enligt Lennart Gustavsson på Arvika Fastighets AB så är inte det något troligt alternativ.

– Sporthallen är 20 x 40 meter i stumma mått, det är precis vad den är, och det är vad Svenska innebandyförbundet kräver i spelmått. För att få till en bra innebandyhall skulle det egentligen krävas att vi både breddar och förlänger hallen med fem meter, förklarar Lennart Gustavsson.

– Jag har försökt att titta på reglerna och även på lite olika hallar och normalt sett är det mellan två och tre meter från sarg till fast vägg.

Ett arbete som är lättare sagt än gjort.

– Skulle vi bygga om Sporthallen så måste vi bredda den upp mot läktaren och det skulle betyda att vi måste ta bort de två nedersta läktarraderna vilket inte är optimalt. Det skulle inte bli bra.

Det är lite lättare att bygga ut hallen på längden, men det löser ändå inte helheten.

– Det är enklare, men breddningen är svår. Det är rätt så stora ingrepp som behövs och det skulle påverka betongstommen i hallen. Det skulle handla om så mycket pengar att jag nog tycker att det är bättre att titta på en ny hall.

60-talsproblem

Många av sporthallarna byggda på 60-talet har liknande mått och där det senare har blivit problem när inomhusidrotterna utvecklats.

I Arvika finns heller inget fullgott alternativ till Sporthallen, då ingen annan arena uppfyller allsvenskans krav på minst 500 publikplatser. I Strandhallen, som huserar en stor del av innebandyföreningarna i stan, räcker dessutom inte takhöjden till för spel i några högre serier.

– Jag ska titta lite mer på vilka möjligheter som finns nu på fredag och ta fram lite mer underlag, fortsätter Lennart, som också är införstådd med att en del av det stora publikintresset för Arvika Innebandy – som är det fjärde bästa division I-laget överhuvudtaget sett till publiksnitt – beror på Sporthallens placering.

– Men som jag ser det är lite tufft att göra något, i alla fall i den befintliga hallen.

Föreningen har fått dispens för att spela kvalet i Sporthallen, trots att den är både för kort och för smal, men om västvärmlänningarna skulle lyckas gå upp står man inför ett större problem.

Föreningens förstaalternativ är att man på något sätt kan bygga ut Sporthallen, men enligt Lennart Gustavsson på Arvika Fastighets AB så är inte det något troligt alternativ.

– Sporthallen är 20 x 40 meter i stumma mått, det är precis vad den är, och det är vad Svenska innebandyförbundet kräver i spelmått. För att få till en bra innebandyhall skulle det egentligen krävas att vi både breddar och förlänger hallen med fem meter, förklarar Lennart Gustavsson.

– Jag har försökt att titta på reglerna och även på lite olika hallar och normalt sett är det mellan två och tre meter från sarg till fast vägg.

Ett arbete som är lättare sagt än gjort.

– Skulle vi bygga om Sporthallen så måste vi bredda den upp mot läktaren och det skulle betyda att vi måste ta bort de två nedersta läktarraderna vilket inte är optimalt. Det skulle inte bli bra.

Det är lite lättare att bygga ut hallen på längden, men det löser ändå inte helheten.

– Det är enklare, men breddningen är svår. Det är rätt så stora ingrepp som behövs och det skulle påverka betongstommen i hallen. Det skulle handla om så mycket pengar att jag nog tycker att det är bättre att titta på en ny hall.

60-talsproblem

Många av sporthallarna byggda på 60-talet har liknande mått och där det senare har blivit problem när inomhusidrotterna utvecklats.

I Arvika finns heller inget fullgott alternativ till Sporthallen, då ingen annan arena uppfyller allsvenskans krav på minst 500 publikplatser. I Strandhallen, som huserar en stor del av innebandyföreningarna i stan, räcker dessutom inte takhöjden till för spel i några högre serier.

– Jag ska titta lite mer på vilka möjligheter som finns nu på fredag och ta fram lite mer underlag, fortsätter Lennart, som också är införstådd med att en del av det stora publikintresset för Arvika Innebandy – som är det fjärde bästa division I-laget överhuvudtaget sett till publiksnitt – beror på Sporthallens placering.

– Men som jag ser det är lite tufft att göra något, i alla fall i den befintliga hallen.