2016-03-11 10:36

2016-03-11 10:36

Anna blev Årets Fia

ARVIKA

Anna Mossberg, som driver Högvalta Handelsträdgård, får utmärkelsen Årets Fia 2015.

Priset delas ut av föreningen FIA Företagarkvinnor i Arvika.

Tre företagarkvinnor hade nominerats till priset av föreningens styrelse. En jury med representanter för Arvika kommun, sparbanken och Föreningen Aktiva Arvika utsåg Anna Mossberg till Årets Fia.

Hon får utmärkelsen, enligt motiveringen, för att hon genom hårt arbete väckt liv i en anrik plats och skapat ett spännande besöksmål för både gammal och ung. ”Högvalta Handelsträdgård visar på ett kreativt entreprenörskap och är en värdig vinnare till utmärkelsen Årets Fia”.

Priset delas ut av föreningen FIA Företagarkvinnor i Arvika.

Tre företagarkvinnor hade nominerats till priset av föreningens styrelse. En jury med representanter för Arvika kommun, sparbanken och Föreningen Aktiva Arvika utsåg Anna Mossberg till Årets Fia.

Hon får utmärkelsen, enligt motiveringen, för att hon genom hårt arbete väckt liv i en anrik plats och skapat ett spännande besöksmål för både gammal och ung. ”Högvalta Handelsträdgård visar på ett kreativt entreprenörskap och är en värdig vinnare till utmärkelsen Årets Fia”.