2018-09-09 15:18

2018-09-09 15:18

Solbarn spred värme i Stavnäs

MUSK: Begåvade musiker och sångare

När Stavnäs Visklubb inbjöd till höstens första viskväll var det ”lokalodlad” musik på scenen.

Huvudartister var de tre Children of the sün-medlemmarna Ottilia Berglund Ekholm, Josefina Berglund Ekholm samt Jakob Hellenrud. De var under våren 2018 tänkta som förband till en viskväll men klubbens artistbokare Kenneth Johansson utmanade dem till att jobba fram en kväll med blandade visor mot att de erbjöds en huvudakt på en viskväll. De antog utmaningen och i lördags var det upp till bevis.

Trion Ottilia, Josefina och Jakob har både goda musikaliska gener och ett gott handlag med musik från många olika genrer. Det visade de under lördagens viskväll. De bjöd i första set ömsom på lite modernare svensk visa i form av Sonja Aldén-signerade låtar, ömsom på några ur favoriterna First Aid Kits sångskatt. Här fick systrarna Ottilia och Josefina på allvar testa sin förmåga till tät stämsång, skickligt ackompanjerad av duktige gitarrföraren Jakob.

Starka applåder

Publiken uppskattade deras insatser och applåderade friskt. Allra längsta applåden levererades dock när de avslutat setets sita låt, den egenhändigt komponerade Sunchild.

Till andra set återkom de med en skön blandning låtar signerade av Abba, Beatles, Sonja Aldén och självaste Elvis, nästan samtliga med svensk text. Särskilt stäm- och stämningstät var här deras suveräna tolkning av Sonja Aldéns Du är allt.

Stipendieutdelning

Viskvällen innehöll också en stipendieutdelning där klubbens årliga utmärkelse detta år gick till den alltid uppskattade singersongwritern Viktoria Karlsson, även hon med rötterna i Stavnäs. Denna skönsjungande artist framförde som tack med värme och djup musikalitet några sånger både ur egen och andras låtskatt. Hon, och hennes ackompanjatör Roger Lindström applåderades varmt av kvällens publik.

Huvudartister var de tre Children of the sün-medlemmarna Ottilia Berglund Ekholm, Josefina Berglund Ekholm samt Jakob Hellenrud. De var under våren 2018 tänkta som förband till en viskväll men klubbens artistbokare Kenneth Johansson utmanade dem till att jobba fram en kväll med blandade visor mot att de erbjöds en huvudakt på en viskväll. De antog utmaningen och i lördags var det upp till bevis.

Trion Ottilia, Josefina och Jakob har både goda musikaliska gener och ett gott handlag med musik från många olika genrer. Det visade de under lördagens viskväll. De bjöd i första set ömsom på lite modernare svensk visa i form av Sonja Aldén-signerade låtar, ömsom på några ur favoriterna First Aid Kits sångskatt. Här fick systrarna Ottilia och Josefina på allvar testa sin förmåga till tät stämsång, skickligt ackompanjerad av duktige gitarrföraren Jakob.

Starka applåder

Publiken uppskattade deras insatser och applåderade friskt. Allra längsta applåden levererades dock när de avslutat setets sita låt, den egenhändigt komponerade Sunchild.

Till andra set återkom de med en skön blandning låtar signerade av Abba, Beatles, Sonja Aldén och självaste Elvis, nästan samtliga med svensk text. Särskilt stäm- och stämningstät var här deras suveräna tolkning av Sonja Aldéns Du är allt.

Stipendieutdelning

Viskvällen innehöll också en stipendieutdelning där klubbens årliga utmärkelse detta år gick till den alltid uppskattade singersongwritern Viktoria Karlsson, även hon med rötterna i Stavnäs. Denna skönsjungande artist framförde som tack med värme och djup musikalitet några sånger både ur egen och andras låtskatt. Hon, och hennes ackompanjatör Roger Lindström applåderades varmt av kvällens publik.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.