2016-01-04 08:46

2016-01-04 08:46

Bildar förening inför framtiden

ARVIKA: Flyktinghjälpen Arvika har tagit ytterligare ett steg

Flyktinghjälpen Arvika har bildat en förening efter att i drygt två år ha bestått av en löst sammansatt grupp av människor som på olika sätt engagerat sig för att hjälpa asylsökande som kommit till kommunen.

Föreningen bildades i december och ordförande i den nya styrelsen är Håkan Jivesand. Även Siv Jivesand, som en gång startade Flyktinghjälpen, vars verksamhet sedan successivt växt både vad gäller insamlingar, aktiviteter och volontärer som velat hjälpa till, sitter med i styrelsen.

Till slut kände de att det blev nödvändigt att bilda en förening.

– Man kommer till en punkt när det inte håller att vara en löst sammansatt gruppering längre, utan det är rimligt att bilda en förening. Mycket för att kunna hantera pengar in och ut, säger Håkan Jivesand.

Han ser även andra fördelar.

– Det är lättare att samverka med andra föreningar och gå ihop om olika evenemang.

Stark styrelse

Styrelsen består av nio personer som sen tidigare är engagerade i Flyktinghjälpen. Alla har valts ut för att de har ett bra kontaktnät och besitter kompetens som kan vara till nytta för verksamheten berättar Siv Jivesand.

– Det är en väldigt stark styrelse.

I dag är man ett tiotal volontärer som regelbundet jobbar inom verksamheten med att ta emot, sortera och ställa i ordning de saker som folk skänker.

– Sen har vid de som ställer upp vid enskilda arrangemang. Lite grann, att nu har jag tid, vad kan jag hjälpa till med? Men egentligen är alla som skänker en peng, är inne på Facebooksidan och tittar, delar den och sprider information, med och hjälper till. Det är ett väldigt teamwork.

Föreningen håller till i en stor källarlokal med flera rum, där man har gott om utrymme att förvara kläder, skor, leksaker och andra saker som kommer in. Här finns också plats för att ta emot nyanlända som kommer till förläggningen i Glava och som behöver prova ut vinterkläder och annat som de saknar.

– Det stora problemet nu är att det dröjer så länge innan de får busspengar från Migrationsverket och kan ta sig in till Arvika, säger Siv Jivesand.

Uppdatera sig

Flyktinghjälpen Arvika finns på Facebook och via den sidan har all kommunikation med omvärlden skett. Där har hon berättat om allt som händer, vilka aktiviteter som är på gång, vilka behov av kläder och annat som finns för tillfället och andra saker som berör verksamheten. Och så blir det även i fortsättningen.

– Vill man hålla sig uppdaterad kan man gå in på Facebook och titta.

Fokus i föreningens verksamhet kommer liksom tidigare att ligga på insamlingar.

– Men även att arrangera olika evenemang för de asylsökande för att förgylla tillvaron lite för dem. Med fokus på barnen, förklarar Siv Jivesand.

Nu hoppas man på att föreningen ska få många medlemmar. Hittills har man ett 20-tal betalande.

– Det tycker jag är bra, vi har bara varit i gång ordentligt i två veckor och med tanke på att det varit helg.

Infomöte

Närmast väntar ett antal möten för den nybildade föreningen. Först ett styrelsemöte, därefter ett medlemsmöte. Men man planerar också för ett allmänt informationsmöte.

– Då kan vi berätta vad Flyktinghjälpen Arvika är, hur vi tänker, och vi kan diskutera vad man kan göra mer.

Bland annat har man inom föreningen diskuterat fadderverksamhet, att ställa upp som fadder för asylsökande.

– Jag tror att det är viktigt att ha någon som står vid sidan om. Någon som man kan luta sig mot i början, säger Håkan Jivesand.

– Men det kan finnas andra idéer också. Kanske någon som vill starta en sycirkel eller någonting annat. Vi får se vilka behov som finns framöver.

Föreningen behöver inte göra allting, resonerar Siv Jivesand. Utan man kan fungera som en samlande kraft, där engagemang och idéer kan diskuteras.

– Många vill göra något, men vet inte var de ska börja.

Styrelsen består förutom av Håkan och Siv Jivesand av Lars-Ove Jansson, Irene Axelsson, JanOve Ekstedt, Malin Möller, Börje Georgsson, Raghad Alghanem och Claes Axelsson.

Föreningen bildades i december och ordförande i den nya styrelsen är Håkan Jivesand. Även Siv Jivesand, som en gång startade Flyktinghjälpen, vars verksamhet sedan successivt växt både vad gäller insamlingar, aktiviteter och volontärer som velat hjälpa till, sitter med i styrelsen.

Till slut kände de att det blev nödvändigt att bilda en förening.

– Man kommer till en punkt när det inte håller att vara en löst sammansatt gruppering längre, utan det är rimligt att bilda en förening. Mycket för att kunna hantera pengar in och ut, säger Håkan Jivesand.

Han ser även andra fördelar.

– Det är lättare att samverka med andra föreningar och gå ihop om olika evenemang.

Stark styrelse

Styrelsen består av nio personer som sen tidigare är engagerade i Flyktinghjälpen. Alla har valts ut för att de har ett bra kontaktnät och besitter kompetens som kan vara till nytta för verksamheten berättar Siv Jivesand.

– Det är en väldigt stark styrelse.

I dag är man ett tiotal volontärer som regelbundet jobbar inom verksamheten med att ta emot, sortera och ställa i ordning de saker som folk skänker.

– Sen har vid de som ställer upp vid enskilda arrangemang. Lite grann, att nu har jag tid, vad kan jag hjälpa till med? Men egentligen är alla som skänker en peng, är inne på Facebooksidan och tittar, delar den och sprider information, med och hjälper till. Det är ett väldigt teamwork.

Föreningen håller till i en stor källarlokal med flera rum, där man har gott om utrymme att förvara kläder, skor, leksaker och andra saker som kommer in. Här finns också plats för att ta emot nyanlända som kommer till förläggningen i Glava och som behöver prova ut vinterkläder och annat som de saknar.

– Det stora problemet nu är att det dröjer så länge innan de får busspengar från Migrationsverket och kan ta sig in till Arvika, säger Siv Jivesand.

Uppdatera sig

Flyktinghjälpen Arvika finns på Facebook och via den sidan har all kommunikation med omvärlden skett. Där har hon berättat om allt som händer, vilka aktiviteter som är på gång, vilka behov av kläder och annat som finns för tillfället och andra saker som berör verksamheten. Och så blir det även i fortsättningen.

– Vill man hålla sig uppdaterad kan man gå in på Facebook och titta.

Fokus i föreningens verksamhet kommer liksom tidigare att ligga på insamlingar.

– Men även att arrangera olika evenemang för de asylsökande för att förgylla tillvaron lite för dem. Med fokus på barnen, förklarar Siv Jivesand.

Nu hoppas man på att föreningen ska få många medlemmar. Hittills har man ett 20-tal betalande.

– Det tycker jag är bra, vi har bara varit i gång ordentligt i två veckor och med tanke på att det varit helg.

Infomöte

Närmast väntar ett antal möten för den nybildade föreningen. Först ett styrelsemöte, därefter ett medlemsmöte. Men man planerar också för ett allmänt informationsmöte.

– Då kan vi berätta vad Flyktinghjälpen Arvika är, hur vi tänker, och vi kan diskutera vad man kan göra mer.

Bland annat har man inom föreningen diskuterat fadderverksamhet, att ställa upp som fadder för asylsökande.

– Jag tror att det är viktigt att ha någon som står vid sidan om. Någon som man kan luta sig mot i början, säger Håkan Jivesand.

– Men det kan finnas andra idéer också. Kanske någon som vill starta en sycirkel eller någonting annat. Vi får se vilka behov som finns framöver.

Föreningen behöver inte göra allting, resonerar Siv Jivesand. Utan man kan fungera som en samlande kraft, där engagemang och idéer kan diskuteras.

– Många vill göra något, men vet inte var de ska börja.

Styrelsen består förutom av Håkan och Siv Jivesand av Lars-Ove Jansson, Irene Axelsson, JanOve Ekstedt, Malin Möller, Börje Georgsson, Raghad Alghanem och Claes Axelsson.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.