2016-03-08 17:26

2016-03-08 18:50

Delad vinnare av kommunikatörspriset

KARLSTAD: Juryn kunde inte välja bort någon av dem

(UPPDATERAD) Värmlands kommunikatörspris 2016 delas mellan Friskis och Svettis och Karlstads kommun, vård- och omsorgsförvaltningen.

– Det var ovanligt jämnt mellan finalisterna. Utgången blev två vinnare. Vi kom fram till att vi ville premiera två bidrag av olika karaktär. Det visar bredden i vårt yrke, säger Gunilla Peterson, juryns ordförande.

Priset delades ut under Kommunikatörsdagen som arrangerades på Karlstads universitet på tisdagen.

Juryns motiveringar lyder:

Friskis och Svettis:

”Med ett brinnande engagemang har Friskis och Svettis lyckats övervinna de hinder som en stor förändring kan medföra. Genom att involvera sina medlemmar i processen har man lyckats göra dem till föreningsambassadörer och vidare befäst Friskis och Svettis värderingar. Möjliga hinder har förvandlats till möjligheter. Ett grundligt kommunikationsarbete har gett resultat.”

Karlstads kommun, Vård och omsorgsförvaltningen:

”Med ett tydligt mål – att öka statusen för vårdyrkena – har vård- och omsorgsförvaltningen jobbat långsiktigt och strategiskt. Genom att belysa det positiva arbete som medarbetarna utför har man med solskenshistorierna skapat en stolthet och glädje först inom verksamheten, i ett senare skede även externt. När medarbetarna själva delar med sig av solskenshistorierna gör man dem också trovärdiga. Vård- och omsorgsförvaltningen har hittat en modell för storytelling, vilket gör att berättarglädjen fortsätter.”

– Jättekul! säger Jonas Anghammar, kommunikatör på Friskis & Svettis, Karlstad. Det var inte så länge sedan som jag själv var student på universitetet och gjorde intervjuer som låg till grund för juryns arbete. Och nu får jag priset själv!

”Mycket hjärta”

Han tror att en anledning till priset är att kampanjen inte är klassisk marknadsföring utan en typ av kommunikation där medlemmarna har varit involverade och där den ideella föreningens värderingar syns.

– Vi har lyssnat på de 8 500 medlemmarna i föreningen som är väldigt nära oss i vardagen. Vi har mycket hjärta med i kommunikationen, och det viktigt i en värderingsstyrd organisation.

Långsiktigt arbete

Evelina Bäck och Linda Eklind, kommunikatörer på Karlstads kommuns vård- och omsorgsförvaltning, är glada för att deras långa och tålmodiga arbete nu får den här uppmärksamheten.

– Vi har jobbat långsiktigt och strategiskt, inifrån och ut. Det var två år sedan vi började. Vi började med att vända oss mot medarbetarna och låta dem berätta solskenshistorier från sin vardag. Det är autentiska berättelser, inget påhittat. Syftet var att öka stoltheten bland medarbetarna och påverka bilden av vård- och omsorgsyrket.

Jurymedlemmen Jonathan Björck, till vardags kommunikatör på Ellevio, är full av respekt för deras arbete.

– De har varit tålmodiga och orkat hålla fast vid sitt spår hela vägen.

Delas ut för 13:e gången

Priset är instiftat av Kommunikatörsnätverket i Värmland i syfte att lyfta fram företag, organisationer eller personer som använt kommunikation på ett framgångsrikt och välplanerat sätt. Priset sponsras av &Stenberg Kommunikation. Förutom Gunilla Peterson består juryn av Olle Mannberg (Landstinget i Värmland), Michael Karlsson (Karlstads universitet) Jonatan Björck (Ellevio), Lotta Strömbäck (Tieto) samt fjolårets vinnare Region Värmland, representerad av Hedvig Bergenheim.

Informatörspriset delas i år ut för trettonde gången. Tidigare pristagare är Region Värmland, Almi, Folktandvården/ Landstinget i Värmland, Lars Wendel/Räddningstjänsten Karlstad, Therese Sinter/Uddeholm Tooling, The Paper Province, Karlstads universitet, Metso Fiber/Kvaerner Pulping, Sunne Kommun, Billerud AB/Gruvöns Bruk och Säffle Pastorat.

– Det var ovanligt jämnt mellan finalisterna. Utgången blev två vinnare. Vi kom fram till att vi ville premiera två bidrag av olika karaktär. Det visar bredden i vårt yrke, säger Gunilla Peterson, juryns ordförande.

Priset delades ut under Kommunikatörsdagen som arrangerades på Karlstads universitet på tisdagen.

Juryns motiveringar lyder:

Friskis och Svettis:

”Med ett brinnande engagemang har Friskis och Svettis lyckats övervinna de hinder som en stor förändring kan medföra. Genom att involvera sina medlemmar i processen har man lyckats göra dem till föreningsambassadörer och vidare befäst Friskis och Svettis värderingar. Möjliga hinder har förvandlats till möjligheter. Ett grundligt kommunikationsarbete har gett resultat.”

Karlstads kommun, Vård och omsorgsförvaltningen:

”Med ett tydligt mål – att öka statusen för vårdyrkena – har vård- och omsorgsförvaltningen jobbat långsiktigt och strategiskt. Genom att belysa det positiva arbete som medarbetarna utför har man med solskenshistorierna skapat en stolthet och glädje först inom verksamheten, i ett senare skede även externt. När medarbetarna själva delar med sig av solskenshistorierna gör man dem också trovärdiga. Vård- och omsorgsförvaltningen har hittat en modell för storytelling, vilket gör att berättarglädjen fortsätter.”

– Jättekul! säger Jonas Anghammar, kommunikatör på Friskis & Svettis, Karlstad. Det var inte så länge sedan som jag själv var student på universitetet och gjorde intervjuer som låg till grund för juryns arbete. Och nu får jag priset själv!

”Mycket hjärta”

Han tror att en anledning till priset är att kampanjen inte är klassisk marknadsföring utan en typ av kommunikation där medlemmarna har varit involverade och där den ideella föreningens värderingar syns.

– Vi har lyssnat på de 8 500 medlemmarna i föreningen som är väldigt nära oss i vardagen. Vi har mycket hjärta med i kommunikationen, och det viktigt i en värderingsstyrd organisation.

Långsiktigt arbete

Evelina Bäck och Linda Eklind, kommunikatörer på Karlstads kommuns vård- och omsorgsförvaltning, är glada för att deras långa och tålmodiga arbete nu får den här uppmärksamheten.

– Vi har jobbat långsiktigt och strategiskt, inifrån och ut. Det var två år sedan vi började. Vi började med att vända oss mot medarbetarna och låta dem berätta solskenshistorier från sin vardag. Det är autentiska berättelser, inget påhittat. Syftet var att öka stoltheten bland medarbetarna och påverka bilden av vård- och omsorgsyrket.

Jurymedlemmen Jonathan Björck, till vardags kommunikatör på Ellevio, är full av respekt för deras arbete.

– De har varit tålmodiga och orkat hålla fast vid sitt spår hela vägen.

Delas ut för 13:e gången

Priset är instiftat av Kommunikatörsnätverket i Värmland i syfte att lyfta fram företag, organisationer eller personer som använt kommunikation på ett framgångsrikt och välplanerat sätt. Priset sponsras av &Stenberg Kommunikation. Förutom Gunilla Peterson består juryn av Olle Mannberg (Landstinget i Värmland), Michael Karlsson (Karlstads universitet) Jonatan Björck (Ellevio), Lotta Strömbäck (Tieto) samt fjolårets vinnare Region Värmland, representerad av Hedvig Bergenheim.

Informatörspriset delas i år ut för trettonde gången. Tidigare pristagare är Region Värmland, Almi, Folktandvården/ Landstinget i Värmland, Lars Wendel/Räddningstjänsten Karlstad, Therese Sinter/Uddeholm Tooling, The Paper Province, Karlstads universitet, Metso Fiber/Kvaerner Pulping, Sunne Kommun, Billerud AB/Gruvöns Bruk och Säffle Pastorat.

"Min penna"

Prisbelönade Hagforspoeten Ismael Ataria lyfte språkets och ordets makt när han var moderator på kommunikatörsdagen. Inspirerad av kampen mot terrorismen efter attacken mot satirtidningen Charlie Hebdo lyfte han sin penna och lät orden flöda. Dikten är lång men avslutas så här:

Så när du nästa gång frågar mig

om det går att leva på att skriva poesi, om det går att leva

så ska jag istället fråga dig,

om du kan leva med att låta din penna, ditt språk,

bara deklarera, skriva läxor, lösa korsord,

på sin höjd klottra under ett telefonsamtal

Kan du leva med att låta pennan och sitt språk ligga orört,

leva utan den brandstång som från ditt huvud

leder storheten ner till ditt rödbultande inre

Leva ett helt liv utan att simma över ditt väldiga vatten

och se valarna långt därinunder

sakta glida

genom ditt kristallklara, okränkbara världshav,

sjunga sånger som du aldrig ens visste kunde ljuda

ut ditt ändlösa djup

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.