2015-01-21 06:00

2015-01-22 12:05

DIF:s damer lägger ned

ARVIKA: Innebandy

Dotteviks innebandydamer, hemmahörande i division III, har under säsongen haft svårt att få ihop lag. I lördags meddelade styrelsen att damlaget läggs ned och drar sig ur serien.

Efter en tids diskussioner i styrelsen kom beslutet under helgen att lägga ned damlaget i Dottevik. Detta efter en säsong som har präglats av skador och en minskande trupp. Laget hade redan lämnat walk over till en match och riskerade att göra det igen.

– Det är beklagligt, men vi har haft en för tunn trupp för att slutföra säsongen, säger klubbens ordförande Michael Berntsson.

Dottevik inledde säsongen med en trupp på 17 spelare, men skador, jobb och annat har gjort att truppen snabbt krympte.

Damlagets tränare Niklas Pettersson förstår beslutet att laget läggs ned.

– Det är aldrig roligt att lägga ned ett lag, men vi har inte haft tillräckligt med folk på träningarna. Det finns inte många möjligheter att spela match med sex, sju spelare. Trots det har vi gjort det hyfsat bra ändå under säsongen.

Dyrt beslut

Att laget drar sig ur serien kommer att innebära kostnader för klubben.

– Jag tror att det ligger på 10 000 kronor, säger Michael Berntsson.

Enligt Berntsson så har styrelsen varit öppna mot laget under processen som ledde fram till beslutet. Diskussionerna började redan innan jul. Styrelsen har också försökt att få tag på spelare till truppen.

– De flesta har sagt nej tack, säger Michael Berntsson.

Ordförande Berntsson vill också passa på att tacka de tjejer som dykt upp på träningarna och kört på under säsongen.

– Jag vill tacka tjejerna och hälsa dem varmt välkomna på träning med vårt äldsta pojklag. Vår målsättning är att starta upp ett damlag igen. Att vi tvingas lägga ned laget är ett bakslag för oss som förening.

Få damspelare i väst

Det finns väldigt få aktiva damspelare i Västvärmland, och Michael Berntsson är självkritisk.

– Kanske är föreningarna dåliga på att göra reklam för flickor. Vi pushar på pojksidan, men är dåliga att pusha på tjejer. Det har också varit en generationsväxling som inte har fungerat. Det får föreningarna ta på sig.

Berntsson ser också att problemet inte bara finns i Västvärmland, utan i hela Värmland.

– Många lag har dragit sig ur sina serier. Tjejerna rycks upp i a-laget i allt för ung ålder, vilket innebär att de lägger av tidigt. Det är en jobbig situation för tjejer.

Förra året lade Åmotfors också ned sitt damlag, tidigare har Mangskog haft ett damlag. Nu är det bara Arvika, i hela Västvärmland, som erbjuder seniorspel för damer.

Efter en tids diskussioner i styrelsen kom beslutet under helgen att lägga ned damlaget i Dottevik. Detta efter en säsong som har präglats av skador och en minskande trupp. Laget hade redan lämnat walk over till en match och riskerade att göra det igen.

– Det är beklagligt, men vi har haft en för tunn trupp för att slutföra säsongen, säger klubbens ordförande Michael Berntsson.

Dottevik inledde säsongen med en trupp på 17 spelare, men skador, jobb och annat har gjort att truppen snabbt krympte.

Damlagets tränare Niklas Pettersson förstår beslutet att laget läggs ned.

– Det är aldrig roligt att lägga ned ett lag, men vi har inte haft tillräckligt med folk på träningarna. Det finns inte många möjligheter att spela match med sex, sju spelare. Trots det har vi gjort det hyfsat bra ändå under säsongen.

Dyrt beslut

Att laget drar sig ur serien kommer att innebära kostnader för klubben.

– Jag tror att det ligger på 10 000 kronor, säger Michael Berntsson.

Enligt Berntsson så har styrelsen varit öppna mot laget under processen som ledde fram till beslutet. Diskussionerna började redan innan jul. Styrelsen har också försökt att få tag på spelare till truppen.

– De flesta har sagt nej tack, säger Michael Berntsson.

Ordförande Berntsson vill också passa på att tacka de tjejer som dykt upp på träningarna och kört på under säsongen.

– Jag vill tacka tjejerna och hälsa dem varmt välkomna på träning med vårt äldsta pojklag. Vår målsättning är att starta upp ett damlag igen. Att vi tvingas lägga ned laget är ett bakslag för oss som förening.

Få damspelare i väst

Det finns väldigt få aktiva damspelare i Västvärmland, och Michael Berntsson är självkritisk.

– Kanske är föreningarna dåliga på att göra reklam för flickor. Vi pushar på pojksidan, men är dåliga att pusha på tjejer. Det har också varit en generationsväxling som inte har fungerat. Det får föreningarna ta på sig.

Berntsson ser också att problemet inte bara finns i Västvärmland, utan i hela Värmland.

– Många lag har dragit sig ur sina serier. Tjejerna rycks upp i a-laget i allt för ung ålder, vilket innebär att de lägger av tidigt. Det är en jobbig situation för tjejer.

Förra året lade Åmotfors också ned sitt damlag, tidigare har Mangskog haft ett damlag. Nu är det bara Arvika, i hela Västvärmland, som erbjuder seniorspel för damer.

  • Anton Eriksson