2016-09-16 06:00

2016-09-16 06:00

Vi har ett ansvar för hela kommunen

EKONOMI: Siffrorna pekar åt rätt håll

Replik till moderat så klart. Den kaskad av hot- och hatretorik som ”Moderat så klart” attackerar oss med kräver några förtydliganden.

När det gäller skolan så ser vi problem på sikt med att klara uppdraget och kvalitén eftersom vi har en för stor skolstruktur i Arvika.

Det kommer att fattas 65000 lärare i Sverige år 2019 enligt senaste prognosen från Lärarförbundet.

Vi måste ta vårt ansvar och inte blunda för detta faktum.

Vi har ett ansvar för hela skolorganisationen i kommunen och att det ska vara likvärdiga förutsättningar för våra elever. Bevarar vi alla skolor kommer det få till följd att vi behöver glesa ur personal för att kunna försörja alla enheter.

Målet med omställningen är att vi ska få kompletta skolor i alla delar av kommunen som klarar uppdraget på ett pedagogiskt likvärdigt sätt för alla.

När det kommer till skolskjutsarna så har de blivit dyrare. Detta gäller hela Värmland eftersom det är Värmlandstrafik som sköter om skolskjutsarna i länet på uppdrag av kommunerna och i det uppdraget så ligger kostnadsdrivande faktorer som nya bussar med större miljökrav och krav på tillgänglighet.

Där har ju även ni moderater, i ärlighetens namn, möjligheten att påverka uppdragsbeskrivningar till Värmlandstrafik, det är Värmlandstrafik som säger upp och tecknar avtal, inte kommunen.

Angående det återkommande påståendet om papp i fönstren i centrum från ”Moderat så klart” så kan vi konstatera att Arvika fortsätter stiga i handelssiffrorna både på sällanköp och dagligvaror. Vi vet att den moderata linjen med ett köpcentrum utanför stadskärnan garanterat skulle utarma vår vackra stadskärna.

Vi är medvetna om det faktum att vi kan väljas bort i nästa val som ”Moderat så klart” helt riktigt påpekar. Vi sitter inte här för vår egen skull utan för att vi vill Arvika kommuns bästa och vill bidra till att även nästa generation ska kunna finna vår kommun attraktiv.

Slutligen bör även nämnas att befolkningen ökar och arbetslösheten minskar i Arvika kommun så det finns tillväxt även i vår del av världen.

Gert Raiml (V)

Johan Andersson (MP)

Peter Söderström (S)

När det gäller skolan så ser vi problem på sikt med att klara uppdraget och kvalitén eftersom vi har en för stor skolstruktur i Arvika.

Det kommer att fattas 65000 lärare i Sverige år 2019 enligt senaste prognosen från Lärarförbundet.

Vi måste ta vårt ansvar och inte blunda för detta faktum.

Vi har ett ansvar för hela skolorganisationen i kommunen och att det ska vara likvärdiga förutsättningar för våra elever. Bevarar vi alla skolor kommer det få till följd att vi behöver glesa ur personal för att kunna försörja alla enheter.

Målet med omställningen är att vi ska få kompletta skolor i alla delar av kommunen som klarar uppdraget på ett pedagogiskt likvärdigt sätt för alla.

När det kommer till skolskjutsarna så har de blivit dyrare. Detta gäller hela Värmland eftersom det är Värmlandstrafik som sköter om skolskjutsarna i länet på uppdrag av kommunerna och i det uppdraget så ligger kostnadsdrivande faktorer som nya bussar med större miljökrav och krav på tillgänglighet.

Där har ju även ni moderater, i ärlighetens namn, möjligheten att påverka uppdragsbeskrivningar till Värmlandstrafik, det är Värmlandstrafik som säger upp och tecknar avtal, inte kommunen.

Angående det återkommande påståendet om papp i fönstren i centrum från ”Moderat så klart” så kan vi konstatera att Arvika fortsätter stiga i handelssiffrorna både på sällanköp och dagligvaror. Vi vet att den moderata linjen med ett köpcentrum utanför stadskärnan garanterat skulle utarma vår vackra stadskärna.

Vi är medvetna om det faktum att vi kan väljas bort i nästa val som ”Moderat så klart” helt riktigt påpekar. Vi sitter inte här för vår egen skull utan för att vi vill Arvika kommuns bästa och vill bidra till att även nästa generation ska kunna finna vår kommun attraktiv.

Slutligen bör även nämnas att befolkningen ökar och arbetslösheten minskar i Arvika kommun så det finns tillväxt även i vår del av världen.

Gert Raiml (V)

Johan Andersson (MP)

Peter Söderström (S)

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.