2015-12-18 06:00

2015-12-18 06:00

Förankrad i rötterna med blicken framåt

RACKSTADMUSEET: Anna vill levandegöra berättelsen

– Drömmen är att de som kommer hit förändras lite, eller kan göra den här konsthistorien till sin egen, oavsett var man kommer ifrån eller vad man är intresserad av, säger Anna Skoglund tillträdande chef på Rackstadmuseet.

Det är den 17 december, regn och is, men i fönstren julstämning. Anna Skoglund kommer till Rackstadmuseet, hon tillträder vid årsskiftet, men har valt att tjuvstarta sitt arbete lite, för att hinna gå bredvid Lena Hellström, som gör sin sista dag, i dag, fredag den 18 december.

Ett förtroendeuppdrag

– Det känns jättebra! Jag är så tacksam och glad över ett så fint mottagande, som jag har fått här av alla. Jag har verkligen känt mig välkomnad, säger Anna Skoglund och värmer sig med lite kaffe, i museets bibliotek på nedervåningen.

– Det är med stor respekt och ödmjukhet som jag tackat ja, till det här förtroendeuppdraget som jag ser det, att jobba här, och med glädje! Att få jobba med dess unika förråd av konsthantverk, tradition, berättelser, musik och hela platsens ande. Det här är en jätteviktig bit i den svenska konsthistorien, säger hon.

Det var Annas visioner om museet som fick styrelsen på fall.

– En av de stora saker som jag brinner för är att levandegöra berättelsen om vad som hände här. Att komma ut med berättelsen och låta konstverken komma till liv.

Alla ska involveras och kunna känna sig involverade. Hon vill jobba publikinriktat och vända sig till barn och ungdomar.

När tjänsten som chef för Rackstadmuseet utlystes, jobbade Anna Skoglund sedan 16 år på Värmlandsmuseum, som konstintendent. Tanken var inte att flytta på sig säger hon, men verksamheten förändras och situationen är ansträngd, med flera uppsägningar som följd.

– Jag bestämde mig väldigt fort att söka det här drömjobbet. Det var en tillfällighet att jobbet kom i samma veva.

I sitt arbete med Rackstadmuseet säger hon att hon vill fortsätta framåt.

– Alla som är ideellt engagerade ska känna att man är med på den vägen framåt.

I vägen framåt ligger också att känna sin historia och veta vad som lett fram till att man är där man är i dag.

Önskeutställning

– Det här året kommer jag att försöka landa här, sätta mig in i vad det finns för drömmar och önskningar att nå. Det är ju föreningens önskemål jag på ett sätt ska bistå med att förverkliga.

Till sin hjälp kommer Anna att ha en museiintendent på heltid, förhoppningen är att göra klart med en kandidat i dagarna.

– Det är en enastående bra satsning.

För 2016 är programmet satt, men framåt drömmer hon framför allt om två utställningar

– En stor utställning om Maja Fjaestad, där Maja Fjaestad själv får stå för sitt konstnärskap.

Och den andra: en utställning om Christian Eriksson.

Det är den 17 december, regn och is, men i fönstren julstämning. Anna Skoglund kommer till Rackstadmuseet, hon tillträder vid årsskiftet, men har valt att tjuvstarta sitt arbete lite, för att hinna gå bredvid Lena Hellström, som gör sin sista dag, i dag, fredag den 18 december.

Ett förtroendeuppdrag

– Det känns jättebra! Jag är så tacksam och glad över ett så fint mottagande, som jag har fått här av alla. Jag har verkligen känt mig välkomnad, säger Anna Skoglund och värmer sig med lite kaffe, i museets bibliotek på nedervåningen.

– Det är med stor respekt och ödmjukhet som jag tackat ja, till det här förtroendeuppdraget som jag ser det, att jobba här, och med glädje! Att få jobba med dess unika förråd av konsthantverk, tradition, berättelser, musik och hela platsens ande. Det här är en jätteviktig bit i den svenska konsthistorien, säger hon.

Det var Annas visioner om museet som fick styrelsen på fall.

– En av de stora saker som jag brinner för är att levandegöra berättelsen om vad som hände här. Att komma ut med berättelsen och låta konstverken komma till liv.

Alla ska involveras och kunna känna sig involverade. Hon vill jobba publikinriktat och vända sig till barn och ungdomar.

När tjänsten som chef för Rackstadmuseet utlystes, jobbade Anna Skoglund sedan 16 år på Värmlandsmuseum, som konstintendent. Tanken var inte att flytta på sig säger hon, men verksamheten förändras och situationen är ansträngd, med flera uppsägningar som följd.

– Jag bestämde mig väldigt fort att söka det här drömjobbet. Det var en tillfällighet att jobbet kom i samma veva.

I sitt arbete med Rackstadmuseet säger hon att hon vill fortsätta framåt.

– Alla som är ideellt engagerade ska känna att man är med på den vägen framåt.

I vägen framåt ligger också att känna sin historia och veta vad som lett fram till att man är där man är i dag.

Önskeutställning

– Det här året kommer jag att försöka landa här, sätta mig in i vad det finns för drömmar och önskningar att nå. Det är ju föreningens önskemål jag på ett sätt ska bistå med att förverkliga.

Till sin hjälp kommer Anna att ha en museiintendent på heltid, förhoppningen är att göra klart med en kandidat i dagarna.

– Det är en enastående bra satsning.

För 2016 är programmet satt, men framåt drömmer hon framför allt om två utställningar

– En stor utställning om Maja Fjaestad, där Maja Fjaestad själv får stå för sitt konstnärskap.

Och den andra: en utställning om Christian Eriksson.

  • Veronica Nordenberg Olsson

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.