2016-04-06 08:34

2016-04-06 08:34

Intim festival med spets

ARVIKA: Relationer årets tema

För sjunde året äger Värmlands filmfestival i Arvika rum. En liten och intim festival som ofta har filmer redo för större publikskaror.

Det brukar inte slå fel, Värmlands filmfestival brukar vara först eller bland de första med filmer som senare kommer att möta en stor publik. Den listan kan göras rätt lång numera.

– Vi har tidigare bevisat att vi varit rätt ute. Vi försöker vara aktuella, ha en hög nivå och visa filmer som kommer att vinna priser, säger Nikolaj Steenstrup, bland arrangörerna.

Relationer

”Mustang”, en turkisk-fransk film om fem systrar, är en sådan film – och som redan visat framfötterna, det finns fler exempel. Det övergripande temat för årets festival är för övrigt relationer. Det kan även vara relationer i ett vidare begrepp, filmen ”Heart of dogs”, handlar exempelvis om vänskapen mellan hund och människa.

– Vi brukar hitta en röd tråd utifrån olika filmförslag och så jobbar vi vidare med den, men vi väljer för den skull inte bort filmer som inte passar in i temat, säger Steenstrups kollega, Emma Karlsson.

Skogen

I mycket handlar det om filmer som Nikolaj, Emma och deras filmkompisar själva är sugna på att se, plus filmer som både upplevs intressanta och som är svåra att få tag på. Det kan även handla om film som inte är riktigt färdig. ”I skogen” handlar om två barndomsvänner från Göteborg och deras försök att bo i den värmländska storskogen.

– Vi fann dem genom att en av våra medlemmar lånade ut sin kanot till dem när de skulle ta sig till Göteborg. Den filmen är inte färdigklippt.

Polen

Nytt mot tidigare är festivalens polska inslag där två kvinnor, Kinga Kozaczka och Diana Hasooni, visar tre novellfilmer. Duon brinner för filmsamarbete Sverige-Polen.

– Vi har haft kontakt med polska filminstitutet i flera år, nu blir det äntligen av.

Ny scen

Palladium är huvudarena för festivalen. Nytt är också att kulturföreningen Kolonin på Kyrkogatan i Arvika kommer att vara en samlingsplats både för barn och vuxna under festivalen. På Kolonin blir det förutom film bland annat utställning samt workshop där Ewa Cederstam samtalar om det personliga berättandets dramaturgi.

En festivalklassiker är dock kvar sedan tidigare, kortfilmsfrukost på biblioteket – och till helgen är det dags igen.

– Publiken blir större och större för varje år även om den inte är så stor.

Det brukar inte slå fel, Värmlands filmfestival brukar vara först eller bland de första med filmer som senare kommer att möta en stor publik. Den listan kan göras rätt lång numera.

– Vi har tidigare bevisat att vi varit rätt ute. Vi försöker vara aktuella, ha en hög nivå och visa filmer som kommer att vinna priser, säger Nikolaj Steenstrup, bland arrangörerna.

Relationer

”Mustang”, en turkisk-fransk film om fem systrar, är en sådan film – och som redan visat framfötterna, det finns fler exempel. Det övergripande temat för årets festival är för övrigt relationer. Det kan även vara relationer i ett vidare begrepp, filmen ”Heart of dogs”, handlar exempelvis om vänskapen mellan hund och människa.

– Vi brukar hitta en röd tråd utifrån olika filmförslag och så jobbar vi vidare med den, men vi väljer för den skull inte bort filmer som inte passar in i temat, säger Steenstrups kollega, Emma Karlsson.

Skogen

I mycket handlar det om filmer som Nikolaj, Emma och deras filmkompisar själva är sugna på att se, plus filmer som både upplevs intressanta och som är svåra att få tag på. Det kan även handla om film som inte är riktigt färdig. ”I skogen” handlar om två barndomsvänner från Göteborg och deras försök att bo i den värmländska storskogen.

– Vi fann dem genom att en av våra medlemmar lånade ut sin kanot till dem när de skulle ta sig till Göteborg. Den filmen är inte färdigklippt.

Polen

Nytt mot tidigare är festivalens polska inslag där två kvinnor, Kinga Kozaczka och Diana Hasooni, visar tre novellfilmer. Duon brinner för filmsamarbete Sverige-Polen.

– Vi har haft kontakt med polska filminstitutet i flera år, nu blir det äntligen av.

Ny scen

Palladium är huvudarena för festivalen. Nytt är också att kulturföreningen Kolonin på Kyrkogatan i Arvika kommer att vara en samlingsplats både för barn och vuxna under festivalen. På Kolonin blir det förutom film bland annat utställning samt workshop där Ewa Cederstam samtalar om det personliga berättandets dramaturgi.

En festivalklassiker är dock kvar sedan tidigare, kortfilmsfrukost på biblioteket – och till helgen är det dags igen.

– Publiken blir större och större för varje år även om den inte är så stor.