2015-12-01 06:00

2015-12-01 11:08

"Dags att lyfta de medelstora företagen"

KARLSTAD: Näringslivsrepresentanter lunchade med Erik Ullenhag (L)

Politiker har lyft fram småföretagaren som en hjälte, och infört regler som gynnar de små och nystartade. Vad de glömde var de medelstora företagen, som nu måste passera höga trösklar om de vill växa.

Det erkände Erik Ullenhag, Liberalernas ekonomisk-politiska talesperson och gruppledare i riksdagen när han träffade representanter för det värmländska näringslivet i går.

– En företagare med sex anställda som vill växa till det dubbla frågar sig om han klarar att hela arbetsrätts- och skattesystemet slår till. Det här är ett politiskt skapat problem.

Framtida finansminister?

Erik Ullenhag var i Karlstad och besökte verksamheter som hade med hans politikområden att göra: företagande och flyktingmottagande. I alliansregeringen var han integrationsminister. I opposition är han partiets ekonomisk-politiska talesperson och en tänkbar framtida finansminister om det blir maktskifte.

Lunchen åt han på Hotell Plaza tillsammans med representanter för Innovation Park, värmländska Handelskammaren och Karlstads energi. Karolina Nilsson från Handelskammaren tog chansen och tryckte lite extra på vikten av utbyggda slussar i Trollhättan, som till exempel Valmet i Karlstad är helt beroende av.

Fossilfri vinter

Mats Preger, vd för Karlstads energi, berättade om biokraftvärmeverket Hedenpannan som han menar kan försörja Karlstad med fjärrvärme helt utan tillskott av fossila bränsen i vinter.

– Även om det blir minus 25 grader? frågade Ullenhag.

– Nja, det vet vi inte förstås... Men vi ska komma nära noll vad gäller olja i år.

Mats Preger kritiserade Boverkets regler som gynnar värmepumpar som värmekälla i nya hus, vilket enligt honom inte är det bästa om man ser till helheten.

– Det slår ut fjärrvärmen som bygger på biobränsle.

Mindre storföretag

Mats Williams, verksamhetsledare på Innovaton Park i Karlstad med förflutet som vd på Paper Province, ombads förklara hur han tror företagandet i Värmland ser ut om tio år.

– Storföretagen är mindre, men underleverantörerna blir fler i takt med att man outsorcar mer. Skogen fortsätter att vara viktig i Värmland. Det är här man jobbar med skogsindustrin på ett konsekvent sätt.

Fler ska våga växa

Några politiska diskussioner blev det inte runt bordet. Däremot en stor enighet kring vikten av att få fler företagare att våga växa. Hur man får innovatörer att växla upp och bli medelstora företag borde vara mer i fokus i näringspolitiken, menade flera.

Karolina Nilsson betonade kompetensfrågan.

– Matchnings- och utbildningsfrågorna är mycket viktiga för våra medlemmar. Det gäller också att få företagen att våga rekrytera utanför sina egna nätverk.

Det erkände Erik Ullenhag, Liberalernas ekonomisk-politiska talesperson och gruppledare i riksdagen när han träffade representanter för det värmländska näringslivet i går.

– En företagare med sex anställda som vill växa till det dubbla frågar sig om han klarar att hela arbetsrätts- och skattesystemet slår till. Det här är ett politiskt skapat problem.

Framtida finansminister?

Erik Ullenhag var i Karlstad och besökte verksamheter som hade med hans politikområden att göra: företagande och flyktingmottagande. I alliansregeringen var han integrationsminister. I opposition är han partiets ekonomisk-politiska talesperson och en tänkbar framtida finansminister om det blir maktskifte.

Lunchen åt han på Hotell Plaza tillsammans med representanter för Innovation Park, värmländska Handelskammaren och Karlstads energi. Karolina Nilsson från Handelskammaren tog chansen och tryckte lite extra på vikten av utbyggda slussar i Trollhättan, som till exempel Valmet i Karlstad är helt beroende av.

Fossilfri vinter

Mats Preger, vd för Karlstads energi, berättade om biokraftvärmeverket Hedenpannan som han menar kan försörja Karlstad med fjärrvärme helt utan tillskott av fossila bränsen i vinter.

– Även om det blir minus 25 grader? frågade Ullenhag.

– Nja, det vet vi inte förstås... Men vi ska komma nära noll vad gäller olja i år.

Mats Preger kritiserade Boverkets regler som gynnar värmepumpar som värmekälla i nya hus, vilket enligt honom inte är det bästa om man ser till helheten.

– Det slår ut fjärrvärmen som bygger på biobränsle.

Mindre storföretag

Mats Williams, verksamhetsledare på Innovaton Park i Karlstad med förflutet som vd på Paper Province, ombads förklara hur han tror företagandet i Värmland ser ut om tio år.

– Storföretagen är mindre, men underleverantörerna blir fler i takt med att man outsorcar mer. Skogen fortsätter att vara viktig i Värmland. Det är här man jobbar med skogsindustrin på ett konsekvent sätt.

Fler ska våga växa

Några politiska diskussioner blev det inte runt bordet. Däremot en stor enighet kring vikten av att få fler företagare att våga växa. Hur man får innovatörer att växla upp och bli medelstora företag borde vara mer i fokus i näringspolitiken, menade flera.

Karolina Nilsson betonade kompetensfrågan.

– Matchnings- och utbildningsfrågorna är mycket viktiga för våra medlemmar. Det gäller också att få företagen att våga rekrytera utanför sina egna nätverk.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.