2015-04-08 10:09

2015-04-08 14:59

Vår skola är säker

ARVIKA

Angående artikeln om Estetiska skolan i AN 2015-03-30

Estetiska skolan drabbas av många rykten, som inte ens stämmer och bara existerar på grund av att någon haft för lite att göra eller uppfattat en situation som något annat än vad det är. Det som stod i artikeln är en gammal händelse och absolut inte helt korrekt återgiven.

I artikeln får dom vår skola att framstå som en osäker plats där elever inte behandlas rätt och inte kan gå säkra. Under tiden händer det saker på andra skolor och platser som är betydligt värre och bara ligger i arkiven helt gömt, varför är det så tror ni?

Missförstånd kan vi ju alla hålla med om att de uppstår, men är det verkligen rätt med en överdrivande artikel riktad rakt mot vår skola? Vår skola som för 10 år startades av två vuxna människor som ville göra en skola för ungdomar med estet som passion, två människor som ville skapa en plats för ungdomar att känna sig säkra på och kunna utveckla vad dom verkligen brinner för.

Vår skola förtjänar inte en artkel som inte visar hela sanningen eller kanske till och med fel perspektiv på en situation som hände för flera år sedan. Vår skola är säker, och varje elev och personal har ett gott hjärta och samvete.

Jag är stolt över att få gå där.

Vi är som en familj.

Ida Ilonen,elev på Estetiska skolan.

Angående artikeln om Estetiska skolan i AN 2015-03-30

Estetiska skolan drabbas av många rykten, som inte ens stämmer och bara existerar på grund av att någon haft för lite att göra eller uppfattat en situation som något annat än vad det är. Det som stod i artikeln är en gammal händelse och absolut inte helt korrekt återgiven.

I artikeln får dom vår skola att framstå som en osäker plats där elever inte behandlas rätt och inte kan gå säkra. Under tiden händer det saker på andra skolor och platser som är betydligt värre och bara ligger i arkiven helt gömt, varför är det så tror ni?

Missförstånd kan vi ju alla hålla med om att de uppstår, men är det verkligen rätt med en överdrivande artikel riktad rakt mot vår skola? Vår skola som för 10 år startades av två vuxna människor som ville göra en skola för ungdomar med estet som passion, två människor som ville skapa en plats för ungdomar att känna sig säkra på och kunna utveckla vad dom verkligen brinner för.

Vår skola förtjänar inte en artkel som inte visar hela sanningen eller kanske till och med fel perspektiv på en situation som hände för flera år sedan. Vår skola är säker, och varje elev och personal har ett gott hjärta och samvete.

Jag är stolt över att få gå där.

Vi är som en familj.

Ida Ilonen,elev på Estetiska skolan.

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.