2016-09-21 06:00

2016-09-21 06:00

På Möckeln innovation frodas idérikedomen

KARLSKOGA: Ideell förening bakom mycket

I Karlskoga frodas uppfinningsrikedomen.
Möckeln innovation har funnits som ideell uppfinnarförening sedan 1986.
Bland uppfinningar sprungna ur föreningen finns ett tidtagarsystem för simning som är världsstandard och en finurlig dörrstopp.

Sonny Persson har varit med sedan starten av Möckeln innovation. Han har också jobbat som rådgivare åt Almi med uppfinningar. Sonny har sett många spännande uppfinningar och innovationer ta sin form genom föreningen.

Långt i från alla uppfinningar tar sig vidare från idéstadiet och blir kommersiella.

– Det svåraste för privatpersoner är inte att komma på och lämna in patent utan det är att nå ut på marknaden. Det är få som startar egna företag och går vidare för att utveckla sin produkt, säger Sonny Persson.

Idémöten

Uppfinnarföreningen i Karlskoga träffas en gång i veckan. Till mötena har man ofta gäster inbjudna, som kommer dit för att få sina idéer testade.

Det finns flera uppfinningar som via föreningens stöd och råd har kommit vidare ut på marknaden och genererat arbetstillfällen.

Birger Jacobsson konstruerade ett elektroniskt tidtagningssystem, målgångssensorn, för simtävlingar. Det tillverkade sedan av Omega och finns i simbassänger världen över. Föreningen uppskattar att systemet har genererat 150 årsarbetstillfällen.

Brevinkast succé

Den mest betydelsefulla sett till hur många arbetstillfällen den genererat är det brevinkast Bertil Granlund uppfann. Det är ett brand-, ljud- och inbrottssäkert postinlägg. Det uppskattar att den genererat totalt 300 årsarbetstillfällen.

– Jag skulle tippa på att det finns i 85-90 procent av brevinkast i svenska lägenhetsdörrar, säger Sonny Persson.

Själv har han Sonny också klurat ut ett och annat. Tillsammans med Leif Anders Wallström utvecklade han på tidigt 1990-tal handsfree-utrustning för mobiltelefoner, att använda i bilar.

Några stora pengar gjorde sig inte Sonny och hans kompanjons på sin idé även om de tillverkade och sålde utrustningen med viss framgång under några år.

Uppfann dörrstopp

Det enkla är ofta det goda. Men det gäller ju förstås att komma på det. Manne Ring, som jobbade inom räddningstjänsten i Karlskoga, uppfann en dörrkil med skaft. Den har tillverkats i över 60 000 exemplar och sålts i 17 länder.

Av de innovationer som utvecklats i Karlskoga och har nått kommersiell framgång nämner Sonny Persson de pedagogiska hundleksaker som Nina Ottosson tagit fram.

Hennes företag Zoo Active Products AB hade 2015 en omsättning på 13 miljoner och produkterna säljs i 25 länder.

– Hon framhåller gärna den hjälp hon fick av föreningen när hon kom till oss för att få idéerna testade, säger Sonny Persson.

Har du någon egen favorituppfinning?

– Det GPS-system som den svenske uppfinnaren Håkan Lans utvecklade. Det är en teknik som används globalt. Han är den främste nu levande innovatörer i landet, tycker Sonny Persson..

Sonny Persson har varit med sedan starten av Möckeln innovation. Han har också jobbat som rådgivare åt Almi med uppfinningar. Sonny har sett många spännande uppfinningar och innovationer ta sin form genom föreningen.

Långt i från alla uppfinningar tar sig vidare från idéstadiet och blir kommersiella.

– Det svåraste för privatpersoner är inte att komma på och lämna in patent utan det är att nå ut på marknaden. Det är få som startar egna företag och går vidare för att utveckla sin produkt, säger Sonny Persson.

Idémöten

Uppfinnarföreningen i Karlskoga träffas en gång i veckan. Till mötena har man ofta gäster inbjudna, som kommer dit för att få sina idéer testade.

Det finns flera uppfinningar som via föreningens stöd och råd har kommit vidare ut på marknaden och genererat arbetstillfällen.

Birger Jacobsson konstruerade ett elektroniskt tidtagningssystem, målgångssensorn, för simtävlingar. Det tillverkade sedan av Omega och finns i simbassänger världen över. Föreningen uppskattar att systemet har genererat 150 årsarbetstillfällen.

Brevinkast succé

Den mest betydelsefulla sett till hur många arbetstillfällen den genererat är det brevinkast Bertil Granlund uppfann. Det är ett brand-, ljud- och inbrottssäkert postinlägg. Det uppskattar att den genererat totalt 300 årsarbetstillfällen.

– Jag skulle tippa på att det finns i 85-90 procent av brevinkast i svenska lägenhetsdörrar, säger Sonny Persson.

Själv har han Sonny också klurat ut ett och annat. Tillsammans med Leif Anders Wallström utvecklade han på tidigt 1990-tal handsfree-utrustning för mobiltelefoner, att använda i bilar.

Några stora pengar gjorde sig inte Sonny och hans kompanjons på sin idé även om de tillverkade och sålde utrustningen med viss framgång under några år.

Uppfann dörrstopp

Det enkla är ofta det goda. Men det gäller ju förstås att komma på det. Manne Ring, som jobbade inom räddningstjänsten i Karlskoga, uppfann en dörrkil med skaft. Den har tillverkats i över 60 000 exemplar och sålts i 17 länder.

Av de innovationer som utvecklats i Karlskoga och har nått kommersiell framgång nämner Sonny Persson de pedagogiska hundleksaker som Nina Ottosson tagit fram.

Hennes företag Zoo Active Products AB hade 2015 en omsättning på 13 miljoner och produkterna säljs i 25 länder.

– Hon framhåller gärna den hjälp hon fick av föreningen när hon kom till oss för att få idéerna testade, säger Sonny Persson.

Har du någon egen favorituppfinning?

– Det GPS-system som den svenske uppfinnaren Håkan Lans utvecklade. Det är en teknik som används globalt. Han är den främste nu levande innovatörer i landet, tycker Sonny Persson..