2015-11-30 06:00

2015-11-30 06:00

Utan grundstenar inget hus

ARVIKA SPRÅKLÄRARE OCH FOTBOLLSINSTRUKTÖR: Läxfri skola

Läxor. Det är många skriverier om en läxfri skola nu. Jag håller med om att man inte ska ge läxor bara för läxans skull. Läxan måste vara relevant och ha ett syfte.

För att bli duktig i språk, till exempel spanska, är ord-, fras- och grammatikinhämtning av största vikt. Det är språkens grundstenar. Utan dessa kan man inte lyssna, läsa, tala och skriva spanska. Omöjligt! Det är precis som snickarens verktyg och material för att kunna bygga ett hus. Finns inte det blir det inget hus. Har man heller inte övat på att använda verktygen och materialet blir det heller inget hus.

För att på riktigt kunna ett ord på spanska behöver man höra, läsa, skriva, säga och använda det i ett sammanhang 10 gånger! Repetition i små portioner är jätteviktigt. Vi repeterar och repeterar i skolan, men för att det ska sitta ordentligt behövs repetition hemma också. Det är precis som för de personer som är goda läsare och har ett stort och bra ordförråd. De har med största sannolikhet slukat böcker hemma.

Jag skulle även kunna likna det vid fotboll och vad som krävs i träningsmängd för att bli elitspelare. 10 000 timmar!!! Detta hinns inte med under ordinarie träningstillfällen på 1,5 timme/vecka x 2 med laget. De flesta elitspelare har tränat mycket på egen hand, väldigt mycket!

Jag hoppas inte att man tror att bara för att det är läxfritt, så är det lösningen till att höja våra elevers och era barns kunskapsnivå. Tänk efter och var kritiska! Det kanske passar med läxfritt i några ämnen, men kanske inte i alla. Ta inte den lätta vägen och tro att allt löser sig nu, utan fundera flera gånger till!

Ulrika Thalin

För att bli duktig i språk, till exempel spanska, är ord-, fras- och grammatikinhämtning av största vikt. Det är språkens grundstenar. Utan dessa kan man inte lyssna, läsa, tala och skriva spanska. Omöjligt! Det är precis som snickarens verktyg och material för att kunna bygga ett hus. Finns inte det blir det inget hus. Har man heller inte övat på att använda verktygen och materialet blir det heller inget hus.

För att på riktigt kunna ett ord på spanska behöver man höra, läsa, skriva, säga och använda det i ett sammanhang 10 gånger! Repetition i små portioner är jätteviktigt. Vi repeterar och repeterar i skolan, men för att det ska sitta ordentligt behövs repetition hemma också. Det är precis som för de personer som är goda läsare och har ett stort och bra ordförråd. De har med största sannolikhet slukat böcker hemma.

Jag skulle även kunna likna det vid fotboll och vad som krävs i träningsmängd för att bli elitspelare. 10 000 timmar!!! Detta hinns inte med under ordinarie träningstillfällen på 1,5 timme/vecka x 2 med laget. De flesta elitspelare har tränat mycket på egen hand, väldigt mycket!

Jag hoppas inte att man tror att bara för att det är läxfritt, så är det lösningen till att höja våra elevers och era barns kunskapsnivå. Tänk efter och var kritiska! Det kanske passar med läxfritt i några ämnen, men kanske inte i alla. Ta inte den lätta vägen och tro att allt löser sig nu, utan fundera flera gånger till!

Ulrika Thalin

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.