2016-02-04 17:53

2016-02-04 17:53

Vårdarbetsgivarna vill inte jobba natt

VÅRD: Svalt intresse för konferens nattetid

Arbetsgivarna visar skralt intresse för konferensen om nattarbete inom vården. Bara ett dussin av 60 inbjudna arbetsgivare har anmält sig.

I januari berättade NWT att Vårdförbundet bjuder in vårdarbetsgivarna i Värmland till en konferens om nattarbete. En konferens som kommer att äga rum mitt i natten. Under natten den 18 februari, från klockan tio på kvällen till fyra på morgonen, får arbetsgivarna möjlighet att lära sig mer om nattarbete av några av landets ledande forskare och experter på ämnet. Men vid månadsskiftet när tiden för anmälan till konferensen gick ut hade bara tolv av de drygt 60 inbjudna tackat ja.

Många spred nyheten

Nyheten om konferensen fick stor uppmärksamhet. Med över 35 000 visningar på förbundets Facebooksida är det ett av förbundets mest gillade och delade inläggen någonsin. Artikeln på nwt.se är delad över 1 000 gånger.

På konferensen, som äger rum i Skoghalls folkets hus, kommer förutom forskare även förbundsordförande Sineva Riberio att föreläsa.

– Sjukvård bedrivs dygnet runt. Nattarbetstidsfrågan är den viktigaste arbetsmiljö och villkorsfrågan för våra medlemmar, säger Eva Strandh avdelningsordförande för Vårdförbundet i Värmland. Men vi upplever att kunskapen om nattarbete och hur de påverkar hälsan är ganska begränsad hos arbetsgivarna.

Ska ge erfarenhet

– Att lägga en konferens om nattarbete på natten kändes naturligt för Vårdförbundet. Det är då våra medlemmar arbetar, och det är ett sätt att ge chefer, politiker och andra högre upp i beslutshierarkierna en egen erfarenhet av hur det är att jobba med ett kvalificerat arbete på natten.

– Vi hoppas att arbetsgivare och politiker vaknar till och att vi ska kunna genomföra konferensen som planerat. Att inte komma blir nog lite svårt att förklara för sina anställda, säger Eva Strandh.

I januari berättade NWT att Vårdförbundet bjuder in vårdarbetsgivarna i Värmland till en konferens om nattarbete. En konferens som kommer att äga rum mitt i natten. Under natten den 18 februari, från klockan tio på kvällen till fyra på morgonen, får arbetsgivarna möjlighet att lära sig mer om nattarbete av några av landets ledande forskare och experter på ämnet. Men vid månadsskiftet när tiden för anmälan till konferensen gick ut hade bara tolv av de drygt 60 inbjudna tackat ja.

Många spred nyheten

Nyheten om konferensen fick stor uppmärksamhet. Med över 35 000 visningar på förbundets Facebooksida är det ett av förbundets mest gillade och delade inläggen någonsin. Artikeln på nwt.se är delad över 1 000 gånger.

På konferensen, som äger rum i Skoghalls folkets hus, kommer förutom forskare även förbundsordförande Sineva Riberio att föreläsa.

– Sjukvård bedrivs dygnet runt. Nattarbetstidsfrågan är den viktigaste arbetsmiljö och villkorsfrågan för våra medlemmar, säger Eva Strandh avdelningsordförande för Vårdförbundet i Värmland. Men vi upplever att kunskapen om nattarbete och hur de påverkar hälsan är ganska begränsad hos arbetsgivarna.

Ska ge erfarenhet

– Att lägga en konferens om nattarbete på natten kändes naturligt för Vårdförbundet. Det är då våra medlemmar arbetar, och det är ett sätt att ge chefer, politiker och andra högre upp i beslutshierarkierna en egen erfarenhet av hur det är att jobba med ett kvalificerat arbete på natten.

– Vi hoppas att arbetsgivare och politiker vaknar till och att vi ska kunna genomföra konferensen som planerat. Att inte komma blir nog lite svårt att förklara för sina anställda, säger Eva Strandh.