2016-08-03 14:24

2016-08-03 14:27

Semestern slut för ridhästar

PERSERUD/ARVIKA: Efter fem veckor på grönbete

Nu är semestern slut för Arvika Ridklubbs hästar.

På onsdagen tog den fem veckor långa semestern slut för ett 15-tal hästar från Arvika Ridklubb. Hästarna lämnade då grönbetet i Perserud för att åter gå i tjänst inom klubbens olika verksamheter inne i Arvika.

– Nu har de haft sin semester, nu ska de in till Arvika för att göras i ordning, de ska bland annat skos, för nu drar verksamheterna i gång igen, säger ridskolechefen Kicki Ljosdal.

Följsamma

Ett flertal funktionärer från Arvika Ridklubb inkluderat ett tiotal hästkärror som utrustning hjälpte till under hämtningen av hästarna. Företeelsen innebär ett litet stressmoment för djuren men överlag förlöpte det hela mycket smidigt.

– Trots att de gått här och blivit sammansvetsade följde de med utan problem. De är väldigt följsamma.

Vad är nyttan med att de får gå i frihet på en plats som denna?

– De får lite vila från människor, ridning, träning, och bara vara hästar. Det gör dem väldigt gott.

Prova på

Kommande vecka, vecka 32, väntar barnläger måndag, tisdag och onsdag samt kvällskurser onsdag, torsdag och fredag. Vecka 32 står dessutom prova-på-ridning på programmet, vilket sker torsdag och fredag.

– Ridning passar alla, det är en bra motionsform och vill man dessutom förkovra sig i denna aktivitet går det bra det också. Prova-på-ridningen är gratis och till för alla åldrar.

Veckan därpå, vecka 33, börjar sedan den ordinarie verksamheten inom Arvika Ridklubb.

På onsdagen tog den fem veckor långa semestern slut för ett 15-tal hästar från Arvika Ridklubb. Hästarna lämnade då grönbetet i Perserud för att åter gå i tjänst inom klubbens olika verksamheter inne i Arvika.

– Nu har de haft sin semester, nu ska de in till Arvika för att göras i ordning, de ska bland annat skos, för nu drar verksamheterna i gång igen, säger ridskolechefen Kicki Ljosdal.

Följsamma

Ett flertal funktionärer från Arvika Ridklubb inkluderat ett tiotal hästkärror som utrustning hjälpte till under hämtningen av hästarna. Företeelsen innebär ett litet stressmoment för djuren men överlag förlöpte det hela mycket smidigt.

– Trots att de gått här och blivit sammansvetsade följde de med utan problem. De är väldigt följsamma.

Vad är nyttan med att de får gå i frihet på en plats som denna?

– De får lite vila från människor, ridning, träning, och bara vara hästar. Det gör dem väldigt gott.

Prova på

Kommande vecka, vecka 32, väntar barnläger måndag, tisdag och onsdag samt kvällskurser onsdag, torsdag och fredag. Vecka 32 står dessutom prova-på-ridning på programmet, vilket sker torsdag och fredag.

– Ridning passar alla, det är en bra motionsform och vill man dessutom förkovra sig i denna aktivitet går det bra det också. Prova-på-ridningen är gratis och till för alla åldrar.

Veckan därpå, vecka 33, börjar sedan den ordinarie verksamheten inom Arvika Ridklubb.