2017-12-01 13:51

2017-12-01 13:51

Försörjningsbördan drabbar dagens unga

integration: Socialdemokraterna vek ner sig för Miljöpartiet

Noterar att de som strävar efter att vi helt ska öppna gränserna för alla som vill komma hit har vunnit en seger då socialdemokraterna viker sig för miljöpartiets krav på att de ensamkommande som saknar skäl för asyl ändå ska få stanna här.

Sverige är återigen fantastiskt! Många svenskar reagerar inte på fattigdomen bland landets pensionärer eller på åtstramningarna för de sjuka och handikappade som måste ha hjälp för att klara av vardagen. Det manifesteras inte mot att svenska barnfamiljer vräks eller att våra ungdomar förvägras hyresrätter då de har låga inkomster eller inte har fasta jobb. Det protesteras inte heller mot att anlända får förtur till bostäder vars hyror de aldrig kommer att betala själva.

Invändningarna mot höjd pensionsålder är få. Då jag möter dagens ungdomar som glatt promenerar omkring med sina mobiler känner jag en viss förtröstan eftersom de verkar omedvetna om att det är de som får betala för att våra politiker har beslutat om att vårt land ska ta på sig försörjningsbördan för den här gruppen.

Min nedräkning är sedan ett antal år påbörjad. Tror och hoppas på att jag inte behöver frukta vårt lands sammanbrott. Märk väl att jag inte endast kritiserar vänsterpartierna för situationen, högerpartierna bär även stor skuld till situationen i dagens Sverige.

Hans-Erik Sjöberg

Sverige är återigen fantastiskt! Många svenskar reagerar inte på fattigdomen bland landets pensionärer eller på åtstramningarna för de sjuka och handikappade som måste ha hjälp för att klara av vardagen. Det manifesteras inte mot att svenska barnfamiljer vräks eller att våra ungdomar förvägras hyresrätter då de har låga inkomster eller inte har fasta jobb. Det protesteras inte heller mot att anlända får förtur till bostäder vars hyror de aldrig kommer att betala själva.

Invändningarna mot höjd pensionsålder är få. Då jag möter dagens ungdomar som glatt promenerar omkring med sina mobiler känner jag en viss förtröstan eftersom de verkar omedvetna om att det är de som får betala för att våra politiker har beslutat om att vårt land ska ta på sig försörjningsbördan för den här gruppen.

Min nedräkning är sedan ett antal år påbörjad. Tror och hoppas på att jag inte behöver frukta vårt lands sammanbrott. Märk väl att jag inte endast kritiserar vänsterpartierna för situationen, högerpartierna bär även stor skuld till situationen i dagens Sverige.

Hans-Erik Sjöberg

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.