2015-11-15 15:32

2015-11-15 15:32

Jazzjubileum med extra allt

ARVIKA: Brazz Brothers

När Arvika Jazz och Blues Club höll sitt 30-årsjubileum gav de sig en av de finaste födelsedagspresenter man kan ge sig själv, en konsert med norska Brazz Brothers.

Gruppen som är 4 år äldre än Arvika Jazz och Blues Club har spelat i 34 länder men återvänder gärna till Arvika. Det var femte gången de spelade här sedan första gången som var 1992.

Många musiker

Innan Brazz Brothers äntrade scenen på Olssons brygga bjöds det på mer musik. Lisa Backman, begåvad jazzsångerska och Ingesundselev uppträdde tillsammans med pianisten Karin Ingves.

Efter Backman och Ingves kom Systrarna Ericsson, annonserade som förband till Brazz Brothers denna kväll. En härlig bekantskap för klubbens medlemmar. Systrarna Elin och Linnea, ursprungligen från Gunnarskog, satsar allt mer på sin musik. Det här året har de satsat på en egen youtubekanal där de presenterar sin musik som de skriver tillsammans, både på engelska och svenska.

Konsert på tre ben

Så dags på scenen för Brazz Brothers som inledde friskt med en norsk halling i jazzdräkt följt av den mäktiga kompositionen ”Domen” som skrivits just för Nidarosdomen i Trondheim.

Man kan säga att den här konserten stod på tre ben. Ett norskt, ett afrikanskt och ett brasilianskt. Förutom det också en liten utflykt till New Orleans.

De afrikanska influenserna har gruppen haft med sig i många år. Här får man känna livsglädjen i musiken, den ger plats åt improvisatoriska upptåg för musikerna men du kan också rent fysiskt förnimma havets vågor som rullar in mot stranden, den afrikanska gryningens ljud.

Upptåg ja, rätt vad det är ställer sig hela gruppen längst fram på scenen rycker upp varsitt kuduhorn ur en låda och spelar en låt på dessa afrikanska antilopers horn.

Brasilians schlager

Brazz brothers jobbar aktivt för att vidga sina musikaliska vyer och arbeta in andra influenser i sin musik. Nu senaste har det handlat om Brasilien. Den helt fantastiske trummisen och percussionisten Kenneth Ekornes har dessutom täta band med Brasilien eftersom han är gift med en brasiliansk sångerska och dansare, Vera.

Ett stycke till hennes ära spelade de, ”Nothing but the best”. Tre stycken med brasilianska influenser bjöd de på den här kvällen bland annat en brasiliansk schlager och evergreen ”One note samba”

Ursprungsbesättningen, tre bröder Förde och två bröder Tafjord, kommer alla från den lilla ön Sula utanför Ålesund. Trummisar har de importerat, de två första, Egil Johansen och Marcus Lewin från Sverige nu är det Geirangergrabben Kenneth Ekornes som håller rytmen åt Sulaherrarna. Det senaste till skottet i gruppen, trumpetaren Kåre Nymark jr, som nyss ersatt en av bröderna Förde är märkligt nog också från denna lilla ö som producerat minst ett 40-tal professionella musiker.

Sten Erik Tafjord som spelar bastuba och jag spekulerar i orsaken och kommer fram till att det var en generation eldsjälar före dessa herrar som la grunden för denna musikaliska grobarhet.

– Eller kanske det är något i fisken, avslutar Sten Erik med ett skratt.

Gruppen som är 4 år äldre än Arvika Jazz och Blues Club har spelat i 34 länder men återvänder gärna till Arvika. Det var femte gången de spelade här sedan första gången som var 1992.

Många musiker

Innan Brazz Brothers äntrade scenen på Olssons brygga bjöds det på mer musik. Lisa Backman, begåvad jazzsångerska och Ingesundselev uppträdde tillsammans med pianisten Karin Ingves.

Efter Backman och Ingves kom Systrarna Ericsson, annonserade som förband till Brazz Brothers denna kväll. En härlig bekantskap för klubbens medlemmar. Systrarna Elin och Linnea, ursprungligen från Gunnarskog, satsar allt mer på sin musik. Det här året har de satsat på en egen youtubekanal där de presenterar sin musik som de skriver tillsammans, både på engelska och svenska.

Konsert på tre ben

Så dags på scenen för Brazz Brothers som inledde friskt med en norsk halling i jazzdräkt följt av den mäktiga kompositionen ”Domen” som skrivits just för Nidarosdomen i Trondheim.

Man kan säga att den här konserten stod på tre ben. Ett norskt, ett afrikanskt och ett brasilianskt. Förutom det också en liten utflykt till New Orleans.

De afrikanska influenserna har gruppen haft med sig i många år. Här får man känna livsglädjen i musiken, den ger plats åt improvisatoriska upptåg för musikerna men du kan också rent fysiskt förnimma havets vågor som rullar in mot stranden, den afrikanska gryningens ljud.

Upptåg ja, rätt vad det är ställer sig hela gruppen längst fram på scenen rycker upp varsitt kuduhorn ur en låda och spelar en låt på dessa afrikanska antilopers horn.

Brasilians schlager

Brazz brothers jobbar aktivt för att vidga sina musikaliska vyer och arbeta in andra influenser i sin musik. Nu senaste har det handlat om Brasilien. Den helt fantastiske trummisen och percussionisten Kenneth Ekornes har dessutom täta band med Brasilien eftersom han är gift med en brasiliansk sångerska och dansare, Vera.

Ett stycke till hennes ära spelade de, ”Nothing but the best”. Tre stycken med brasilianska influenser bjöd de på den här kvällen bland annat en brasiliansk schlager och evergreen ”One note samba”

Ursprungsbesättningen, tre bröder Förde och två bröder Tafjord, kommer alla från den lilla ön Sula utanför Ålesund. Trummisar har de importerat, de två första, Egil Johansen och Marcus Lewin från Sverige nu är det Geirangergrabben Kenneth Ekornes som håller rytmen åt Sulaherrarna. Det senaste till skottet i gruppen, trumpetaren Kåre Nymark jr, som nyss ersatt en av bröderna Förde är märkligt nog också från denna lilla ö som producerat minst ett 40-tal professionella musiker.

Sten Erik Tafjord som spelar bastuba och jag spekulerar i orsaken och kommer fram till att det var en generation eldsjälar före dessa herrar som la grunden för denna musikaliska grobarhet.

– Eller kanske det är något i fisken, avslutar Sten Erik med ett skratt.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.