2015-12-30 09:24

2015-12-30 09:24

I väntan på tomten

INSKICKAT: Älgå kyrkliga arbetskrets ordnade pysseleftermiddag

Älgå kyrkliga arbetskrets damer tog ett djärvt grepp då de på söndagen före jul inbjöd till en pysseleftermiddag för barn med familjer. Kunde man konkurrera med allt annat som skall fixas före julen? Många i gruppen undrade.

– Man får vara lite tokig ibland, sa Anna-Lena Björn, en av organisatörerna och så blev det bestämt att chansa.

Ovissheten, skulle det komma några ”pysslare”, lät inte vänta på sig. Ett 15-tal barn med föräldrar ja, t o m mor- och farföräldrar kom och dessutom de som inte hade barn kom och ville vara med. Bord med pyssel som att göra julgranskarameller, måla teckningar, baka och grädda pepparkakor eller varför inte göra något i marsipan fanns förberett.

En fiskdamm, där godispåsar var nappet, fanns i en dörröppning. Att dekorera pepparkakshus var pillrigt, men ack så vackra de blev. Saft- och kaffebordet var uppdukat.

Maria, vår församlingspräst, lät barnen möblera stallet, där Jesusbarnet föddes och berättade om händelsen. Dans kring granen va rett givet inslag och som sig bör avslutades med raketen. Eftermiddagen avslutades med att Tomten kom, inte med julklappar utan med varmkorv. Paket hade alla barn fått tidigare.

En alltigenom lyckad familjeträff tom söndag före jul, visade sig vara uppskattad och något som bör få efterföljare.

– Man får vara lite tokig ibland, sa Anna-Lena Björn, en av organisatörerna och så blev det bestämt att chansa.

Ovissheten, skulle det komma några ”pysslare”, lät inte vänta på sig. Ett 15-tal barn med föräldrar ja, t o m mor- och farföräldrar kom och dessutom de som inte hade barn kom och ville vara med. Bord med pyssel som att göra julgranskarameller, måla teckningar, baka och grädda pepparkakor eller varför inte göra något i marsipan fanns förberett.

En fiskdamm, där godispåsar var nappet, fanns i en dörröppning. Att dekorera pepparkakshus var pillrigt, men ack så vackra de blev. Saft- och kaffebordet var uppdukat.

Maria, vår församlingspräst, lät barnen möblera stallet, där Jesusbarnet föddes och berättade om händelsen. Dans kring granen va rett givet inslag och som sig bör avslutades med raketen. Eftermiddagen avslutades med att Tomten kom, inte med julklappar utan med varmkorv. Paket hade alla barn fått tidigare.

En alltigenom lyckad familjeträff tom söndag före jul, visade sig vara uppskattad och något som bör få efterföljare.

  • Märtha Albinson

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.