2015-02-02 13:26

2015-02-02 17:44

Sing Out lyfte taket

STAVNÄS: Gospel hos visklubben

I Stavnäs visklubb värnar man den svenska visan men har då och då helt andra saker på programmet, än ensam trubadur med gitarr på magen. Kanske det är en del av framgångsagan bakom Sveriges idag näst största visklubb.

I lördags var scenen på Billingsudde välfylld, gospelkören Sing Out var klubbens gäster. Det blev en härlig kväll där taket nästan bågnade av musikalisk glädje, styrka och generositet.

Bildad i Stavnäs

Sedan finns det ju en anledning till att kören sjöng på Billingsudde. Kören bildades en gång i Stavnäs under Ia Hulténs ledning och fortfarande finns det en hel del Stavnäsbor i kören. Så det var en självklarhet att de skulle gästa visklubben.

Man kan säga att kören delat in kvällen i tre avdelningar. Första halvan av konserten delades mellan det kören först blivit känd för – gospelsången och så en avdelning med Ted Gärdestadslåtar.

Många solister

Kören har så många solister att det skulle vara för långt att räkna upp var och en, men visst är det imponerande när fler än hälften av medlemmarna i en kör kan ställa sig vid solistmikrofonen, eller delta i en duett eller kvartett.

Som sagt först gospel med Operator och Go down Moses sedan ett knippe Ted Gärdestadslåtar som Himlen är oskyldigt blå och För kärlekens skull.

Irländsk avrundning

Efter pausen vigdes resten av kvällen åt irländsk musik, livsbejakande och mustiga låtar som dels framfördes av hela kören men också trio och kvartettsång.

En härlig kväll på Billingsudde allt under Sing Out´s mästerliga ledare Karin Andersson.

I lördags var scenen på Billingsudde välfylld, gospelkören Sing Out var klubbens gäster. Det blev en härlig kväll där taket nästan bågnade av musikalisk glädje, styrka och generositet.

Bildad i Stavnäs

Sedan finns det ju en anledning till att kören sjöng på Billingsudde. Kören bildades en gång i Stavnäs under Ia Hulténs ledning och fortfarande finns det en hel del Stavnäsbor i kören. Så det var en självklarhet att de skulle gästa visklubben.

Man kan säga att kören delat in kvällen i tre avdelningar. Första halvan av konserten delades mellan det kören först blivit känd för – gospelsången och så en avdelning med Ted Gärdestadslåtar.

Många solister

Kören har så många solister att det skulle vara för långt att räkna upp var och en, men visst är det imponerande när fler än hälften av medlemmarna i en kör kan ställa sig vid solistmikrofonen, eller delta i en duett eller kvartett.

Som sagt först gospel med Operator och Go down Moses sedan ett knippe Ted Gärdestadslåtar som Himlen är oskyldigt blå och För kärlekens skull.

Irländsk avrundning

Efter pausen vigdes resten av kvällen åt irländsk musik, livsbejakande och mustiga låtar som dels framfördes av hela kören men också trio och kvartettsång.

En härlig kväll på Billingsudde allt under Sing Out´s mästerliga ledare Karin Andersson.