2018-03-14 15:38

2018-03-14 15:38

Intressant musiknostalgi

EDA: Både prat och musik

Lena Olsson och Sylvia Grundel duktiga musiklärare på Gunnarsbyskolan fångade sin publik i en fullsatt cafeteria vid måndagens föreläsning med musik i Glasmuseet vid Lamperudskogen.

Berättelsen var delvis tagen ur Lena och Christina Höglunds examensarbete. Konvaljens avsked av Olof Lindvall inledde programmet innan Lena på ett charmerande sätt berättade från 1835 års början då Carl Lampa och Lars Ahlbom startade glasbruket. I Edas musikliv genom tiderna finns en uppsjö att berätta om. En trolig början skedde då fyra företagsamma herrar startade en Hornorkester (kvartett) och senare bildades Eda Stråkorkester med ett stort antal medlemmar ledda av violinisten Ivar Lindgren.

Bland musikanterna bör nämnas Fredrik Lüppert, Georg Hansson samt bröderna Herman och Erik Hellkvist.

Långa dagar

Musik och sångintresset var stort och skapade så småningom Eda Manskör med (sme)Anders Johnsson som dirigent. Berättas bör att medlemmarna ofta jobbade långa dagar på bruket, en del gick sedan kilometervis för att öva sång och musik, beundransvärt. Ett underbart avbrott i berättelsen att lyssna till Lenas fiolspel och Sylvias smekande på tangenterna i Edvard Elgars Salut d´Amour och Ole Bulls Säterjäntans söndag. Efter härligt kaffefika riktade föreningens ordförande Sture Tideman ett hjärtligt stort tack och välkommen åter till Lena och Sylvia för berättelsen om ett glasbruks musikepok väl värd att minnas.

Berättelsen var delvis tagen ur Lena och Christina Höglunds examensarbete. Konvaljens avsked av Olof Lindvall inledde programmet innan Lena på ett charmerande sätt berättade från 1835 års början då Carl Lampa och Lars Ahlbom startade glasbruket. I Edas musikliv genom tiderna finns en uppsjö att berätta om. En trolig början skedde då fyra företagsamma herrar startade en Hornorkester (kvartett) och senare bildades Eda Stråkorkester med ett stort antal medlemmar ledda av violinisten Ivar Lindgren.

Bland musikanterna bör nämnas Fredrik Lüppert, Georg Hansson samt bröderna Herman och Erik Hellkvist.

Långa dagar

Musik och sångintresset var stort och skapade så småningom Eda Manskör med (sme)Anders Johnsson som dirigent. Berättas bör att medlemmarna ofta jobbade långa dagar på bruket, en del gick sedan kilometervis för att öva sång och musik, beundransvärt. Ett underbart avbrott i berättelsen att lyssna till Lenas fiolspel och Sylvias smekande på tangenterna i Edvard Elgars Salut d´Amour och Ole Bulls Säterjäntans söndag. Efter härligt kaffefika riktade föreningens ordförande Sture Tideman ett hjärtligt stort tack och välkommen åter till Lena och Sylvia för berättelsen om ett glasbruks musikepok väl värd att minnas.

  • Kjell Kaspersen

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.