2016-03-02 06:00

2016-03-02 06:00

Alla ska känna sig trygga

SVAR. REKTORER TASERUDSGYMNASIET

I vårt uppdrag ingår att arbeta för att alla, både elever och personal, ska känna sig trygga på skolan. Trots det inträffar ibland händelser som vi inte kunnat förutse och som gör att tryggheten rubbas.

Kommunikation mellan elever sker förstås även utanför skolan, ofta via sociala medier eller sms. Ibland fortsätter denna kommunikation i skolan och kränkningar, t ex hot och våld, kan ske. Detta är vi skyldiga att skyndsamt utreda.

Arvika kommun och skolan har handlingsplaner när sådant händer och där står bland annat om utredning men också när polisanmälan ska göras samt att vårdnadshavare till berörda elever skall informeras. Dessa planer följer vi.

Detta gäller även den händelse du refererar till.

Vi vill, i varje givet ögonblick, att vår skola Taserudsgymnasiet skall vara en trygg och säker plats för alla. Därför är det viktigt att du som vårdnadshavare hör av dig till skolan om du är orolig för att ditt barn inte känner sig tryggt.

Hör gärna av dig direkt till ansvarig rektor om du har ytterligare frågor kring ditt barns skolgång.

I vårt uppdrag ingår att arbeta för att alla, både elever och personal, ska känna sig trygga på skolan. Trots det inträffar ibland händelser som vi inte kunnat förutse och som gör att tryggheten rubbas.

Kommunikation mellan elever sker förstås även utanför skolan, ofta via sociala medier eller sms. Ibland fortsätter denna kommunikation i skolan och kränkningar, t ex hot och våld, kan ske. Detta är vi skyldiga att skyndsamt utreda.

Arvika kommun och skolan har handlingsplaner när sådant händer och där står bland annat om utredning men också när polisanmälan ska göras samt att vårdnadshavare till berörda elever skall informeras. Dessa planer följer vi.

Detta gäller även den händelse du refererar till.

Vi vill, i varje givet ögonblick, att vår skola Taserudsgymnasiet skall vara en trygg och säker plats för alla. Därför är det viktigt att du som vårdnadshavare hör av dig till skolan om du är orolig för att ditt barn inte känner sig tryggt.

Hör gärna av dig direkt till ansvarig rektor om du har ytterligare frågor kring ditt barns skolgång.

  • Anneli Guttman och Jenny-Anne Remnevik Jakobsson

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.