2015-10-19 14:24

2015-10-19 14:25

Thorén slutar på Löfbergs

KARLSTAD: Näringsliv

Kommunikationschefen på Löfbergs, Anders Thorén, slutar på kafferosteriet. Han har tackat ja till jobbet som klubbchef på Hammarö Golfklubb, med ansvar att leda och utveckla verksamheten.

– Ibland dyker det upp möjligheter och utmaningar som kittlar lite extra. Så är det för mig just nu, säger han.

Den första januari börjar han jobba med golfen, som är en av hans stora passioner.

– Superkul och spännande. Baksidan av myntet är att jag inte kommer att jobba på världens bästa kaffeföretag.

Anders Thorén tillträder den nya tjänsten 1 januari 2016.

– Jättekul! Anders kommer in med nya friska ögon och med värdefulla erfarenheter, kunskaper och nätverk. Han blir en viktig del i arbetet att utveckla verksamheten så att ännu fler trivs ännu bättre på Hammarö GK, säger Björn Nordenhammar, vice ordförande på Hammarö Golfklubb till klubbens hemsida.

44-årige Anders Thorén bor på Hammarö. De senaste 15 åren har han jobbat med kommunikation i ledande befattningar på Kvaerner Pulping Metso, Löfbergs och som egenföretagare. Han har även varit engagerad i olika idrottsföreningar, till exempel som vice ordförande i IF Göta.

– Ibland dyker det upp möjligheter och utmaningar som kittlar lite extra. Så är det för mig just nu, säger han.

Den första januari börjar han jobba med golfen, som är en av hans stora passioner.

– Superkul och spännande. Baksidan av myntet är att jag inte kommer att jobba på världens bästa kaffeföretag.

Anders Thorén tillträder den nya tjänsten 1 januari 2016.

– Jättekul! Anders kommer in med nya friska ögon och med värdefulla erfarenheter, kunskaper och nätverk. Han blir en viktig del i arbetet att utveckla verksamheten så att ännu fler trivs ännu bättre på Hammarö GK, säger Björn Nordenhammar, vice ordförande på Hammarö Golfklubb till klubbens hemsida.

44-årige Anders Thorén bor på Hammarö. De senaste 15 åren har han jobbat med kommunikation i ledande befattningar på Kvaerner Pulping Metso, Löfbergs och som egenföretagare. Han har även varit engagerad i olika idrottsföreningar, till exempel som vice ordförande i IF Göta.