2015-10-26 06:00

2015-10-26 16:16

Bevara Vikeneskolan

ARVIKA: Skolutredningen

En annan aspekt av nedläggningshotet mot Vikene skola är vad Vikene med omnejd betyder för Arvika med omnejd – har ni, tjänstemän och politiker, tänkt på det? I vår bygd finns två starka, stabila föreningar som betyder mycket för både Brunskog och Arvika: Brunskogs Husmodersförening samt Brunskogs Hembygdsförening. Samarbetet mellan skolan och föreningarna kan ses avgörande för en framtida fortsättning för de evenemang som anordnas på Skutboudden under året, varav det största evenemanget Gammelvâla årligen drar c:a 50 000 besökare till Arvika kommun.

Vi tror starkt att det engagemang föreningarna lägger i bygden, till viss del i samarbete med skolan, skapar en engagemang- och gemensamhetskänsla som barnen får med sig upp i åldrarna och som bidrar till att de fortsätter inom föreningslivet och för traditionerna vidare.

Brunskogs framtid är symbiost med Vikene skola: finns inte skolan kvar, befarar vi att de, för hela kommunen, viktiga årliga evenemang som anordnas slutligen ebbar ut. Vi begär att ni även tar med detta i beräkningarna för en eventuell skolflytt: vad tjänar Arvika kommuns invånare på de publikfriande evenemang som anordnas på Skutboudden i Vikene? Mycket, om ni frågar oss!

Föräldragruppen Bevara Vikeneskolan

En annan aspekt av nedläggningshotet mot Vikene skola är vad Vikene med omnejd betyder för Arvika med omnejd – har ni, tjänstemän och politiker, tänkt på det? I vår bygd finns två starka, stabila föreningar som betyder mycket för både Brunskog och Arvika: Brunskogs Husmodersförening samt Brunskogs Hembygdsförening. Samarbetet mellan skolan och föreningarna kan ses avgörande för en framtida fortsättning för de evenemang som anordnas på Skutboudden under året, varav det största evenemanget Gammelvâla årligen drar c:a 50 000 besökare till Arvika kommun.

Vi tror starkt att det engagemang föreningarna lägger i bygden, till viss del i samarbete med skolan, skapar en engagemang- och gemensamhetskänsla som barnen får med sig upp i åldrarna och som bidrar till att de fortsätter inom föreningslivet och för traditionerna vidare.

Brunskogs framtid är symbiost med Vikene skola: finns inte skolan kvar, befarar vi att de, för hela kommunen, viktiga årliga evenemang som anordnas slutligen ebbar ut. Vi begär att ni även tar med detta i beräkningarna för en eventuell skolflytt: vad tjänar Arvika kommuns invånare på de publikfriande evenemang som anordnas på Skutboudden i Vikene? Mycket, om ni frågar oss!

Föräldragruppen Bevara Vikeneskolan

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.